Czym są Widgety?

Widgety to panele/moduły, wprowadzające dodatkowe ułatwienia lub funkcje, które możesz umieścić na swojej stronie. Widgety mogą znajdować się w pasku bocznym (pionowa kolumna po boku strony) lub stopce strony (sekcja na samym dole). To ile pasków bocznych i gdzie znajdują się na Twojej stronie www, zależne jest od projektu strony oraz wykorzystanego szablonu. Od tego również zależy, w którym miejscu możesz umieścić Widgety. Dzięki zainstalowanym wtyczkom (więcej na ten temat w rozdziale Wtyczki) możesz zarządzać paskami bocznymi i zdefiniować np. oddzielne paski boczne dla kolejnych Stron. Takie rozwiązanie pozwala na dodawanie różnych Widgetów dla odrębnych podstron dostępnych na stronie internetowej.

Dodawanie Widgetów i zarządzanie dostępnymi modułami jest możliwe po wybraniu z Menu głównego panelu administracyjnego zakładki Wygląd (1), a następnie Widgety (2):

blank

Klikając w odpowiednie zakładki zostaniesz przeniesiony do panelu Widgety.

Panel ten jest podzielony na dwie główne części. Jego lewa strona zawiera Dostępne widgety (3), gdzie znajdują się wszystkie Widgety, które możesz wykorzystać na swojej stronie. Domyślnie Widgetów jest kilka, jednak można powiększać te zasoby. Każdy Widget (4) stanowi osobną pozycję, podana jest jego nazwa i krótki opis funkcjonalności. Po prawej stronie panelu znajdują się paski boczne oraz stopki (5), do których możesz dodawać Widgety. Klikając na strzałkę (6), znajdującą się po prawej stronie względem nazwy paska, możesz rozwinąć go i zobaczyć jakie Widgety aktualnie znajdują się w pasku. Każdy dodany Widget (7) to osobny element, który możesz rozwinąć (8) i poznać jego opcje. W tym miejscu (9) możesz dopasować Widget do strony i Twoich potrzeb. Opcje dostępne dla każdego z Widgetów mogą się od siebie różnić, to co je łączy to możliwość dodania tytułu (10) dla każdej pozycji. Po kliknięciu na przycisk Zapisz (11) wprowadzone zmiany są od razu widoczne na stronie. W ten sposób możesz również usuwać (12) Widgety z pasków bocznych lub stopki.

blank

Jeśli chcesz dodać Widget do wybranego paska bocznego lub stopki, zastosuj technologię “drag and drop”, czyli “przeciągnij i upuść”. W tym celu kliknij raz lewym przyciskiem myszy na wybranym Widgecie, a następnie używając myszki przesuń kursor na pasek i puść przycisk myszy – Widget zostanie dodany do tego paska bocznego:

blank

Ustawienie Widgetów w danym pasku odpowiada faktycznemu rozmieszczeniu na stronie internetowej. Jeśli chcesz zmienić tę kolejność, wykorzystaj metodę “drag and drop” i ustaw Widgety w dogodnej dla Ciebie kolejności:

blank

Przydatną funkcję stanowi obszar Nieużywane widgety, który możesz traktować jako “przechowalnię” dla Widgetów. Jeśli dodałeś do paska bocznego Widget i przystosowałeś jego opcje, ale chwilowo nie chcesz, aby był widoczny na stronie, możesz go przenieść do Nieużywanych widgetów. Obszar ten znajduje się na samym dole panelu, poniżej dostępnych Widgetów. Także przy przenoszeniu Widgetów w to miejsce sprawdzi się metoda “drag and drop”:

blank

Przeniesienie Widgetów do tej sekcji nie spowoduje utraty ustawień tak, jakby miało to miejsce w przypadku usunięcia. Zachowany w tym miejscu Widget w każdej chwili możesz przywrócić umieszczając go w wybranym pasku.

Na szczególną uwagę zasługuje Widget Tekst:

blank

Jest to przydatna funkcja, która pozwala dodawać dowolne treści tekstowe w pasku bocznym lub stopce. Widget ten ma więcej opcji niż pozostałe, a jego okienko wyglądem przypomina panele do tworzenia treści w WordPressie (Wpisów lub Stron). Pomimo tego, że jest to nieco uproszczony widok, funkcje formatujące tekst działają tak samo. Dostępne są również dwa tryby edycji: Wizualny i Tekstowy. Więcej na temat tworzenia i edycji treści dowiesz się w rozdziale Edycja treści.