Do czego wykorzystuje się JavaScript

Wykorzystanie JavaScript

Technologia ulega bardzo szybkiemu rozwojowi. Za pośrednictwem internetu można dokonywać zakupów, rejestrować się u lekarza, czy nawet uczyć się języka obcego. Często do wszystkich tych czynności wystarczy jedynie przeglądarka internetowa. Warto jednak dowiedzieć się co tak naprawdę kryje się pod tym, co widzimy na ekranie. W kodzie większości zaawansowanych stron można znaleźć bowiem niezwykle rozbudowany i popularny JavaScript.

Czym jest JavaScript?

JavaScript to język programowania umożliwiający zastosowanie dynamicznych elementów na stronach internetowych. Wraz z HTML5 i CSS tworzy fundamentalny pakiet, z którym pracuje na co dzień Front End Developer. JavaScript sprawia, że strona przestaje być statyczna i pozwala użytkownikowi na interakcję z nią bez przeładowywania strony.

Historia JavaScript

Pierwsza wersja JavaScript pojawiła się w 1996 roku w związku z rosnącym zapotrzebowaniem producentów urządzeń na oprogramowanie, które będzie w stanie obsługiwać różnego rodzaju urządzenia. JavaScript został opracowany przez firmę Netscape, a pomysłodawcą jego utworzenia był Brendan Eich – pracownik tej firmy, który obecnie zatrudniony jest przez Mozilla Foundation. JavaScript pierwotnie nazwany był Mocha, a potem LiveScript. Dopiero po utworzeniu przeglądarki Netscape Navigator 2.0 pojawiła się pierwszy raz nazwa JavaScript.

Popularność i przyszłość języka

Pomimo trudnych początków język JavaScript zaczął bardzo silnie zyskiwać na popularności głównie za sprawą rozwoju internetu. Zgodnie z TIOBE index, znajduje się obecnie na 8 pozycji właśnie pod względem popularności, gdzie rok temu znajdował się na 7 pozycji.  Warto również wspomnieć o tym, że JavaScript posiada ogromną społeczność. Na GitHub znajduje się na pierwszej pozycji z największą ilością projektów.

Jak wykorzystuje się JS

JavaScript to obiektowy język programowania wykorzystywany najczęściej w tworzeniu dynamicznych stron internetowych. Warto jednak wspomnieć, że istnieją rozwiązania pozwalające na zastosowanie tego języka w przypadku pełnoprawnych aplikacji. Takie wykorzystanie JavaScript umożliwiają rozwiązania udostępniane np. przez Fundację Mozilla, czy nawet Microsoft.

Frameworki JavaScript

W związku z ogromną popularnością języka JavaScript powstało wiele frameworków znacząco ułatwiające pracę programistom oraz dostarczającym wielu gotowych rozwiązań. Frameworki tworzą pewnego rodzaju szkielet, który można swobodnie modyfikować w celu uzyskania oczekiwanej funkcjonalności. Wykorzystanie frameworków odciąża programistę ze żmudnego pisania kodu od podstaw, co przekłada się na sprawniejszą realizację projektów. Najpopularniejszymi frameworkami są obecnie: AngularJS, BackboneJS, oraz EmberJS.

Biblioteka jQuery

Bardzo ciekawą biblioteką JavaScript i jednocześnie najbardziej popularną jest jQuery. Jej popularność bierze się głównie z maksymalnego uproszczenia pisania skryptów, co w znacznym stopniu ułatwią pracę programiście. Strony internetowe wykorzystujące jQuery są niezwykle wydajne.

Dzięki jQuery można zastosować na stronie proste efekty wizualne, lecz również bardziej funkcjonalne rozwiązania. Z jego pomocą stworzymy bowiem np. responsywny slider, czy rozwijaną listę.

Przykłady zastosowań

Charakterystyka języka JavaScript umożliwia stworzenie wielu przydatnych funkcjonalności po stronie przeglądarki internetowej. Właśnie dlatego JavaScript stał się niezwykle doceniany przez programistów Front Endu, którzy mogą dzięki niemu stworzyć zarówno niepowtarzalne efekty, jak i wykorzystać JavaScript do zaprogramowania ważnych funkcji. Z jego pomocą możemy stworzyć np. formularz zgłoszeniowy, czy koszyk w sklepie internetowym.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *