Hosting a serwer

Krok pierwszy: domena

Już wiemy, że strona internetowa to podstawa, aby zaistnieć na rynku. Tworząc ją niezbędna jest domena, a o tym czym jest i jak ją wybrać pisaliśmy w osobnym artykule. Jeśli zdecydujemy się na konkretną domenę, należy ją wykupić. Jednak będąc tylko posiadaczem domeny, nie można zamieścić utworzonej strony w sieci. Aby to zrobić konieczne jest skorzystanie z usługi hostingu albo serwera.

Jaką usługę wybrać?

To czy wybierzemy hosting, czy też serwer, zależy przede wszystkim od naszego planu działania: czy nasza strona www ma być małym sklepem internetowym, witryną o umiarkowanym ruchu, czy może tworzymy ogromny i złożony projekt. Z każdą witryną nieodzownie łączy się wiele plików i gdzieś trzeba je umieścić. Właśnie do tego służy usługa hostingu i serwery. Oczywiście im większe przedsięwzięcie, tym więcej plików oraz potrzeba większych mocy obliczeniowych maszyny na której znajduje się nasz portal. Właśnie to jest głównym czynnikiem, który decyduje o wyborze pomiędzy hostingiem, a serwerem.

Serwer to urządzenie fizyczne, specjalny komputer, który jest zarezerwowany wyłącznie dla nas. Umieszczony jest w specjalnej serwerowni i ma stałe połączenie z Internetem – dzięki temu nasza strona może działać o każdej porze dnia i nocy. Decydując się na wykupienie serwera możemy w pełni nim zarządzać i dysponować miejscem. Można tam umieścić kilka stron www, tworzyć bazy danych, konta pocztowe, albo przechowywać pliki. Wykupując serwer mamy do niego nieograniczony dostęp. Obecnie istnieje możliwość wykupienia całego serwera (serwer dedykowany), serwera VPS  (część serwera z zapewnionymi zasobami), a coraz częściej można też spotkać serwery w chmurze.

Jeśli jednak nasza działalność dopiero się rozkręca to zazwyczaj wcale nie potrzebujemy całego serwera na start. I tutaj przydaje się hosting, czyli usługa polegająca na udostępnianiu Klientowi określonego miejsca na dysku serwera. Jest to rozwiązanie dużo tańsze, chociaż hostingi bywają mniej wydajne. Jednak jeśli stawiamy pierwsze kroki w świecie stron internetowych, takie rozwiązanie powinno wystarczyć.

Zaufaj profesjonalistom

Stworzenie dobrej strony internetowej jest niełatwym zadaniem. Dlatego najlepiej powierzyć je profesjonalistom. Jeśli interesuje Cię profesjonalna agencja interaktywna, Wrocław jest miastem, w którym warto rozpocząć poszukiwania. Agencje interaktywne zajmują się kompleksową obsługą klienta w zakresie kreowania stron internetowych. Oznacza to, że znajdziesz tam osoby doświadczone, które pomogą Ci w wyborze domeny, stworzą stronę internetową i doradzą co wybrać: hosting czy serwer.


Zmodyfikowany: 12 stycznia 2018
Autor: