Hosting, a serwer. Jaka jest różnica?

Hosting a serwer

W dzisiejszych czasach w Internecie można odnaleźć niemalże wszystko. Wiadomości, sklepy, usługi… Jest to skarbnica wiedzy na każdy temat. Można śmiało napisać, że szukając jakichkolwiek informacji swoje pierwsze kroki kierujemy najczęściej w stronę urządzenia z dostępem do Internetu, aby szybko wyszukać interesujące nas hasła. Wiedzą o tym także osoby prowadzące swoją działalność, niezależnie od tego, czym ona się zajmuje – ważne, aby istniała w Internecie. Strony internetowe to obecnie podstawa działań, nie tylko marketingowych, dla każdej firmy.

 

Tworzenie stron internetowych – od czego zacząć?

Po podjęciu decyzji o utworzeniu strony internetowej dla firmy należy przemyśleć kilka ważnych kwestii. Na początku trzeba zastanowić się, jaką postać będzie miała witryna. Czy będzie to sklep internetowy, strona o charakterze wizytówki w Sieci, czy też np. rozbudowany blog z poradami branżowymi. Od odpowiedzi na to podstawowe pytanie wiele zależy. Oczywiście przede wszystkim wpłynie to na wygląd samej strony internetowej i jej funkcjonalność, ale może mieć to także znaczenie w innych sprawach, np. przy wyborze adresu witryny albo miejsca w Sieci. Przemyślenie i zaplanowanie całego przedsięwzięcia na początku pozwoli Ci na dobór odpowiednich środków dla realizowanego planu i uchroni przed wdrażaniem późniejszych zmian, które zabiorą dodatkowy czas, a często również środki finansowe. Inaczej wygląda realizacja ogromnego projektu, a inaczej prostej strony internetowej, która ma być jedynie wizytówką firmy. Zdefiniowanie oczekiwań już na początku pozwoli na utworzenie optymalnego planu działania i podjęcie właściwych kroków, które pomogą w realizacji celu.

blank

Krok pierwszy: domena

Już wiesz, że strona internetowa to podstawa, aby zaistnieć na rynku i rozpocząć działania marketingowe. Tworząc stronę www niezbędna jest domena, a o tym czym jest i jak ją wybrać pisaliśmy w osobnym artykule. W skrócie: domena to adres strony, czyli nazwa, którą należy wpisać w przeglądarce, aby przejść do Twojej strony internetowej. Kiedy zdecydujesz się już na konkretną domenę, aby móc z niej korzystać – czyli prowadzić stronę www pod wybranym adresem, należy ją wykupić. Jednak będąc tylko posiadaczem domeny, nie można zamieścić utworzonej strony w Sieci, a tym samym internauci nie będą mieli do niej dostępu. Jeśli chcesz udostępnić witrynę w Internecie, konieczne jest skorzystanie z usługi hostingu albo wykupienie serwera podłączonego do Sieci.

Krok drugi: wybór miejsca w Sieci

To, czy wybierzesz hosting czy też serwer, zależy przede wszystkim od Twojego planu działania: czy strona www ma być małym sklepem internetowym, witryną o umiarkowanym ruchu, czy może planujesz wdrożyć ogromny i złożony projekt. Z każdą witryną nieodzownie łączy się wiele plików, które ją tworzą i gdzieś trzeba je umieścić, a następnie przechowywać. Właśnie do tego służy usługa hostingu i serwery. Oczywiście im większe przedsięwzięcie, tym więcej niezbędnych plików, a właśnie to jest głównym czynnikiem, który decyduje o wyborze pomiędzy hostingiem, a serwerem. Trzeba także mieć na uwadze, że wraz z rozwojem witryny będą pojawiać się kolejne pliki, a istniejące będą prawdopodobnie zwiększać swoją objętość. Im większy jest realizowany projekt, tym szybciej będzie się rozrastał i potrzebował więcej miejsca do przechowywania – to także ważna kwestia, o której należy pamiętać podejmując decyzje.

Hosting czy serwer? Wybór zależy od założonego celu

blank

Serwer

Serwer to urządzenie fizyczne, wyspecjalizowany komputer, który ma ogromną powierzchnię dyskową. Umieszczony jest w specjalnej serwerowni i ma stałe połączenie z Internetem – dzięki temu strona internetowa może działać o każdej porze dnia i nocy. Decydując się na wykupienie serwera możesz w pełni nim zarządzać i dowolnie dysponować miejscem. Możesz umieścić na nim kilka stron www, tworzyć bazy danych, konta pocztowe, albo przechowywać pliki. Wykupując serwer masz do niego nieograniczony dostęp. Obecnie istnieje możliwość wykupienia całego serwera (serwer dedykowany) albo serwera VPS (Virtual Private Server), czyli zakupu części serwera, do której dostęp także jest nieograniczony. Jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy serwerem dedykowanym, a współdzieleniem serwera, czyli korzystaniem z hostingu. Z jednej strony nie musisz decydować się na wykupienie całego serwera, a jednocześnie masz pełną władzę nad swoim serwerem VPS – możesz go samodzielnie konfigurować, a Twoje uprawnienia nie są ograniczone jak w przypadku hostingu. Coraz częściej można też spotkać serwery działające w chmurze.
Wykupienie serwera, dedykowanego lub VPS, jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują utworzenie dużej witryny, sklepu online, albo rozbudowanego bloga. Te rozwiązania gwarantują stabilność parametrów, które są podstawą niezawodności stron odwiedzanych przez tysiące osób dziennie. Ponadto wykupienie serwera pozwala na przechowywanie większej ilości plików, które tworzą strony www.

Hosting

Należy wyraźnie zaznaczyć, że nie każdy potrzebuje od razu na start całego serwera. Jeśli Twoja działalność dopiero się rozkręca to zazwyczaj w zupełności wystarczy Ci wykupienie usługi hostingu. Jest to także dobre rozwiązanie w przypadku, gdy zakładasz, że tworzona strona internetowa będzie stosunkowo prosta i raczej mało rozbudowana, albo chcesz rozpocząć przygodę z blogowaniem. Hosting to usługa polegająca na udostępnianiu klientowi określonego miejsca na dysku serwera, który dzieli z innymi użytkownikami. Jest to rozwiązanie dużo tańsze, chociaż hostingi bywają mniej wydajne, co może być ich wadą. Jeśli jednak dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w świecie stron internetowych, takie rozwiązanie powinno w zupełności wystarczyć dla Twoich potrzeb. Ponadto wykupienie usługi hostingowej zdejmie z Ciebie część obowiązków związanych z  obsługą serwera, chociażby jego konfigurację i administrowanie. Wszystkim tym zajmie się firma hostingowa oferująca Ci swoje usługi oraz potrzebne wsparcie.

Co będzie lepsze dla Ciebie?

Tak jak w większości przypadków dotyczących kwestii technicznych, tak i tutaj nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. To, które rozwiązanie będzie lepsze dla Ciebie i Twojej strony internetowej zależy od wielu czynników, o których już wspomnieliśmy. Zdecydowanie najważniejsza sprawa to stopień rozbudowania projektowanej strony internetowej oraz to, jakie będzie jej główne przeznaczenie. Te kwestie determinują liczbę plików powiązanych ze stroną, a zatem ilość miejsca potrzebnego do ich przechowywania i poprawnego działania witryny.

Zaufaj profesjonalistom

Stworzenie dobrej strony internetowej jest niełatwym zadaniem. Dlatego najlepiej zaufać ekspertom i powierzyć to zadanie specjalistom w tej dziedzinie. Jeśli interesuje Cię profesjonalna agencja interaktywna, Wrocław jest miastem, w którym warto rozpocząć poszukiwania. Agencje interaktywne zajmują się kompleksową obsługą klienta w zakresie kreowania stron internetowych. Oznacza to, że znajdziesz tam doświadczone osoby, które pomogą Ci na każdym etapie realizacji projektu. Począwszy od wyboru domeny, poprzez stworzenie koncepcji dla Twojej witryny, realizację propozycji graficznych, aż po utworzenie samej strony internetowej. Korzystając z porad specjalistów dowiesz się także co wybrać: hosting czy serwer – twórcy Twojej strony www najlepiej wiedzą, co będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *