Popularne języki programowania

Programowanie stron internetowych

Panujące trendy zmieniają się we wszystkich dziedzinach, nie inaczej jest z rozwiązaniami technologicznymi, w tym programowaniem. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to jaki jest najpopularniejszy język programowania. Omawianą kwestię można rozpatrywać pod kilkoma względami i zależnie od tego uzyskać inną odpowiedź. Sporządzane są rankingi popularności języków programowania, jednak również tam odpowiedzi różnią się zależnie od przyjętych kryteriów. Trudno określić czy za najpopularniejszy język programowania powinno uznać się ten, o którego najczęściej pytają użytkownicy w wyszukiwarkach, czy też może język, który dynamicznie się rozwija i podbija rynek, a tym samym szybko zyskuje kolejnych zwolenników. To jaki język jest uznawany za popularny zależy również od celu w jakim się go wykorzystuje, inne rozwiązania przydatne są przy tworzeniu stron internetowych, a co innego cieszy się popularnością np. w branży biznesowej.

Już ten krótki wstęp pokazuje, że bardzo ciężko wybrać jeden najpopularniejszy język programowania. Z tego powodu poniżej przedstawiono kilka z nich – zarówno tych dobrze znanych od wielu lat, jak i nowszych, które sukcesywnie zyskują coraz większe grono sympatyków.

 

Jaki język do tworzenia stron www, a co dla aplikacji desktopowych?

C

C to język programowania strukturalny, który określany jest mianem języka wysokiego poziomu, czyli taki, którego składnia oraz słowa kluczowe mają być jak najbardziej zrozumiałe i czytelne dla człowieka. Język programowania C to jeden z najstarszych języków programowania i pewnie również stąd wynika fakt, że ma bardzo szerokie zastosowanie. Podstawowe to pisanie systemów operacyjnych (także dla telefonów), systemów związanych z bazami danych, ale również programów komputerowych czy gier. Ważny aspekt stanowi fakt, iż C to język uniwersalny – może być wykorzystywany na wielu systemach operacyjnych i sprzęcie przy zastosowaniu odpowiedniego kompilatora. C jest bardzo szybki i wydajny, co sprawia, że znajduje zastosowanie przy programowaniu systemów dla sprzętów codziennego użytku takich jak np. mikrofalówki albo pralki. Biorąc pod uwagę to w jak wielu miejscach, często nieświadomie, używamy czegoś co bazuje na języku programowania C, nie powinna dziwić jego niesłabnąca popularność. Należy również zaznaczyć, że C stał się podstawą dla takich języków programowania jak C++, Java, JavaScript czy Python, które to wykorzystują niektóre koncepcje i rozwiązania wdrożone w języku C. Dla wielu programistów rozpoczęcie przygody z programowaniem od języka C daje dobrą bazę i ułatwia naukę kolejnych języków.

C++

Język C++ to również jeden z najbardziej znanych i popularnych języków programowania. Jest to język niskopoziomowy (zbliżony bardziej do tego rozumianego przez maszyny, aniżeli człowieka), który umożliwia zarówno programowanie obiektowe, jak i proceduralne czy strukturalne. Chociaż C++ powstał bezpośrednio na bazie języka C to języki te znacznie się od siebie różnią. Widać to przede wszystkim w składni i poleceniach, które chcemy zapisać i wykonać. C++ to kompilowany język programowania, co w praktyce oznacza, że jest bardzo wydajny, a programy napisane w tym języku działają bardzo szybko. Pozwala także na bezpośredni dostęp do zasobów sprzętowych oraz funkcji systemowych. Stąd wynikają jego szerokie zastosowania – wszędzie tam, gdzie liczy się duża wydajność, szybkość działania oraz możliwość kontroli sprzętu można spotkać C++. W praktyce z C++ korzysta się przy programowaniu sterowników sprzętowych (także dla urządzeń przenośnych), przy serwerach oraz grach komputerowych, czy też przy tworzeniu aplikacji, które muszą przetwarzać ogromne ilości danych. Mimo tego, że C++ uważany jest za dość trudny język programowania, od wielu lat jest z powodzeniem wykorzystywany, a na wielu płaszczyznach to wręcz niezastąpione rozwiązanie.

Java

Java to od wielu lat bardzo popularny i lubiany przez użytkowników język programowania. Kilka milionów programistów stale wykorzystuje możliwości Javy, a wielu pracodawców chętnie rekrutuje osoby, które umieją posługiwać się tym językiem programowania. Co przemawia za tym, że Java stała się tak powszechna? Język ten ma z pewnością wiele zalet.  Java to obiektowy, wysokopoziomowy język programowania, który uznawany jest za stosunkowo prosty i łatwo przyswajalny. Struktura poleceń jest czytelna, przejrzysta i klarowna, co jest dużym ułatwieniem, szczególnie dla początkujących programistów. Dodatkowo wszystkie narzędzia niezbędne do programowania w Javie są darmowe – co z pewnością także dla wielu osób ma znaczenie. Jedną z największych zalet tego języka jest jego uniwersalność pod względem systemu, na którym pracujemy. Nie ma znaczenia czy jest to Windows, czy też Linuks, każdy sprzęt, na którym zainstalowana zostanie wirtualna maszyna Javy możemy swobodnie wykorzystać do programowania. Znaczenie ma też fakt, że raz napisany kod w jednej wersji Javy, może zostać bez problemu uruchomiony w jej nowszej wersji, bez konieczności kombinowania i dostosowywani kodu. Java to także szeroki wachlarz możliwości w kwestii wykorzystania tego języka. Wykorzystywana jest przy tworzeniu aplikacji komputerowych oraz mobilnych, tworzeniu apletów, ale także przy tworzeniu aplikacji korporacyjnych działających po stronie serwera. Biorąc pod uwagę szerokie zastosowania tego języka programowania oraz liczbę jego użytkowników, z pewnością nie dziwi fakt, że język ten jest stale rozwijany i udoskonalany, a duże grono programistów to także ogromna baza wiedzy, gotowych rozwiązań czy też porad dostępnych na specjalnie tworzonych stronach internetowych i forach.

JavaScript

JavaScript to wysokopoziomowy, skryptowy język programowania. Chociaż nazwa jednoznacznie nawiązuje do Javy, w rzeczywistości niewiele łączy oba języki. Poza składnią, poleceniami i tym w jaki sposób używa się języka, ważną różnicą jest to czego używa się, aby w ogóle móc programować. JavaScript działa w oknie przeglądarki, natomiast Java to cały zestaw bibliotek i wirtualna maszyna, która pozwala kompilować utworzone programy. JavaScript to bardzo dynamicznie rozwijający się język programowania. Od kilku lat w rankingach popularności pojawia się w czołówce zestawień albo systematycznie pnie się w górę. Nie ma się czemu dziwić jeśli pozna się główne zastosowanie tego języka – jest to projektowanie stron internetowych, czy też tego co generalnie powiązane jest z Siecią. Jak łatwo zauważyć, w obecnych czasach praktycznie wszystko wiąże się z Internetem. Na co dzień każdy z nas korzysta z przeglądarek czytając blogi, korzystając z przeróżnych serwisów czy oglądając filmy. W Internecie powstaje coraz więcej witryn i stron www, a ponieważ JavaScript jest doskonałym narzędziem do realizacji takich projektów to stały wzrost zainteresowania tym językiem programowania jest w pełni uzasadniony.

Python

Python od ilku lat notuje największy wzrost popularności wśród użytkowników. W ostatnim czasie jest to najszybciej rozwijający się język programowania. Python to język obiektowy wysokiego poziomu co, jak wspomniano, sprawia, że jest on z łatwością rozumiany przez człowieka. Dzięki temu jest przyjazny i dość prosty do nauczenia. Kod pisany w Pythonie jest przejrzysty i czytelny, tak samo jak intuicyjna składnia języka. Python to projekt Open Suorce, wokół którego skupia się duża grupa użytkowników tworząc społeczność, która wzajemnie pomaga sobie i pracuje nad stałym ulepszeniem tego rozwiązania programistycznego. Z Pythona można korzystać na wielu systemach operacyjnych, również tych dedykowanych urządzeniom mobilnym. Python jest językiem bardzo wszechstronnym, można z niego korzystać przy tworzeniu serwisów i stron internetowych, aplikacji sieciowych oraz desktopowych (w tym również gier), ale może być również wykorzystany przy tworzeniu specjalnych rozwiązań dla konkretnych problemów, z którymi zmagają się np. firmy czy duże korporacje. Python to również niezastąpione narzędzie pracy dla osób związanych z techonologią GIS. Uniwersalność i możliwości tego języka, nieustanny rozwój oraz łatwość nauki i użytkowania doskonale tłumaczą tak dynamiczny wzrost popularności Pythona.

SQL

SQL czyli Structured Query Language to strukturalny język zapytań, którego używa się w pracy z bazami danych. Chociaż nie jest to typowy język programowania, służący do pisania programów – jak C czy Java, to często wymienia się go wraz z innymi językami w rankingach popularności. SQL umożliwia zarządzanie bazą danych i w takich przypadkach jest niezastąpiony. Pozwala tworzyć zapytania kierowane do bazy danych, aby uzyskać pożądane informacje, ale również daje możliwość modyfikacji zawartości samej bazy. Znajomość SQL przydaje się nie tylko osobom, które na co dzień stykają się z bazami danych, ale także programistom, którzy chcą tworzyć programy w językach umożliwiających komunikację z bazami (np. Java).

Który najlepszy?

Ciężko jest wyróżnić jeden, uniwersalny, najlepszy i najpopularniejszy język programowania. Jak widać każdy z nich ma swoje zalety oraz wady. Również każdy sprawdza się lepiej w innej dziedzinie czy też w innej sytuacji. Biorąc pod uwagę te informacje należy mieć świadomość, że pomimo różnych panujących trendów, wybór języka programowania często zależy od typu zadania jakie należy wykonać. Zapotrzebowanie rynku w konkretne rozwiązania może determinować wzrost popularności danego języka, jak np. tworzenie stron www zapewniło wzrost popularności JavaScript. Jednak nie znaczy to, że języki takie jak C czy C++ niebawem znikną, są one nadal popularne i wykorzystywane, lecz po prostu na innych płaszczyznach.

1 osoby skomentowały wpis

  1. Kanapowiec

    Od siebie dopisałbym jeszcze Ruby, ale ogólnie fajny artykuł

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *