Marketing 360

Aby dotrzeć do potencjalnego klienta, najpierw należy go poznać, zidentyfikować jego zwyczaje i potrzeby. Oczywiście określenie grupy docelowej dla naszego produktu i działań promocyjnych to podstawa. Ale następnie trzeba dotrzeć do tej wybranej, potencjalnie zainteresowanej grupy społecznej. Jak zrobić to najskuteczniej? Okazuje się że najlepsze efekty przynosi działanie na wielu różnych płaszczyznach.

Co buduje Marketing 360°?

Marketing 360° nie bez powodu ma w swojej nazwie jasne nawiązanie do koła. Tak właśnie mają wyglądać działania marketingowe  w ramach tej strategii – powinny otaczać konsumenta z każdej strony, niczym koło w którego środku stoi. Chodzi o to, by potencjalny klient dostawał przekaz reklamowy z wielu różnych źródeł, które otaczają go na co dzień. W dzisiejszych czasach konsumenci korzystają na co dzień z wielu nowoczesnych urządzeń z dostępem do Internetu, nie oznacza to jednak, że wszystko rozgrywa się w sieci, a reklama offline przestała istnieć.

Marketing 360 stopni obejmuje działania zarówno poza Internetem, jak i te online. Jednak kluczem do sukcesu jest zintegrowanie i skoordynowanie tych działań tak, aby stanowiły jedność. Takie holistyczne podejście do tematu jest znacznie bardziej efektywne niż oderwane od siebie działania i daje dużo lepsze wyniki. Ciągły rozwój techniki i powstawanie nowych technologii daje coraz większe możliwości, które w miarę rozwoju stają się skutecznymi narzędziami dla Marketingu 360°. W całej strategii można wyróżnić kilka kluczowych komponentów:

  • Strony internetowe – w dzisiejszych czasach obecność w Internecie to podstawa. Jednak poza utworzeniem samej witryny należy też pamiętać, aby była ona zawsze aktualna i przyjazna dla użytkownika. Biorąc pod uwagę dzisiejsze wymagania użytkowników, korzystających z przeróżnych urządzeń mobilnych, absolutną koniecznością wydaje się utworzenie responsywnej strony www, czyli takiej, której układ oraz wygląd automatycznie dostosowuje się do rozmiaru okna przeglądarki. Jeśli obce jest Ci projektowanie stron internetowych, Wrocław to miejsce, gdzie znajdziesz specjalistów w tej dziedzinie.
  • SEM – czyli marketing związany z wyszukiwarkami internetowymi. Nie da się ukryć, że dużą rolę w budowaniu rozpoznawalności marki mają wyniki wyszukiwania w wyszukiwarkach. SEM, czyli Search Engine Marketing, wykorzystywany jest w celu zwiększenia widoczności strony w Internecie oraz zapewnienia jej jak najwyższej pozycji w wynikach prezentowanych przez wyszukiwarkę internetową. Osiągnięcie celu zapewnia optymalizacja stron www, pozycjonowanie oraz linki sponsorowane, a wszystko to mieści się w definicji SEM. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj /link/.
  • Reklama w Internecie – to oczywiście jeden z podstawowych elementów marketingu internetowego. Z pewnością każdy użytkownik sieci kojarzy banery, których kliknięcie powoduje przekierowanie na reklamowaną stronę www. Do reklamy internetowej zaliczane są również linki sponsorowane, które wyświetlane są w wyszukiwarkach po wpisaniu określonych haseł, na które odpowiadają.
  • Direct Marketing – pod tym pojęciem kryje się komunikat, który skierowany jest bezpośrednio do konsumenta, np. w trakcie rozmowy telefonicznej lub drogą mailową. W działaniach wpisujących się w ideę Direct Marketingu bardzo ważne jest określenie grupy docelowej, ponieważ stosując tę formę reklamy możemy odnieść sukces tylko jeśli trafimy do osób potencjalnie zainteresowanych naszą działalnością.
  • Social Media – to chyba najnowsza forma reklamy i jednocześnie bardzo szerokie pole do popisu w kwestiach marketingowych. Media społecznościowe to bardzo popularny trend wśród użytkowników Internetu i coraz więcej osób korzysta z nich na co dzień. Nic więc dziwnego, że osoby zajmujące się działaniami reklamowymi dostrzegły potencjał na tym polu. Social Media to droga do szybkiej i łatwej komunikacji z konsumentem, sposób na zwiększenie rozpoznawalności marki i podjęcie działań promocyjnych. Dodatkowym plusem jest fakt, że wszystko to można uzyskać niskim kosztem.
  • Reklama tradycyjna – naturalnie nie można zapominać o tradycyjnej formie reklamy. Pomimo powszechnego dostępu do Internetu, marketing offline wcale nie zanika. Nadal istotną drogą przekazu są radio, telewizja, czy prasa. Nie można także zapominać w tym punkcie o większych czy mniejszych plakatach i billboardach, które przecież otaczają nas każdego dnia.

Niekoniecznie wszystko na raz

Wiemy już, że strategia Marketingu 360 stopni opiera się na przekazie reklamowym, który ma docierać do konsumenta z każdej strony. Znamy też podstawowe narzędzia, które pozwalają ten efekt uzyskać. Pozostaje tylko pytanie: czy trzeba wykorzystać wszystkie środki przekazu, aby osiągnąć sukces? Odpowiedź brzmi: nie, nie trzeba. Najważniejsze jest, aby działania w ramach Marketingu 360° były ze sobą zintegrowane i skoordynowane. W zależności od potrzeb firmy czy charakteru działalności można położyć większy nacisk na poszczególne środki przekazu reklamowego, pomijając te mniej znaczące w danym przypadku. Klucz stanowi adekwatny wybór narzędzi do stworzenia kampanii, która przyniesie efekty. Oczywiście zaawansowane działania marketingowe na wszystkich wymienionych płaszczyznach z pewnością nie zaszkodzą, ale jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie.

Nie ma uniwersalnego przepisu na udany Marketing 360°. W każdym przypadku ważne jest ciągłe analizowanie sytuacji i tego jaki efekt dają poszczególne środki przekazu. Daje to lepszy pogląd na upodobania i oczekiwania konsumenta i prowadzi do  podjęcia bardziej skutecznych działań na danej płaszczyźnie. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które pomoże rozpocząć działania marketingowe, jest agencja interaktywna. Wrocław to miasto, w którym znajdziesz specjalistów gotowych w każdej chwili pomóc Ci w tworzeniu strony internetowej i jej promocji w Internecie.


Zmodyfikowany: 18 stycznia 2018
Autor: