10 sposobów, jak usunąć blokadę na strony internetowe

Masz problem z dostaniem się na zagraniczną stronę internetową? Witryna się nie wczytuje, bo została nałożona blokada? Wypróbuj naszym zdaniem najskuteczniejszych sposobów, jak usunąć blokadę na strony internetowe i zyskać do niej dostęp.

Jak odblokować stronę internetową? 10 najskuteczniejszych sposobów

Zmiana VPN – jedna z najskuteczniejszych metod usuwania blokady strony www

VPN, czyli Wirtualna Sieć Prywatna może być wykorzystana do usunięcia blokady strony internetowej. Jak działa VPN? Szyfruje Twój ruch poprzez przekierowanie go przez serwer VPN. Dzięki temu Twój adres IP i lokalizacja będą ukryte, a Ty możesz korzystać ze strony, na którą np. została założona geoblokada.

Zmiana VPN może być też stosowana, jeśli nie chcesz, żeby np. administrator publicznej sieci Wi-Fi nie mógł monitorować Twojej aktywności.

Jeśli przyczyną braku dostępu do strony internetowej jest geoblokada, to będziesz mógł ją usunąć, tylko wtedy, gdy połączysz się z serwerem kraju, w którym dostęp nie jest zablokowany.

Jak w kilku krokach zmienić VPN? Możesz to zrobić w prosty sposób:

  • Pobierz narzędzie do zmiany VPN – zwróć uwagę na wiarygodność aplikacji, aby dobrze chroniła Twoje dane.
  • Zaloguj się do aplikacji, dzięki której zmienisz adres IP i geolokalizację.
  • Połącz się z serwerem VPN i znajdź odpowiednią lokalizację.
  • Bez ograniczeń korzystaj z odblokowanej strony internetowej.

Pamiętaj o tym, że skuteczność zapewniają jedynie renomowane narzędzia do zmiany VPN – zazwyczaj są one płatne.

Rozszerzenie do przeglądarki internetowej

Instalacja narzędzia zmieniającego VPN wydaje się zbyt skomplikowane? Szukasz innego sposobu, jak usunąć blokadę na strony internetowe? Skorzystaj z rozszerzenia do przeglądarki, które będzie działać na podobnych zasadach co narzędzia VPN.

Rozszerzenia zmieniające VPN możesz zainstalować właściwie do każdej popularnej przeglądarki – Chrome czy Firefox. Pamiętaj tylko o tym, że jedynie podczas korzystania z przeglądarki będzie dochodziło do szyfrowania danych.

Ciekawym rozwiązaniem może być również przeglądarka Opera, która ma wbudowany darmowy VPN, dzięki temu nie musisz szukać rozszerzenia. Wystarczy, że aktywujesz usługę VPN w ustawieniach i wybierzesz dowolną lokalizację serwera, na który zostanie przekierowany ruch.

Wykorzystanie alternatywnego DNS

Czasami blokady witryny internetowej są nałożone poprzez kontrolę DNS. W takim przypadku rozwiązaniem jest zmiana ustawień DNS na alternatywne np. przez Google Public DNS. To bezpłata usługa serwerów DNS, którą oferuje Google. Do dyspozycji masz też OpenDNS, które zapewnia szybkie odpowiedzi i ochronę przed phishingiem.

Przeglądarka TOR – gwarancja anonimowości

Kolejnym sposobem na usunięcie blokady na strony internetowej jest skorzystanie z przeglądarki TOR. To popularne i bardzo proste rozwiązanie, ponieważ wymaga od Ciebie jedynie zainstalowania tzw. anonimowej przeglądarki. TOR zapewnia dodatkową warstwę prywatności i umożliwia ominięcie blokad nałożonych przez administratora strony czy też przez dostawcę usług internetowych.

TOR to gwarancja maksymalnej anonimowości, a do tego jest w pełni darmową przeglądarką. Wadą tego rozwiązania jest to, że korzystanie z niej może być nieco podejrzane dla dostawcy usług internetowych. Poza tym przeglądarka jest dość powolna i nie rozwiązuje problemu geoblokady.

Wyłączenie blokady w przeglądarce

Czasami blokady stron internetowych mogą być spowodowane przez ustawienia w przeglądarce. Jak to możliwe? Zauważ, że przeglądarki internetowe często posiadają wbudowane mechanizmy blokujące niektóre treści np. reklamy, skrypty czy też niebezpieczne witryny internetowe.

Jeśli napotkasz problemy z dostępem do jakiejś strony www, to sprawdź ustawienia blokad i upewnij się, że automatycznie nie zostały ustawione ograniczenia.

Tego typu blokady mogą być włączone na popularnych przeglądarkach typu Chrome lub Firefox, ale nie tylko. Niekiedy włączone są też blokady na systemach Windows, Mac, Android oraz iOS.

Użycie przeglądarki z trybem prywatnym lub incognito

W niektórych przypadkach odblokowanie witryny może być banalnie proste, bo wystarczy, że włączysz stronę w trybie prywatnym lub incognito. Każda przeglądarka ma taką opcję, a dzięki temu też zyskasz większą prywatność, ponieważ nie zostanie zapisywana historia przeglądania, dane przeglądania oraz pliki cookies.

To rozwiązanie sprawdzi się jedynie wtedy, gdy blokada jest związana z zapisanymi danymi podczas przeglądania lub z plikami cookies.

Konwertowanie stron HTML na pliki PDF

Konwertowanie stron HTML na pliki PDF może być kolejnym skutecznym sposobem na usunięcie blokady. Jak to działa? Sprawia, że to narzędzie, czyli konwerter zyskuje dostęp do witryny.

Bez problemów znajdziesz w sieci darmowe narzędzia do konwersji HTML do PDF np. iLovePDF czy też Convertio.

Wadą tego rozwiązania jest to, że masz dostęp jedynie do zrzutu jednej strony. Nie możesz też otwierać hiperłączy, oglądać treści wideo czy klikać w buttony.

Tłumaczenie strony przez Google Translate

Gdy zależy Ci na tym, żeby znaleźć prosty sposób na to, jak usunąć blokadę na strony internetowe, możesz skorzystać z narzędzia Google Translate. Wystarczy, że skopiujesz link do wybranej strony, a następnie wkleisz go do Google Translate, aby przetłumaczył jej zawartość. Jak to pomoże rozwiązać Twój problem? W całkiem łatwy sposób, bo przetłumaczona strona zostanie przekierowana przez serwery Google, a nie przez Twoją sieć. To dobry sposób, gdy blokada została nałożona na Twój serwer. Jeśli za pierwszym razem nie dojdzie do odblokowania strony, to wypróbuj użycie Google Translate w trybie incognito.

Pamiętaj, że ta metoda zadziała jedynie wtedy, gdy blokada nie dotyczy też serwerów Google, a zatem nie sprawdzi się np. na chińskich stronach.

Znalezienie adresu IP w bazie WHOIS

Jeśli strona internetowa jest zablokowana, to możesz sprawdzić, czy dochodzi do tego na poziomie adresu IP. Wystarczy, że spróbujesz znaleźć adres IP strony w bazie WHOIS. Odszukasz tam informacje na temat właścicieli domen internetowych oraz adresów IP.

Gdy już znajdzies adres IP w bazie WHOIS, możesz spróbować uzyskać dostęp do strony. Wystarczy, że użyjesz adresu IP bezpośrednio w przeglądarce internetowej.

Zmiana protokołu HTTPS na HTTP

Jak jeszcze można pozbyć się blokady na stronę internetową? Poprzez zmianę protokołu HTTPS na HTTP. Choć metoda ta może okazać się skuteczna, to jej nie zalecamy, ponieważ może w znaczący sposób wpłynąć na bezpieczeństwo połączenia.

Protokół HTTPS zapewnia szyfrowanie połączenia między Twoją przeglądarką a serwerem, poza tym chroni Twoje dane przed przechwyceniem lub modyfikacją przez osoby trzecie.

Jak zmienić protokół HTTPS na HTTP? Zależy to od ustawień przeglądarki, z której korzystasz. Możesz też skontaktować się z administratorem strony.

Dlaczego strony internetowe mogą być zablokowane?

Przyczyn nałożenia blokad na strony internetowej może być sporo. Zazwyczaj jednak jest to celowe działanie, które ma uniemożliwić dostęp do witryny. Sprawdź, dlaczego strony www mogą być zablokowane.

Cenzura, czyli blokada nałożona przez rząd

Właściwie na całym świecie można znaleźć strony internetowe, które są blokowane przez rządy. Zazwyczaj wynika to z chęci ograniczenia dostępu do kompromitujących treści. Najsłynniejszym przykładem cenzury są Chiny, w których obowiązuje tzw. wielka zapora sieciowa. Ma to na celu blokowanie zagranicznych stron internetowych i ruchu transgranicznego, który nie jest zgodny z chińską konstytucją. W konsekwencji wielu Chińczyków nie ma dostępu do popularnych platform typu Google czy też Facebook (mają własne odpowiedniki). Jednak szacuje się, że blisko 29% internautów samodzielnie usuwa blokady na strony internetowe – zazwyczaj w tym celu zmieniając VPN.

Blokada nałożona przez dostawcę usług internetowych

Blokowanie dostępu do witryn przez dostawców usług internetowych nie jest najpopularniejszą przyczyną blokowania stron, ale jednak warto wiedzieć, że występuje. Przeważnie dochodzi do ograniczenia dostępu, ponieważ strony www naruszają przepisy lub warunki świadczenia usług. Są to tzw. miękkie blokady, które możesz ominąć w dużo prostszy sposób od tzw. twardych blokad nałożonych przez rząd.

Jak usunąć blokadę na strony internetowe nałożoną przez dostawcę? Najskuteczniej sprawdzi się zmiana VPN, zastosowanie alternatywnego DNS, a czasem również otwarcie strony w trybie incognito.

Ograniczenia geograficzne

Ograniczenia geograficzne to jedna z najczęstszych przyczyn blokowania witryn internetowych. Wiele platform blokuje ruch z innych krajów – robią tak serwisy typu Netflix, Prime Video, YouTube czy BBC. Zazwyczaj wiąże się to z różnym zakresem usług dla poszczególnych krajów, a także z ograniczeniami prawnymi obowiązującymi w danym państwie.

Geoblokada niekiedy wiąże się z tym, że przekaz jest produkowany jedynie dla mieszkańców wybranego kraju – często dzieje się tak w przypadku serwisu i stacji BBC. Powodem może też być chęć ograniczenia zagranicznego ruchu, który mógłby przeciążyć zasoby serwera.

Jak możesz usunąć geoblokadę na strony internetowe? Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana sieci VPN. Wystarczy, że podłączysz się do serwera kraju, w którym nie ma nałożonej geoblokady, a dzięki temu usuniesz blokadę.

Możesz skorzystać z wielu metod, dzięki którym usuniesz blokadę na strony internetowe i będziesz mógł korzystać z niej bez najmniejszych problemów. Niektóre ze wspomnianych przez nas sposobów są bardziej zaawansowane czy też płatne np. narzędzia do zmiany VPN. Jednak bez problemu możesz spróbować prostych sposobów typu Google Translate lub otwarcie strony w trybie prywatnym. Dopasuj zatem formę usuwania blokady strony internetowej do swoich potrzeb, umiejętności oraz przyczyny blokady, aby zyskać nieograniczony dostęp do treści.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *