Sklep na Instagramie – jak to zrobić?

Portale społecznościowe już dawno przestały być miejscem, które służy wyłącznie do utrzymywania kontaktów ze znajomymi. Social media przyciągają coraz większe rzesze użytkowników, którzy potrafią nawet godzinami przeglądać to, co wyświetla im się na stronie głównej. Nic dziwnego, że potencjał dostrzegli twórcy portali i udostępnili odpowiednie narzędzia, które marketingowcy zaczęli skutecznie wykorzystywać do celów promocyjnych. Obecnie znacząca większość firm posiada swój profil na Facebooku lub Instagramie, a duża część z nich korzysta również z płatnych reklam, które pozwalają dotrzeć do nowych odbiorców potencjalnie zainteresowanych tematem.

Jednak to nie wszystko. Facebook, aby jeszcze bardziej zachęcić użytkowników do podejmowania działań promocyjnych, udostępnił funkcję pozwalającą na utworzenie Sklepu na tym portalu. Więcej na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule. Tuż za Facebookiem podążył Instagram, który stosunkowo niedawno również w Polsce udostępnił nową funkcjonalność pozwalającą na dodanie do profilu zakładki Sklep.

Nowy kanał sprzedaży, czyli sklep na Instagramie

Duża część społeczeństwa każdego dnia, przynajmniej przez chwilę, korzysta z kanałów social media. To, że portale społecznościowe skupiają w jednym miejscu tyle osób, które dodatkowo dobrowolnie dzielą się informacjami na temat swoich zainteresowań i potrzeb, daje bardzo duże możliwości. Kwestią czasu było rozwinięcie tych portali i wdrożenie funkcjonalności pozwalających na prowadzenie działań marketingowych, zarówno płatnych, jak i darmowych. Profile firmowe promujące działalność, kampanie reklamowe skierowane do konkretnego typu odbiorców, tworzenie grup zrzeszających społeczności skupione wokół danej marki – to rozwiązania, które każdy użytkownik social media już dobrze zna. Jednak w odpowiedzi na rosnące potrzeby użytkowników, stale wprowadzane są nowe funkcjonalności. Już od jakiegoś czasu Facebook udostępnia także funkcję, która pozwala na dodanie odpowiedniej zakładki i otwarcie Sklepu na profilu firmowym. Podobne rozwiązanie wdrożył także Instagram.

Jak działa sklep na Instagramie?

Sklep na Instagramie działa analogicznie jak ta sama funkcja na portalu Facebook. Jeśli jeszcze nie wiesz jak działa Sklep na Facebooku – koniecznie przeczytaj nasz wpis (link). Utworzenie sklepu na Insta polega na dodaniu odpowiedniej zakładki do profilu firmowego. Po wejściu na profil Twojej firmy, użytkownicy zobaczą dodatkowy przycisk Zobacz sklep.

Klikając, odbiorcy przejdą do Sklepu, w którym znajdą oferowane przez firmę produkty wraz z ich zdjęciem i ceną. Wybierając konkretny produkt użytkownik może przejść do zakładki poświęconej temu towarowi, gdzie znajdzie dodatkowo m. in. jego opis. W tym miejscu będzie widoczny również przycisk Wyświetl w witrynie, który pozwala użytkownikom przejść bezpośrednio do karty produktu w Twoim sklepie internetowym, aby tam sfinalizować transakcję.

To jednak nie wszystko. Jako moderator profilu masz jeszcze dodatkową możliwość. W swoich postach na profilu oraz InstaStories promujących firmę i towary, możesz oznaczać dany produkt na zdjęciu lub filmie. Dzięki temu odbiorcy klikając na znacznik umieszczony na zdjęciu produktu, mogą bezpośrednio przejść do odpowiedniej zakładki w Sklepie na Instagramie, a następnie do Twojego sklepu online.

Dla kogo są sklepy na Insta?

Sklepy na Instagramie dostępne są za darmo dla szerokiego grona użytkowników. Jednak, aby założyć Sklep i móc korzystać z jego funkcji, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim konieczne jest, aby aplikacja, z której korzystasz była zaktualizowana – najlepiej korzystać z najnowszej wersji. Profil Instgramowy Twojej firmy musi mieć status konta firmowego (profesjonalnego), co umożliwi Ci nie tylko dodanie zakładki Sklep, ale także pozwoli tworzyć kampanie reklamowe. Kolejny warunek to prowadzenie profilu firmowego na portalu Facebook i wykorzystywanie tam zakładki Sklep. Oba te profile należy ze sobą zintegrować. Konieczne jest połączenie konta na Instagramie z katalogiem produktów dostępnym w Sklepie na fanpage’u prowadzonym na Facebooku. Dzięki temu produkty dostępne w Twoim Sklepie na FB będą również widoczne w zakładce Sklep na Instagramie.

Kolejne obostrzenie dotyczy rodzaju oferowanych dóbr – w Sklepie na Instagramie można prezentować jedynie produkty fizyczne. Oznacza to, że nie ma możliwości zamieszczenia w zakładce Sklep usług, zatem np. salony fryzjerskie i kosmetyczne, czy agencje interaktywne obecnie nie mają możliwości promowania w ten sposób wykonywanych usług. Oczywiście istnieją również inne ograniczenia co do oferowania produktów i dotyczą one zdefiniowanych grup towarów (np. alkohol) – zostały one wyszczególnione w Regulaminie, z którym należy się zapoznać. To właśnie ograniczenia dotyczące oferty firmy mogą być ewentualna przeszkodą w korzystaniu z zakładki Sklep na Instagramie. Inne wymienione wyżej kwestie są natury technicznej, a ich wdrożenie nie jest trudne.

Po co zakładać sklep w social media?

Social media sukcesywnie przyciągają coraz więcej użytkowników i zatrzymują uwagę odbiorców na dłużej. Nic dziwnego – sam portal staje się coraz bardziej rozbudowany i oferuje użytkownikom więcej funkcjonalności. Obecnie to nie tylko miejsce, które pozwala utrzymywać kontakty ze znajomymi, albo zamieszczać zdjęcia czy linki do ciekawych artykułów. Teraz to również potężna machina marketingowa. Oczywiście marketing w sieci zazwyczaj zaczyna się od utworzenia strony www lub sklepu internetowego, jednak kolejne kroki warto skierować na portale społecznościowe. Założenie profilu firmowego, na którym można przedstawić firmę i oferowane produkty lub usługi, to podstawa i baza do dalszych działań. Kolejnym krokiem na ścieżce promocji mogą być płatne reklamy skierowane do określonych grup odbiorców. Jednak obecnie użytkownicy Internetu, w tym portali społecznościowych, są niecierpliwi i chcą mieć wszystkie informacje „od ręki”. Jeśli spodoba im się dany produkt, chcą od razu dowiedzieć się o nim jak najwięcej i mieć możliwość dokonania zakupu. Założenie sklepu na Facebooku czy Instagramie pozwala na znaczne skrócenie procesu zakupowego. Użytkownik nie musi już przechodzić na stronę www i tam samodzielnie szukać produktów, które go zainteresowały – zostanie tam przekierowany za pomocą jednego kliknięcia. Natomiast z punktu widzenia sprzedawcy maksymalne ułatwienie dokonywania zakupów zwiększa szanse na to, że transakcja dojdzie do skutku. Większa sprzedaż to oczywiście większe zyski, a to argument, który trafia chyba do wszystkich.

blank

Czy warto zakładać sklep na profilu Instagramowym?

Sklep na Instagramie może przynieść Tobie i Twojej firmie wiele korzyści. Jeśli już założyłeś profil dla swojej firmy i prowadzisz działania marketingowe na tym portalu, utworzenie Sklepu i wykorzystywanie go w codziennych poczynaniach jest naturalnym rozwinięciem profilu. Jeśli i tak korzystasz już z Instagrama w celach promocyjnych, dodanie Sklepu i oznaczanie produktów w postach nie będzie dla Ciebie dużym wysiłkiem, a może przynieść wymierne korzyści. Profil firmowy na Instagramie to kolejne miejsce w Sieci powiązane z Twoją działalnością, które za pośrednictwem Sklepu może także stać się kanałem sprzedaży. Instagram pozwala dotrzeć do nowych klientów i rozszerzyć działalność oraz wpłynąć na rozpoznawalność marki. Natomiast sam Sklep znacząco ułatwia odbiorcom dokonywanie zakupów. Instagram opiera się na przekazie wizualnym, główną rolę grają tu zdjęcia, ewentualnie krótkie filmy. Wszechobecna kultura obrazu i to, że jako odbiorcy preferujemy taki przekaz, znacząco wpływa na stale rosnącą popularność Instagrama, co również warto wziąć pod uwagę budując strategię marketingową. Jeśli zatem portal ten oferuje darmową możliwość rozwinięcia profilu i czerpania dodatkowych korzyści poprzez założenie Sklepu, z pewnością warto chociażby rozważyć taką opcję.

W tym wszystkim należy jednak pamiętać, że profil firmowy i Sklep na Instagramie to kolejne miejsca w Internecie, o które należy dbać. Specyfika działania social media wymaga od właścicieli profili dość dużej uwagi. Posty powinny pojawiać się regularnie, oferta w Sklepie musi być aktualna i należy też dbać o swoją społeczność, np. reagując na komentarze odbiorców. Zatem decyzja o założeniu profilu Instagramowego, a następnie rozszerzenie go o funkcjonalność Sklepu, powinna być przemyślana. Bowiem samo założenie z pewnością nie wystarczy – profil należy prowadzić, aby móc oczekiwać rezultatów.

Sklep na Instagramie daje korzyści obu stronom: sprzedającym oraz użytkownikom. Ci pierwsi mają kolejne narzędzie do wykorzystania w działaniach marketingowych. Natomiast użytkownicy mogą poznawać nowe marki i produkty, które ich interesują, a następnie w prosty i szybki sposób dokonać zakupów.

Jak założyć i wykorzystać sklep na Instagramie?

Wiesz już dla kogo przeznaczone są Sklepy na Instagramie i jakie podstawowe warunki należy spełnić, aby móc korzystać z tej funkcjonalności. Jeśli Twój profil oraz prowadzona działalność je spełnia i połączyłeś oba profile, na Facebooku oraz Instagramie, należy zaczekać, aż Instagram zweryfikuje profil. Proces może potrwać od kilku do kilkunastu dni. Po weryfikacji pozostaje ostatni krok, tzn. aktywacja funkcji, która pozwala na oznaczanie produktów w postach oraz InstaStories.

W Ustawieniach profilu Instagramowego wybierz opcję Firma, a następnie kliknij na Zarejestruj się w usłudze Zakupy. Następnie przejdź przez proces i wybierz katalog produktów, który został przypisany do tego konta firmowego. Pamiętaj, aby zatwierdzić wprowadzone ustawienia.

Oznaczaj oferowane produkty!

Po pomyślnej weryfikacji konta przez zespół Instagrama oraz uruchomieniu funkcji pozwalającej na oznaczanie produktów, pozostało już tylko korzystanie z tych funkcjonalności! Pamiętaj, że w poście, który zawiera wyłącznie jeden obraz albo film możesz oznaczyć maksymalnie 5 produktów, jeśli zdjęć jest więcej limit wzrasta do 20. InstaStories, czyli relacje, pozwalają a oznaczenie tylko jednego produktu w jednej relacji.

Jak oznaczać produkty ze sklepu na Instagramie? Nic prostszego! Działa to analogicznie jak oznaczanie osób. Podczas dodawania posta pojawi się dodatkowa opcja, która pozwoli na wskazanie produktu z katalogu i otagowanie go na udostępnianym obrazie. Po publikacji na zdjęciu/filmie pojawi się charakterystyczny znaczek torebki. Klikając jednokrotnie na obraz, obok torebki pojawi się napis Wyświetl produkty oraz znaczek tagowania na prezentowanym produkcie. Poprzez kliknięcie na napis Wyświetl produkty użytkownicy mogą zobaczyć wszystkie produkty oznaczone na obrazie, natomiast wybierając konkretny znaczek tagowania przejdą do karty produktu w katalogu Twojego Sklepu na Insta.

blank

Podsumowanie

Sklep na Instagramie, podobnie jak ten na Facebooku, to kolejny kanał sprzedaży i miejsce do promocji. Umiejętne wykorzystanie tej darmowej funkcjonalności może przynieść firmie ogrom korzyści, jednak należy mieć na uwadze, że jest to również miejsce w Sieci, o które należy dbać. Samo dodanie sklepu do profilu nic nie da, jeśli nie chcesz lub nie planujesz prowadzić regularnych działań promocyjnych na Instagramie.

4 osoby skomentowały wpis

 1. Monika

  a jakie są opłaty za sprzedaż na Instagramie i Facebooku? Jakaś prowizja od sprzedaży? Jak to jest z przeliczaniem kursu walut? Mam sklep na Etsy i sprzedaję głównie za granicą ale zastanawiam się właśnie nad facebookowym i instagramowym sklepem – tylko nie wiem jakie są opłaty?

 2. Anonim

  czy nie trzeba nic płacić bo jak ma sie sklep taki jak np. biedronka,lidl itd. to trzeba placić?

 3. Arczi

  Zgadzam się Instagram to teraz potężne narzędzie, kiedyś faktycznie kojarzone głównie ze wstawianiem zdjęć, obecnie uważam, że szczególnie dla niewielkich biznesów to doskonałe miejsce na jego wypromowanie i dotarcie do większej liczby odbiorców. Warto go wykorzystać.

 4. maryjanek

  Fajny artykuł, jak ktoś zaczyna działać z marketingiem to może złapie pomysł. Warto korzystać z różnych źródeł sprzedażowych, nawet te najmniej oczywiste mogą się okazać efektywne. Kiedyś Instagram kojarzył mi się jedynie z wrzucaniem zdjęć i lajkowaniem, dzisiaj to bardzo popularne narzędzie do autopromocji. To tylko przykład na to, że to co dzisiaj wydaje się mieć jedno przeznaczenie przy rosnącej popularności może sprezentować kolejne możliwości i jeśli ktoś jest kumaty z tych możliwości skorzysta. Marketing zawsze dawał duże pole do kreatywności i kto ją ma to sobie poradzi.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *