Sklep na Facebooku – jak to działa?

Sklepy internetowe z każdym miesiącem cieszą się coraz większą popularnością. Społeczeństwo chętniej korzysta z nowoczesnych form sprzedaży i tym samym coraz więcej transakcji przeprowadzanych jest w Internecie. Sklepy online dostępne są całą dobę, robienie zakupów jest wygodne, a często również ceny są bardziej korzystne niż w sklepach stacjonarnych. Zawieranie transakcji za pośrednictwem Internetu ma jeszcze jedną ogromną zaletę – można ich dokonywać nie wychodząc z domu. W ostatnim czasie, w dobie pandemii i czasowego zamknięcia większości punktów stacjonarnych, każdy z nas docenił możliwości jakie dają sklepy internetowe. Pomimo tego, że wszystko powoli wraca do normy, upodobanie do dokonywania zakupów w e-sklepach z pewnością pozostanie z nami na dłużej. Potencjał, który tkwi w sprzedaży online, już jakiś czas temu dostrzegli również twórcy portali społecznościowych takich jak np. Facebook czy Instagram.

Czym jest sklep na Facebooku?

Sklep na Facebooku to dodatkowa funkcjonalność, którą portal udostępnia swoim użytkownikom. I chociaż sklep wygląda podobnie do innych znanych nam e-sklepów, nie jest tym samym. Jest to po prostu dodatkowa zakładka na stronie Twojej firmy na Facebooku. Korzystając z tego rozwiązania możesz lepiej zaprezentować swoją ofertę i przedstawić ją potencjalnym klientom. Przeglądając Twój profil firmowy klienci od razu mogą zobaczyć co oferujesz, a jeśli są zainteresowani, mogą szybko skontaktować się z Tobą lub dokonać zakupu.

Rozwiń profil swojej firmy na Facebooku

Jeśli prowadzisz własną działalność i zależy Ci na wypromowaniu firmy, z pewnością wiesz już jak wiele korzyści mogą przynieść działania marketingowe prowadzone w Sieci. Utworzenie strony internetowej oraz profilu firmowego na Facebooku to podstawowe kroki, które trzeba uczynić by zaistnieć w Internecie. Jeśli masz już swój sklep internetowy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć również sklep na Facebooku – będzie stanowił doskonałe uzupełnienie Twoich działań.
Sklep na Facebooku nie jest kolejną, osobną stroną czy profilem, który tworzysz dla swojej działalności. Jest to dodatkowa funkcjonalność, która pozwoli Ci rozbudować istniejący już profil firmowy. Dzięki temu masz szansę urozmaicić stronę w social media, a zarazem przekazać dodatkowe informacje potencjalnym klientom. Jest to doskonały sposób na przybliżenie i zaprezentowanie oferty firmy, a tym samym dobra metoda pozwalająca na dodatkową promocję marki. Pamiętaj, że w mediach społecznościowych można znaleźć tysiące profili firmowych, a wiele z nich to Twoja bezpośrednia konkurencja. Dbając o ciekawy wygląd oraz funkcjonalność profilu (czyli np. skuteczną prezentację oferty), zwiększasz szanse na to, że użytkownicy zwrócą uwagę na Twoją działalność.

Jak działa sklep na FB?

Sklep na Facebooku nie działa w sposób, który znamy ze „standardowych” sklepów internetowych. Owszem, można w tym miejscu zaprezentować produkty ukazując ich zdjęcie oraz publikując opis, czy też poinformować klientów o cenie towaru lub usługi. Jednak sam proces sprzedaży przeprowadzany jest poza Facebookiem. Możesz zaoferować swoim klientom jedną z dwóch dostępnych opcji, która pozwoli im przejść dalej w celu finalizacji transakcji. Wybierając produkt widoczny w sklepie Facebooka, klienci będą mogli wysłać do Ciebie wiadomość z zapytaniem odnośnie produktu lub zostaną przekierowani do zewnętrznej witryny, która pozwoli przeprowadzić proces zakupowy do końca. Może to być na przykład Twój sklep internetowy, który został utworzony jako odrębna strona. To, którą opcję udostępnisz swoim klientom zależy od Ciebie. Warto jednak wziąć również pod uwagę charakter Twojej działalności i rodzaj oferowanych usług.

Sklep na Facebooku – czy warto zakładać?

Możliwość utworzenia sklepu na profilu firmowym na Facebooku to stosunkowo nowa funkcjonalność, która została udostępniona użytkownikom portalu. Jak każde rozwiązanie sklep FB ma swoje wady i zalety, jednak tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim wspomniane narzędzie sprzedażowe jest darmowe i łatwe w obsłudze, wymaga jedynie trochę wolnego czasu, aby je wdrożyć. Zatem z pewnością warto zapoznać się z tym rozwiązaniem i spróbować wykorzystać potencjał, który w nim drzemie.

Dla kogo jest sklep na Facebooku?

Sklep na Facebooku to funkcjonalność, którą można dodać do profilu każdej firmy, która zajmuje się sprzedażą. Niezależnie od tego jak duża jest działalność lub jakie produkty oferuje klientom. Oczywiście Facebook ma swoje ograniczenia, zatem nie można się spodziewać, że ta dodatkowa zakładka na profilu firmowym w social media skutecznie zastąpi profesjonalny, rozbudowany sklep internetowy. Jednak z pewnością może pomóc w działaniach promocyjnych podejmowanych na Facebooku.

Sklep na Facebooku to ciekawe rozwiązanie zarówno dla osób, które mają e-sklepy działające w zewnętrznych witrynach, jak i dla małych firm, które nie korzystają z takich rozwiązań. O przystosowaniu tego rozwiązania dla obu grup użytkowników najlepiej świadczy wprowadzenie dwóch „metod płatności”. Właściciele zewnętrznych sklepów online, prowadzonych poza Facebookiem, mogą przekierowywać klientów do swojej witryny, natomiast pozostałe osoby, które nie prowadzą e-sklepów, mogą prosić zainteresowanych klientów o kontakt i w ten sposób finalizować transakcje.

Jakie są korzyści z założenia sklepu na FB?

Samo utworzenie sklepu na Facebooku jest bezpłatne i nieskomplikowane. Wystarczy poświęcić trochę czasu, aby przejść przez proces konfiguracji, a następnie dodać produkty do sklepu. Już sam fakt, że rozwiązanie jest darmowe sprawia, że warto się nim zainteresować.

Sklep na FB pozwala rozbudować, a tym samym urozmaicić, profil firmowy na Facebooku. Jest to kolejna forma promocji w social media i sposób na ciekawe przedstawienie oferty w tym portalu społecznościowym. Dużą zaletą sklepu jest możliwość integracji z reklamami publikowanymi na platfromie. Facebook udostępnia właścicielom sklepów również inną ciekawą opcję, a mianowicie możliwość oznaczania produktów w postach publikowanych na profilu firmowym. Daje to podwójne korzyści. Z jednej strony konsumenci zainteresowani prezentowanym towarem mogą od razu przejść do karty produktu i dokonać zakupu. Natomiast z drugiej strony sam Facebook lubi i docenia takie działania (promocję jego funkcjonalności), a dzięki temu posty są lepiej widoczne wśród odbiorców, czego nie można powiedzieć o postach, które zawierają w treści linki do stron zewnętrznych. Takie publikacje na profilach firmowych mają ograniczane zasięgi.

Warto też po raz kolejny podkreślić, że jest to ciekawe rozwiązanie dla każdego, kto zajmuje się sprzedażą. Sklep na Facebooku to dobre miejsce zarówno dla osób, które nie mają utworzonego sklepu internetowego, a dla firm, które prowadzą zewnętrzny sklep online, może stanowić dodatek do istniejącego już e-sklepu.

Należy jednak pamiętać, że utworzenie sklepu nie wystarczy, aby od tego momentu już tylko czerpać korzyści. To kolejny kanał sprzedaży i miejsce w Sieci, o które należy dbać – stale aktualizować oraz pielęgnować kontakty z klientami. Sklep na Facebooku nie jest również odrębną, dedykowaną witryną, zatem nie powinno się oczekiwać, że ta funkcjonalność platformy społecznościowej spełni takie same zadania i oczekiwania jak zewnętrzny sklep internetowy.

Zakładnie sklepu na Facebooku

Jak już wspominaliśmy, sklep na Facebooku nie jest odrębną stroną ani profilem, a funkcjonalnością, którą można dodać do istniejącego profilu firmowego. Aktywowanie odpowiedniej zakładki nie zajmuje wiele czasu i nie powinno sprawić kłopotu, nawet początkującym użytkownikom. Aby utworzyć sklep na tej platformie, przede wszystkim należy mieć na portalu aktywny profil firmowy.

Jak założyć sklep w tym kanale social media?

Na początku zaloguj się na platformie Facebook i przejdź do profilu Twojej strony firmowej. Następnie przejdź do Ustawień strony i wybierz z menu po lewej stronie zakładkę Szablony i karty.

Po prawej stronie, względem menu z zakładkami, ukaże się sekcja Szablony i karty. W tym miejscu został określony szablon, który wybrałeś dla swojej strony na Facebooku. Dla większości profili, które będą prezentować oferty sprzedaży, właściwy szablon to Zakupy. Możesz jednak zapoznać się z pozostałymi szablonami i jeśli któryś z nich lepiej pasuje do Twojej strony – wybierz i zastosuj go. Możesz to zrobić korzystając z przycisku Edytuj.

Poniżej, w sekcji Karty, znajdziesz zakładki, które są dostępne dla szablonu Zakupy. Wśród nich znajduje się zakładka Sklep. W tym miejscu możesz również ustalić kolejność zakładek na swoim profilu firmowym, aby ją zmienić wystarczy klikając na nazwę karty przesunąć ją odpowiednio w górę lub w dół. Korzystając z ustawień możesz także włączać lub wyłączać widoczność niektórych zakładek oraz pozyskać bezpośredni adres URL dla każdej z nich.

blank

W celu przejścia do procesu konfiguracji sklepu, powinieneś powrócić na stronę główną swojego profilu firmowego i wybrać zakładkę Sklep, która będzie widoczna wśród zakładek po lewej stronie.

blank

Klikając w zakładkę Sklep zostaniesz poproszony o zapoznanie się oraz akceptację Regulaminu handlowego. Zaznacz odpowiednie pole i kliknij na przycisk Kontynuuj, aby przejść dalej.

blank

Kolejny krok to wybór metody płatności dla klientów, którzy będą zainteresowani produktem. Dostępne opcje omówiliśmy we wcześniejszych punktach artykułu.

blank

W następnym kroku należy wybrać walutę, w której podawane będą ceny produktów. Zarówno waluty, jak i metody płatności, nie można już później zmienić. Zatem należy dobrze zastanowić się przy wyborze jednej z dostępnych opcji.

Na tym etapie konfiguracji to już wszystko – podstawowe ustawienia zostały wybrane. W kolejnym kroku należy ponownie wybrać zakładkę Sklep na stronie głównej profilu firmowego, aby następnie móc dodać opis sklepu oraz produkty, które będą dostępne dla klientów.

Połączenie sklepu na WooCommerce z platformą Facebook

Dodawanie pojedynczo wszystkich produktów do sklepu na platformie Facebook, może być dość męczące i czasochłonne, szczególnie jeśli Twoja oferta sprzedażowa jest bogata. Dość szybko zauważono tę niedogodność i jest także dostępne gotowe rozwiązanie. Jeśli prowadzisz swój sklep w zewnętrznej witrynie i został on utworzony przy użyciu WooCommerce (WordPress), mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wykorzystując wtyczkę Facebook for WooCommerce możesz w prosty sposób zintegrować istniejący sklep online z platformą Facebook. Dzięki temu nie musisz sam tworzyć sklepu, a zrobi to za Ciebie odpowiednie rozszerzenie do WooCommerce. Wspomniana wtyczka jest bezpłatna – wystarczy ją pobrać i zainstalować, a następnie dokonać integracji. Przechodząc przez ten proces nie tylko utworzysz zakładkę Sklep dla wybranej strony firmowej na Facebooku, ale także możesz od razu zaimportować produkty, które mają pojawić się w sprzedaży na tej platformie.

Podsumowanie

Sprzedaż online to branża, która dynamicznie się rozwija, a wydarzenia z ostatnich miesięcy podkreśliły zalety zakupów w Sieci. Dzięki temu e-sklepy pozyskały wielu nowych klientów, a dotychczasowi jeszcze chętniej korzystali z tej formy robienia zakupów. Ten trend z pewnością pozostanie z nami na dłużej, jako wygodna i bezpieczna alternatywa dla tradycyjnych sklepów stacjonarnych. O tym, że tworzenie firmowych stron www i sklepów internetowych ma duży potencjał, chyba nie trzeba już nikogo przekonywać. Warto jednak zwrócić uwagę na nowe kanały sprzedaży, takie jak np. sklepy na Facebooku. To nie tylko kolejne miejsce w sieci, które oferuje możliwość zawierania transakcji, ale również forma promocji, która może stać się świetnym uzupełnieniem strategii marketingowej Twojej firmy.

1 osoby skomentowały wpis

  1. Wiktoria

    Dziękują za ten artykuł. Ja tak właśnie zrobiłam ze swoim sklepem internetowym. Ja własnie tak zrobiłam, że sklep połączyłam z profilem firmowym. Gdzieś też po części zwiększyłam swoje dochody.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *