Nowy edytor treści dla WordPressa – Gutenberg

Edycja treści w gutenberg

Gutenberg to niezaprzeczalnie przełom w funkcjonowaniu renomowanego systemu zarządzania treścią WordPress. Głównym założeniem twórców tej platformy jest ciągły rozwój w kierunku intuicyjnej i prostej obsługi, dzięki której nawet osoby nieposiadające umiejętności kodowania, mogą w łatwy sposób zarządzać zawartością na swojej stronie internetowej, blogu, czy w sklepie e-commerce. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się przede wszystkim czym jest Gutenberg, jak działa, jakie oferuje funkcje oraz jakie daje korzyści.

Założeniem stworzenia nowego edytora treści Gutenberg było zrewolucjonizowanie WordPressa. Stąd nazwa tej wtyczki pochodząca od twórcy czcionki, która bez wątpienia zafundowała ogromny przełom. Być może dodatek Gutenberg nie zmieni całego świata, to jednak z pewnością zmienił sposób, w jaki społeczność zaczęła wykorzystywać platformę WordPressa. Projekt został stworzony przez społeczność GitHub i cały czas jest rozwijany. W wersji WordPress 5.0 Gutenberg stanie się domyślnym edytorem treści.

Co otrzymujemy wraz z nowym edytorem treści?

Przy pierwszym kontakcie z edytorem Gutenberg można dostrzec, że jest on dodatkiem dopracowanym i tak jak wspomnieliśmy wcześniej – prostym w obsłudze. Nie trzeba kilkunastu godzin spędzonych na oglądaniu tutoriali, czy przegrzebywaniu się przez fora internetowe, aby poradzić sobie z obsługą wtyczki.

Po prawej stronie edytora znajdziemy dwie zakładki – Document oraz Block. Pierwsza posiada funkcjonalności z tradycyjnego edytora, który jeszcze obecnego w wersji WordPressa 4.9.7. Możemy w tym miejscu ustawić typ wpisu, przydzielić go do konkretnej kategorii, dodać wszelkiego rodzaju atrybuty i tagi, a także ustawić obrazek wyróżniający. Nową funkcją jest natomiast możliwość dodania tzw. excerpt do wpisu – czyli tzw. zajawki wyświetlanej przez wiele ogólnodostępnych motywów. Możemy także wyłączyć możliwość komentowania, jak również nie zezwolić na Pingbacki i Trackbacki.

Bloki w edytorze Gutenberg

Nowy edytor treści funkcjonuje w oparciu o bloki, które są podobne do tych, które stosuje się w różnego rodzaju PageBuilderach. Wyróżnia się kilka typów bloków w Gutenbergu m.in. blok tekstowy, galeria, lista, cytat, video, tabele oraz wiele innych.

Druga zakładka w panelu edytora “Block” pozwala na przyjemne edytowanie wizualnych aspektów bloku. W przypadku zwykłego paragrafu możemy np. zmienić kolor tekstu, regulować rozmiar czcionki, czy ustawić pierwszą literę akapitu jako inicjującą.

Obrazki i galerie

Większość witryn internetowych wykorzystuje różnego rodzaju grafikę oraz zdjęcia, które w przypadku artykułów, czy wpisów, są sposobem na urozmaicenie contentu. W tradycyjnym edytorze dodawanie zdjęć może wydawać się mało intuicyjne, a jak wspomnieliśmy wcześniej – założeniem twórców edytora Gutenberg jest właśnie wygoda i przyjemność w obsłudze.

Dodatek daje możliwość dopasowania rozmiaru zdjęcia na trzy sposoby: poprzez ręczne rozciąganie obrazka, wpisania konkretnego rozmiaru w pixelach, czy procentowe wyrażenie rozmiaru obrazka. Dodatkowo możemy w łatwy sposób edytować podpis pod zdjęciem, a także dodać hiperłącze. Gutenberg oferuje także blok galerii. Dzięki temu dodanie dwóch zdjęć w jednym wierszu jest niezwykle ułatwione, czego niestety nie można powiedzieć o domyślnym edytorze.

Tabele

Kolejnym blokiem, który z pewnością będzie powszechnie wykorzystany są tabele. Niestety obecny edytor domyślnie zaimplementowany w platformie WordPress nie daje możliwości tworzenia tabel bez znajomości kodowania lub instalacji dodatkowej wtyczki. Gutenberg to zmienia. Używanie tabel w nowym edytorze stało się proste i przyjemne. Z łatwością możemy dodawać kolumny oraz wiersze, a także uzupełniać poszczególne komórki.

Video

Marketing w formie video staje się w ostatnich latach niezwykle popularny, a przede wszystkim skuteczny. Twórcy “Gutenberga” nie zapominają o tym fakcie i dostarczają funkcji prostego dodawania filmów do treści. Po umieszczeniu bloku video mamy możliwość przesłania filmu, wybrania go z naszej biblioteki, lub przekierowania na konkretny URL (np. Youtube)

Co jeszcze oferuje Gutenberg?

Nowy edytor WordPressa umożliwia także dodawanie bloków z własnym kodem – w znacznym stopniu ułatwia to pracę programistom. Możemy w tym miejscu umieszczać różnego rodzaju skrypty, przyciski, czy własne rozwiązania. Dla osób bardziej zaawansowanych w technologiach webowych Gutenberg oferuje natomiast dostęp do edytora kodu.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *