Co wpływa na prędkość ładowania strony?

Czas wczytywania się strony internetowej

Wyszukiwarki internetowe biorą pod uwagę szereg różnorodnych czynników wpływających na pozycję strony podczas wysyłania zapytań ze strony internautów. Można wymienić tutaj m.in. ilość i jakość treści, wiek domeny, linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Warto jednak pamiętać, że Google dbając o pozytywne doświadczenia użytkowników zwraca uwagę na fundamentalny parametr – prędkość ładowania strony. Osiągnięcie dobrego wyniku wymaga bardzo często specjalistycznej wiedzy, dlatego warto zastanowić się nad zleceniem optymalizacji prędkości ładowania strony profesjonalnej agencji.

Dlaczego warto zadbać o prędkość ładowania strony?

W 2010 roku Google ogłosiło, że wprowadza nowy czynnik, który w znacznym stopniu wpłynie na pozycje stron w wyszukiwarce internetowej. Od tego czasu wiele firm zaczęło zastanawiać się nad wartością tego sygnału. Pomijając aspekt czysto “pozycjonerski”, czynnik ten ma istotne znaczenie pod kątem współczynnika konwersji. Okazuje się bowiem, że sklep internetowy która ładuje się powyżej 4 sekund może mieć nawet dwukrotnie mniejszą ilość zakupów od tego samego sklepu, w którym ta wartość wynosi 2 sekundy. Co więcej długo wczytująca się strona ma o wiele większy wskaźnik bounce rate, czyli procentowa ilość osób, które kliknęły w link, jednak nie wykonały później żadnego działania na stronie.

Mając na uwadze znaczenie niskiego czasu wczytywania się strony, warto zastanowić się nad wprowadzeniem rozwiązań, które umożliwią poprawę tego parametru. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze z nich.

Rozmiar grafik

Każdy doświadczony developer dbający o prędkość ładowania strony, zdaje sobie sprawę z tego, że najwięcej pamięci wykorzystują po prostu wszelkiego rodzaju grafiki. Warto pamiętać, że umieszczanie na stronie nie zmodyfikowanego zdjęcia w wysokiej rozdzielczości powoduje nawet kilkukrotnie większe opóźnienie ładowania strony. Dodajmy do tego kilka nie zoptymalizowanych grafik a witryna może wczytywać się tak długo, że wskaźnik odbić (bounce rate) znajdzie się na okrągłym 100%. Można również zapomnieć o TOP10 nawet na mało konkurencyjne frazy kluczowe.

Wykorzystując narzędzia do obróbki grafiki można uzyskać nawet 80% zmniejszony rozmiar pliku bez widocznej utraty jakości. Najlepiej nadają się do tego pliki z rozszerzeniem .jpg lub .jpeg.

Blokujące skrypty

Na stronach internetowych znajdują się bardzo często różnego rodzaju skrypty oraz odwołania do plików, które mogą blokować ładowanie ważnej zawartości strony. Przykładowo, gdy w kodzie strony zamieszczony jest skrypt odpowiadający za wczytanie mapy w stopce strony, jego ładowanie możemy opóźnić do momentu, w którym ukaże się najważniejsza treść na stronie. Warto bowiem pamiętać, że dopiero po zescrollowaniu strony możemy trafić do tego miejsca, dlatego nie ma sensu, aby mapa znajdująca się w stopce, musiała ładować się w pierwszej kolejności.

Minifikacja plików CSS oraz JS

Kolejną czynnością, której wykonanie wpływa na szybkość ładowania się strony jest minifikacja plików CSS oraz JS. Na etapie tworzenia strony developer dla przejrzystości kodu stosuje spacje, odstępy oraz przejścia do kolejnych wierszy. Pomimo, że są to z pozoru puste miejsca, to nadal zajmuje ona miejsce w pamięci. Biorąc pod uwagę często dużą ilość kodów, można zaoszczędzić sporą liczbę kb, a tym samym zyskać nawet kilkanaście setnych sekundy podczas ładowania strony.

Łączenie plików CSS i JS

Zdarza się, że strona posiada kilka odwołań np. do różnych bibliotek styli lub skryptów. Połączenie wszystkich plików w jeden, pozwala na znaczne przyspieszenie działania strony. W połączeniu z wcześniej opisaną możliwością minifikacji możemy uzyskać naprawdę solidny wynik.

Kompresja GZIP

Jest to działanie, która umożliwia redukcję ilości danych wysyłanych z serwera do użytkownika. Kompresja wykonywana jest na poziomie serwera, natomiast dekompresja na poziomie przeglądarki. Warto pamiętać, że aby móc skorzystać z kompresji GZIP należy w konsoli wpisać komendę sudo a2enmod deflat (wymagany serwer apache2). Czasami jednak można uruchomić ją z poziomu panelu administracyjnego, jeżeli hostingodawca dostarcza takiej funkcji.

3 osoby skomentowały wpis

  1. Dominika

    Miałam problem właśnie z powolnym ładowaniem strony i niestety moja wiedza i umiejętności nie wystarczyły, dlatego też zdecydowałam się na pomoc profesjonalistów. Teraz strona śmiga całkiem nieźle, ale staram się zwracać uwagę na to co wymienił autor w artykule a szczególnie właśnie na grafiki i ich odpowiednią optymalizację.

  2. Monika

    Artykuł warty przeczytania, dodałabym jeszcze do listy źle dobrany hosting, z pewnością nie polecam darmowych, ani tych najtańszych, jeśli je wybierzemy nasza strona internetowa z pewnością sporo zwolni.

  3. MM

    Kompresja GZIP w moim przypadku bardzo pomogła. Fajny trik, który zawsze polecam:)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *