10 powodów, dlaczego strona nie otwiera się na telefonie

Wpisujesz adres URL strony internetowej na telefonie i nic się nie dzieje? Istnieje szereg powodów, dlaczego strona nie otwiera się na telefonie. W tym artykule poznasz 10 najczęstszych przyczyn, które pomogą Ci poradzić sobie ze stroną, która nie chce się włączyć i uniknąć tego problemu na przyszłość.

Dlaczego nie otwierają się strony internetowe w telefonie? 10 częstych przyczyn

Przyczyn nieprawidłowego ładowania się strony może być naprawdę sporo. Właśnie teraz mierzysz się z taką trudnością? Przygotowaliśmy listę 10 najczęściej występujących powodów, dlaczego witryna nie otwiera się na smartphonie. Postaraliśmy się także przytoczyć naszym zdaniem skuteczne wskazówki, jak wyeliminować te problemy, jeśli tylko jest to możliwe.
Brak połączenia z Internetem

Brak połączenia z Internetem

Korzystasz z sieci Wi-Fi i nie wiesz, dlaczego nie otwierają się strony internetowe w telefonie? Być może winą jest po prostu brak Internetu. Sprawdź, czy połączenie zostało nawiązane z Twoją siecią. Problemy mogą wynikać z niestabilnego połączenia i dlatego ciągle się urywa, powodując przez to problemy z włączeniem witryny. Podejdź z telefonem bliżej routera i spróbuj włączyć stronę jeszcze raz. Nadal brak rezultatów? Zresetuj router, tj. przez kilka sekund przyciskaj Reset na routerze lub też odłącz urządzenie na ok. 20 sekund z prądu. Jeśli nadal napotykasz problemy ze stabilnym łączem, to skontaktuj się z dostawcą Internetu. Może się okazać, że w Twojej okolicy doszło do jakiejś awarii lub też niezbędne będzie zwiększenie prędkości Internetu. Pamiętaj, że obecnie za najbardziej stabilne połączenie uznaje się światłowód.

Zapełniona pamięć podręczna

Przyczyną tego, że strona się nie otwiera na telefonie, może być również zapełniona pamięć podręczna. Dzieje się tak w sytuacji, gdy przeglądasz dużą liczbę witryn na swoim smartphonie. Przeglądarka wtedy zapamiętuje informacje o stronach, które odwiedziłeś właśnie w swojej pamięci podręcznej. To standardowe działanie, które tak naprawdę ma sporo korzyści, np. sprawia, że przeglądarka znacznie szybciej włącza stronę przy kolejnym włączeniu. Jednak problem pojawia się, gdy pamięć podręczna zostanie zapełniona – wtedy strona może ładować się bardzo wolno lub w ogóle mieć problem z uruchomieniem. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Przejdź do ustawień przeglądarki i znajdź funkcję Wyczyść pamięć podręczną.

Brak certyfikatu SSL

Przeglądarki takie jak Chrome wymagają od właścicieli stron internetowych zainstalowania certyfikatu SSL, który zwiększa bezpieczeństwo Internautów. Dzięki temu, że witryna jest wyposażona w tego typu zabezpieczenie, to znacząco zmniejsza się ryzyko przechwycenia lub przesyłania dalej danych.

Jeśli właściciel strony nie zadbał o zainstalowanie certyfikatu SSL, to przeglądarka mogła zablokować dostęp do strony. Zazwyczaj zostaje wtedy wyświetlony komunikat, który informuje, że strona jest niebezpieczna i włączasz ją na własne ryzyko. Użytkownik może zaakceptować ryzyko lub wyłączyć witrynę. Po akceptacji strona powinna uruchomić się normalnie, ale spójrzmy prawdzie w oczy, niewielu użytkowników się na to zdecyduje.

Geoblokada

Dlaczego strona nie otwiera się na telefonie? Problemem może być geoblokada. Niektóre strony internetowe nakładają geoblokowanie po to, aby ograniczyć dostęp do serwisu czy treści w zależności od miejsca, gdzie znajduje się Internauta. Dlatego możesz mieć problem nie tylko z przeczytaniem artykułu na zagranicznej stronie, ale też z zakupienie produktów w zagranicznym sklepie internetowym. Jeśli właściciel strony chciał, aby sklep był dostępny tylko w Wielkiej Brytanii, to naturalnie w Polsce, nie będziemy mieli do niego dostępu. Przez to być może strona nie otwiera się na telefonie.

Z geoblokowania korzystają też takie serwisy jak np. Netflix czy Spotify.

Jak ominąć geoblokadę? Pomocne może być VPN i zmiana adresu IP. Więcej na ten temat przeczytasz w innym naszym artykule pt. 10 sposobów, jak usunąć blokadę na strony internetowe.

Brak wersji responsywnej witryny

Być może strona się ładuje, ale korzystanie z niej jest właściwie niemożliwe? Rozpoznasz to, gdy zobaczysz, że menu jest przycięte, tak samo, jak niektóre bloki na stronie, przez co czytanie artykułu czy poruszanie się po sklepie jest bardzo utrudnione lub praktycznie niemożliwe. Zazwyczaj przyczyną takiej sytuacji jest brak responsywnej wersji strony internetowej. Dlatego witryna nie uruchamia się prawidłowo na telefonie czy tablecie.

Innym problemem związanym z brakiem responsywności witryny jest też bardzo długi czas ładowania się strony.

Wina przeglądarki

Kolejnym powodem tego, że strona na telefonie się nie ładuje, jest problem z przeglądarką. Być może z powodu aktualizacji CMS-a lub samej przeglądarki nastąpił błąd, który sprawia, że witryna nie jest w stanie prawidłowo się załadować. Pobierz inne przeglądarki np. Chrome, Firefox, Edge czy Samsung Internet i sprawdź, czy na nich strona ładuje się prawidłowo.

Problemy z DNS

W dużym uproszczeniu DNS jest usługą internetową, której zadaniem jest tłumaczenie nazwy domeny na adresy IP. Gdy dojdzie do nagłych problemów z DNS-ami, wtedy właśnie może pojawić się trudność ze zbyt długim wczytywaniem się strony lub w ogóle z jej wyłączeniem.
Rozwiązaniem tego problemu jest próba zmiany serwerów DNS na telefonie. Jeśli nie jesteś osobą techniczną, to najlepiej skontaktuj się z dostawcą usług internetowych, powinni pomóc Ci z DNS-ami.

Błędy po stronie webmastera

Wielu właścicieli stron internetowych samodzielnie zarządza swoimi witrynami. Dlatego często dochodzi do zaniedbań, które prowadzą do problemów z otwieraniem się strony i to nie tylko na telefonie.

Gdy próbujesz włączyć witrynę, a napotykasz jedynie na biały ekran i napis informujący o problemach z serwerem, to wina może leżeć po stronie webmastera, który dopuścił się zaniedbań. Najczęściej wiążą się to z brakiem aktualizacji CMS-a lub jakiejś z zainstalowanych wtyczek. Ewentualnie przyczyną może być też nagła awaria wtyczki. Istnieje również znacznie bardziej niepokojący powód, czyli „dziurawa wtyczka”, która umożliwiła atak hakerski na stronę.

Niezależnie od tego, która z tych sytuacji faktycznie była przyczyną tego, że strona nie otwiera się na telefonie i na komputerze, to niestety nie masz na to żadnego wpływu. Jeśli marka ma profil w Social Mediach, możesz napisać w prywatnej wiadomości o problemach z wyświetlaniem strony. Jeśli właściciel strony nie wie o problemach, to być może właśnie to skłoni go do naprawy witryny.

Zainstalowany Adblock

Wiesz, dlaczego jeszcze strona nie otwiera się na telefonie? Być może problemem jest zainstalowana aplikacja Adblock lub inna blokująca reklamy. Z jednej strony to świetny sposób na to, aby pozbyć się natarczywych reklam, filmików, banerów, a także zmniejszenie ryzyka, że klikniemy link, który narazi nas na wirusy itp. Jednak z drugiej strony Adblock może sprawić, że strona w ogóle się nie uruchomi. Dlatego, jeśli masz z tym problem, to wyłącz lub usuń na chwilę aplikację i sprawdź, czy wtedy witryna wczytuje się poprawnie.

Strona ładuje się bardzo długo

Jesteś pewien, że strona w ogóle się nie otwiera? Być może po prostu ładuje się tak wolno, że tracisz cierpliwość i ją wyłączasz, zanim zdąży się włączyć. To oczywiście i tak nadal wina właściciela strony, który powinien dostosować się do wymagań współczesnych użytkowników i zmniejszyć liczbę pluginów na stronie, zoptymalizować grafiki i usunąć cache, aby skrócić czas ładowania się witryny.

Jeśli masz taki problem z własną stroną internetową, to skorzystaj z darmowego narzędzia Google PageSpeed Insights, które pozwala na zmierzenie, ile czasu faktycznie potrzebuje użytkownik, aby załadować witrynę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że uznaje się, że prawidłowym czasem potrzebnym na załadowanie się strony są 2-3 sekundy. Dłuższy czas zniechęca użytkowników do czekania i sprawia, że wolą wybrać witrynę konkurencji. Przeczytaj też nasz artykuł pt. Dlaczego strony internetowe wolno się otwierają, żeby poznać również inne przyczyny tego problemu.

Podsumowanie – dlaczego nie otwierają się strony internetowe w telefonie?

Jak widzisz, wymieniliśmy aż 10 przyczyn, które odpowiadają na niestety nadal często zadawane pytanie – dlaczego strona nie otwiera się na telefonie. Niekiedy powody mogą być błahe i wynikać z naszej winy, np. z powodu zainstalowanego Adblockera, ale w wielu przypadkach przyczyna leży po stronie webmastera czy dostawcy Internetu, na co już w żaden sposób użytkownik nie ma wpływu.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *