Narzędzia dla webmasterów przydatne przy tworzeniu stron www

Tworzenie stron internetowych

Każdego dnia przybywa nowych miejsc w sieci: stron www, portali, blogów czy innych witryn. Każdy przedsiębiorca rozwijający biznes, nie tylko ten internetowy, dba o to, aby jego firma istniała także w Sieci. A przecież Sieć tworzą nie tylko strony biznesowe. Projektowane są również portale informacyjne, społecznościowe czy sklepy internetowe.

Oczywiste jest, że jeśli strona www ma się dobrze prezentować i służyć użytkownikom to proces jej tworzenia wymaga zaangażowania i poświęcenia czasu oraz należytej uwagi. Na szczęście minęły już czasy, kiedy wszystko trzeba było wykonać ręcznie i za każdym razem od początku przy każdym nowym projekcie. Obecnie webmasterzy, którzy zajmują się tworzeniem stron www mają dostęp do szeregu narzędzi pozwalających na optymalizację i usprawnienie ich pracy.

Jakich narzędzi używa webmaster?

Webmasterzy doskonale radzą sobie ze swoimi zadaniami, jednak nie ma co ukrywać, że pomagają im w pracy przeróżne programy. Zależnie od etapu realizacji projektu wykorzystują oni różne dostępne udogodnienia. Można je podzielić na pewne grupy:

Edytor kodu

Wśród dostępnych rozwiązań jednym z najbardziej popularnych jest program Notepad++. Jest to prosty, darmowy edytor tekstowy. Na co dzień można go traktować jako zamiennik popularnego Notatnika, jednak webmasterom oferuje on znacznie więcej. Pozwala podświetlać składnię PHP, JavaScript, CSS, czy HTML, co jest znacznym ułatwieniem w pracy programistów. Ma także funkcję autouzupełniania, a dodatkowo możemy w nim otworzyć kilka plików naraz i przełączać się między nimi dzięki wygodnym zakładkom.

Kolejna bezpłatna propozycja to Atom. Jest to szybkie oprogramowanie typu open source, które oferuje nie tylko przejrzysty interfejs, ale pozwala również na pracę w jednym lub kilku panelach na raz. Podobnie jak Notepad++ oferuje on opcję kolorowania składni oraz inteligentne autouzupełniania kodu. Do Atomu można pobrać darmowe rozszerzenia, a następnie spersonalizować je pod kątem swoich potrzeb.

Również darmowe, popularne wśród użytkowników Linuksa i MacOS, rozwiązanie to Bluefish. Jest to oprogramowanie lekkie, ale jednocześnie bardzo szybkie i wydajne – w jednym oknie aplikacji można otworzyć nawet 500 różnych dokumentów. Bluefish wspiera języki programowania takie jak: HTML, JavaScript, PHP, CSS, ale także np. Matlaba. Pozwala webmasterom tworzyć własne paski narzędzi  oraz  zastosować gotowe szablony podczas realizacji projektu.

Jedno z najbardziej popularnych, płatnych rozwiązań to Dreamwaver CC od firmy Adobe. Jest to rozbudowane, profesjonalne oprogramowanie pozwalające tworzyć aplikacje oraz strony internetowe. Zaletą tego rozwiązania jest kompatybilność z innymi produktami firmy Adobe (jak np. Phtoshop), co pozawala na wygodną i sprawną pracę nad projektem. Dreamwaver oferuje także wykonanie zaawansowanych wizualizacji oraz wsparcie dla popularnych CMS-ów, takich jak WordPress czy Joomla.

Inne edytory kody używane przez webmasterów do tworzenia stron www to m. in. kED, Vim, czy też Brackets, który również został stworzony przez firmę Adobe.

Program graficzny

Można by pomyśleć, że webmasterów ten temat nie dotyczy, jednak wcale tak nie jest. Webmasterzy często „stają się” także grafikami. Niezależnie od tego, czy zajmują się tym zawodowo, czy też tylko czasami podczas tworzenia strony www mają taką potrzebę, webmasterzy korzystają również z programów graficznych.

Prawdopodobnie dwa najbardziej popularne programy graficzne wykorzystywane przez webmasterów do tworzenia stron internetowych to GIMP i Photoshop. GIMP to darmowy, rozbudowany program graficzny, który chwali sobie wielu użytkowników. Pozwala on na pracę z grafiką rastrową i jest bezpłatną odpowiedzią na popularnego Photoshopa.

Adobe Photoshop CC jest natomiast programem płatnym, ale oferuje znacznie większe możliwości przydatne zaawansowanym i wymagającym użytkownikom. Jest to z pewnością najbardziej profesjonalne oprogramowanie z wymienionych i dające również największe możliwości.

Kolejnym darmowym programem, który przydaje się webmasterom jest prosty program InfranView. Pozwala on na szybkie wprowadzenie w grafikach zmian takich jak np. zmiana rozmiaru. Możliwe jest również wykonanie tej czynności dla wielu grafik jednocześnie.

Istnieją także inne programy pomagające webmasterom w tworzeniu stron www. Jest to np. ColorPix, który pozwala na pobieranie dowolnego koloru znajdującego się na ekranie. Ile razy zdarzyło nam się spotkać kolor, który nam się spodobał, ale nie wiedzieliśmy jak go odwzorować? Z takim samym problemem nieraz spotykają się webmasterzy podczas próby spełnienia oczekiwań klienta – wtedy pomóc może ColorPix. Jest to program darmowy, a dodatkowo nie wymaga nawet instalacji. Dzięki niemu można uzyskać kod koloru w RGB, CMYK, HSB oraz HEX. Ostatnie przytaczane tu ciekawe rozwiązanie to narzędzie online – Color Schemer, który pozwala wygenerować paletę kolorów i oferuje oznaczenie koloru kodami RGB oraz HEX. Color Schemer może okazać się niezastąpiony dla webmaserów na etapie projektowania stron internetowych.

Klient FTP

Generalnie protokół komunikacyjny FTP wykorzystywany jest do tego, aby sprawnie przesyłać lub pobierać większe pliki z Internetu. Mogą to być np. pliki ze stroną internetową przesyłane na serwer. FTP działa na zasadzie klient/serwer. Zatem jeśli chcemy korzystać z takiego rozwiązania musimy posiadać program, który jest nazywany klientem FTP, zaś drugą stroną będzie serwer FTP, który umożliwi transfer plików.

Total Commander to jeden z najpopularniejszych menadżerów plików. Jest to zaawansowany, płatny program pozwalający na obsługę i zarządzanie plikami. Jego bardzo przydatną funkcją jest możliwość sprawdzenia zawartości poszczególnych plików. Pozwala szybko wyszukać fragment kodu w jednym lub wielu plikach oraz obsługiwać pliki skompresowane. Znaczącym plusem tego oprogramowania jest przejrzysty i intuicyjny interfejs, który można dostosować do własnych potrzeb. Total Commander posiada również wbudowany klient FTP, co pozwala zarządzać plikami znajdującymi się na serwerze.

Klientem FTP o podobnym interfejsie do Total Commandera jest WinSCP. Jest to rozwiązanie darmowe, proste w obsłudze, a jednocześnie zawierające wiele przydatnych funkcji, jak np. dostępność wersji portable. WinSCP to również prosty menager plików pozwalający na synchronizację katalogów, tworzenie folderów oraz przeprowadzanie prostych operacji na plikach (np. zmiana nazwy).

Ciekawym, darmowym, prostym w obsłudze i polskojęzycznym rozwiązaniem jest FileZilla, która działa jako oprogramowanie open source. FileZilla umożliwia obsługę plików o wielkości nawet 4GB. Przydatne funkcje tego oprogramowania to m.in. możliwość personalizacji interfejsu, menager witryn, ustalanie kolejki plików wysyłanych oraz pobieranych, wznawianie przerwanych połączeń oraz obsługa połączeń szyfrowanych, a także wiele innych.

Inne rozwiązania, które mogą być użyteczne w tym zakresie to SmartFTP, CuteFTP czy FlashFXP.

Czy można zaprojektować stronę internetową bez znajomości żadnego języka?

Chociaż dostępne narzędzia do tworzenia przeróżnych stron www potrafią znacząco ułatwić i usprawnić pracę, to stworzenie strony zupełnie bez znajomości jakiegokolwiek języka programowania byłoby trudne. Narzędzia wpływają na wydajność pracy webmastera i znacznie ułatwiają i usprawniają proces tworzenia, ale nie są w stanie zrobić wszystkiego za nas. Dobrze wybrane i umiejętnie wykorzystane aplikacje to świetny sposób na optymalizację pracy. Jednak aby faktycznie móc skorzystać z możliwości jakie dają narzędzia przydatne dla webmasterów należy znać chociaż podstawy przynajmniej jednego języka programowania. To właśnie języki programowania stanowią podstawę pracy przy pisaniu kodu, który ostatecznie pozwoli utworzyć stronę internetową.

Które narzędzia są najlepsze?

Na to pytanie chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystkie rozwiązania mają zarówno swoich wielkich fanów, jak i przeciwników. To, które narzędzie będzie najlepsze, zależy od webmastera, od jego upodobań, potrzeb, umiejętności oraz celu, w jakim chce wykorzystać dane oprogramowanie. Inne zadania stoją przed osobami, które zajmują się projektowaniem stron i sklepów internetowych, a inne oczekiwania może mieć osoba tworząca aplikacje internetowe czy desktopowe. Zatem wybór najlepszego narzędzia to kwestia bardzo indywidualna dla każdego webmastera, nie ma uniwersalnych rozwiązań, które będą najlepsze dla wszystkich.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *