Wykorzystanie PHP

PHP jest skryptowym językiem programowania, który wykorzystuje się głównie do tworzenia stron internetowych i aplikacji. Główną zaletą PHP jest jego prostota pomimo zaawansowanych możliwości, do których może być wykorzystywany. Obecnie nawet 80% serwisów internetowych korzysta z funkcjonalności PHP.

Historia PHP

Pierwotna wersja PHP (a raczej zestaw skryptów Perla) została zaprojektowana przez Rasmusa Lerdorfa w 1994 roku. Miała za zadanie monitorować internautów, którzy znajdowali się na jego stronie internetowej. W związku ze zwiększeniem ruchu na stronie, Lerdorf zmuszony był do przepisania skryptów w języku C.

Wkrótce udostępnił gotowe rozwiązania i już po kilku miesiącach powstał zalążek znanego dziś języka PHP, gdy został połączony z narzędziem “Form Interpreter”. W 1997 roku na bazie tego rozwiązania powstał język PHP/FI 2.0, który nigdy nie wybił się ponad fazę beta – mimo to obsługiwał ponad 50 tysięcy domen, co było ogromnym osiągnięciem na tamte czasy.

W 1997 izraelscy programiści Zeev Suraski i Andi Gutmans postanowili kontynuować pracę nad językiem PHP. W 1999 roku wspólnie stworzyli rdzeń PHP 4 – Zend Engines, który stał się kamieniem milowym w rozwoju tego języka. W tym samym czasie założyli również Zend Technologies – przedsiębiorstwo, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Czym tak naprawdę jest PHP?

PHP to tzw. język server-side, czyli pracujący po stronie serwera. Aby można było go wykorzystywać, serwer na którym znajduje się strona www, musi obsługiwać PHP. Świetnie radzi sobie z zarządzaniem dużą ilością danych, dlatego coraz częściej wykorzystuje się go do zarządzania rozbudowanymi aplikacjach webowymi i stronami. Dzieje się tak za sprawą możliwości implementacji skryptów PHP w kodzie HTML. Język ten współpracuje również z systemami baz danych m.in. SQL. Może być nawet wykorzystywany do pisania programów w trybie graficznym.

Na samym początku PHP dotyczyło jedynie tworzenia dynamicznych stron internetowych. Obecnie nic nie stoi jednak na przeszkodzie w wykorzystywaniu tego języka do tworzenia aplikacji dla systemów operacyjnych.

Open-Source gwarancją dynamicznego rozwoju

Jak wspomnieliśmy na samym początku, język PHP to projekt open-source. Każdy programista, który posiada odpowiednie umiejętności, może pobierać projekty, modyfikować je i udostępniać innym. Dzięki temu w internecie można znaleźć gotowe rozwiązania, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę osobom programującym w PHP. Tworzenie takich bibliotek i repozytoriów zrzuca z barków ciężar żmudnej pracy nad pisaniem tych samych skryptów przy każdym kolejnym projekcie.

Skalowalność

Główną zaletą języka PHP jest jego skalowalność. Zarówno początkujący programiści, jak i eksperci znajdą zastosowanie tego języka w swoich projektach. PHP może być wykorzystywane zarówno do tworzenia małych stron internetowych i aplikacji webowych, jak i systemów ogromnych korporacji, które przetwarzają ogromne ilości danych.

W internecie znajduje się mnóstwo poradników i materiałów do nauki programowania w języku PHP, co czyni ten język prostym w opanowaniu przy odpowiednich chęciach i zaangażowaniu.

Gdzie wykorzystuje się PHP?

Wspominaliśmy wcześniej, że PHP to język pracujący po stronie serwera. Z tego powodu idealnie nadaje się do zarządzania dużą ilością. Właśnie dlatego język PHP tak często wykorzystywany jest do tworzenia for internetowych, systemów zarządzania treścią, czy sklepów internetowych. Cechuje się bardzo wysoką wydajnością – szczególnie w najnowszych wersjach.

Podsumowanie

W związku z wprowadzeniem w 5 wersji PHP obiektowości z prawdziwego zdarzenia, język ten stał się bardzo popularnym rozwiązaniem w nowoczesnych sklepach oraz aplikacjach internetowych. Cechuje go wygoda oraz wydajność. Ponadto jest prosty w nauce i wielu doświadczonych programistów poleca rozpoczęcie przygody z kodowaniem właśnie w PHP.


Zmodyfikowany: 21 maja 2018
Autor: