Do czego wykorzystuje się PHP?

Wykorzystanie PHP

PHP jest skryptowym językiem programowania, który wykorzystuje się głównie do tworzenia stron internetowych i aplikacji. Główną zaletą PHP jest jego prostota pomimo zaawansowanych możliwości, do których może być wykorzystywany. Obecnie nawet 80% serwisów internetowych korzysta z funkcjonalności PHP.

 

Spis treści

Historia PHP

Pierwotna wersja PHP („Presonal Home Page”), a raczej zestaw skryptów Perla, została zaprojektowana przez Rasmusa Lerdorfa w 1994 roku. Miała za zadanie monitorować internautów, którzy znajdowali się na jego stronie internetowej. W związku ze zwiększeniem ruchu na stronie, Lerdorf zmuszony był do przepisania skryptów w języku C. Jednak wkrótce udostępnił innym przygotowane przez siebie rozwiązania w postaci kodu źródłowego, a już po kilku miesiącach, gdy projekt został połączony z narzędziem “Form Interpreter” (również stworzonym przez Lerdorfa), powstał zalążek znanego dziś języka PHP. Połączenie skrótów nazw obu projektów Lerdorfa – PHP/FI, dało nazwę pierwszej wersji PHP. W 1997 roku na bazie tego rozwiązania powstał język PHP/FI 2.0, który nigdy nie wybił się ponad fazę beta – mimo to obsługiwał ponad 50 tysięcy domen, co było ogromnym osiągnięciem na tamte czasy.

W 1997 r. izraelscy programiści Zeev Suraski i Andi Gutmans postanowili kontynuować prace nad językiem PHP. W 1999 roku wspólnie przepisali istniejący kod od początku nadając mu nową architekturę i w ten sposób stworzyli kolejną wersję – PHP 3.0, w której pojawiły się moduły oraz zalążki programowania obiektowego. Dalsze prace nad ulepszeniem PHP doprowadziły do stworzenia rdzenia PHP 4 – Zend Engine, który stał się kamieniem milowym w rozwoju tego języka. Od tamtej pory PHP jest systematycznie rozwijany i doskonalony. Wiele z powstałych modułów zostało przebudowanych i ulepszonych, utworzono też nowe moduły, a z biegiem czasu dodano do PHP również model programowania obiektowego. Nad całością stale rozwijanego projektu czuwa Zend Technologies – przedsiębiorstwo założone przez Suraskiego i Gutmansa.

Czym tak naprawdę jest PHP?

PHP to interpretowany, skryptowy język programowania. Jest to tzw. język server-side, czyli pracujący po stronie serwera. Aby można było go wykorzystywać, serwer, na którym znajduje się strona www, musi obsługiwać PHP. Jeżeli serwer w swoim oprogramowaniu ma interpreter to wtedy w dokumentach HTML tworzących stronę można umieszczać skrypty PHP. Język PHP świetnie radzi sobie z zarządzaniem dużą ilością danych, dlatego coraz częściej wykorzystuje się go do zarządzania rozbudowanymi aplikacjach webowymi i stronami. Dzieje się tak za sprawą możliwości implementacji skryptów PHP w kodzie HTML. Język ten współpracuje również z systemami baz danych m.in. SQL. Może być nawet wykorzystywany do pisania programów w trybie graficznym.

Skalowalność języka PHP

Cechą charakterystyczną, a jednocześnie główną zaletą języka PHP jest jego skalowalność. Oznacza to, że jest to język, który może wykorzystać każdy. Zarówno początkujący programiści, jak i eksperci w dziedzinie znajdą zastosowanie tego języka w swoich projektach. PHP może być wykorzystywany do tworzenia małych i prostych stron internetowych, aplikacji webowych, jak i systemów obsługujących duże korporacje, które przetwarzają ogromne ilości danych. Spektrum zastosowań tego języka jest naprawdę szerokie, a wsparcie innych użytkowników i rozwijanie PHP jako projektu Open Source pozwala szybko znaleźć pomoc i odpowiedzi na pytania, co może być znacznym ułatwieniem dla początkujących programistów. Ponadto w Internecie znajduje się mnóstwo poradników i materiałów do nauki programowania w języku PHP, co sprawia, że język ten jest stosunkowo prosty w opanowaniu przy odpowiednich chęciach i zaangażowaniu.

Open Source gwarancją dynamicznego rozwoju

Jak już wspomnieliśmy, język PHP to projekt Open Source. Każdy programista, który posiada odpowiednie umiejętności, może pobierać projekty, modyfikować je i udostępniać innym. Dzięki temu w Internecie można znaleźć gotowe rozwiązania, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę osobom programującym w PHP. Tworzenie takich bibliotek i repozytoriów zrzuca z barków ciężar żmudnej pracy nad pisaniem tych samych skryptów przy każdym kolejnym projekcie.

Projekt Open Source gwarantuje, że każdy użytkownik może za darmo pobrać, zainstalować oraz korzystać bez ograniczeń z rozwiązania jakim jest PHP. Dzięki temu język ten stale i dynamicznie rozwija się, a w Internecie można znaleźć ogromną ilość udostępnionych rozwiązań usprawniających prace. Projekt Open Source to w dużej mierze społeczność, która go tworzy. Społeczność skupiona wokół PHP nie tylko zmienia istniejące elementy, ale także dodaje kolejne moduły, które sprawiają, że PHP jest językiem coraz bardziej zaawansowanym i dopasowanym do obecnego zapotrzebowania technologicznego. To także grupa ludzi, która gwarantuje wsparcie innym użytkownikom. Nad całością projektu czuwa firma Zend Company, która nie tylko nakreśla kierunki rozwoju PHP, ale zapewnia dodatkowe narzędzia wspomagające rozwój projektu oraz wsparcie w aspektach prawnych.

blank

 

Gdzie wykorzystuje się PHP?

PHP to język pracujący po stronie serwera, który pozwala m.in. na dynamiczne generowanie stron www oraz obsługę baz danych. Z tego względu idealnie nadaje się do zarządzania dużą ilością danych. Ponadto PHP cechuje się bardzo wysoką wydajnością – szczególnie w najnowszych wersjach.

PHP, a tworzenie stron internetowych

Obecnie PHP jest najpopularniejszym językiem programowania w przypadku stron internetowych– ok. 80% domen zostało utworzonych w oparciu o ten język. PHP jest także często wykorzystywany przy tworzeniu for internetowych, systemów zarządzania treścią, czy sklepów internetowych, czyli wszędzie tam, gdzie strony zmieniają się dynamicznie, a danych jest dużo.

Miejsce PHP we współczesnym świecie

Na samym początku PHP znalazło zastosowanie przy wspomaganiu procesu tworzeniu dynamicznych stron internetowych, czyli takich, gdzie treść strony może się zmieniać – np. użytkownik może coś dopisać, czego świetnym przykładem jest forum albo strony zawierające formularze kontaktowe. Wraz z rozwojem tego języka znacznie rozszerzyły się możliwości jego wykorzystania. Obecnie PHP można znaleźć niemalże wszędzie: małe strony www, gry, a także rozbudowane witryny tworzone dla dużych firm i korporacji – w każdym z tych miejsc PHP ma swoje zastosowanie. Nic nie stoi również na przeszkodzie w wykorzystywaniu PHP do tworzenia aplikacji dla systemów operacyjnych lub aplikacji sieciowych takich jak np. popularne systemy zarządzania treścią. Popularne strony, które wykorzystują PHP to na przykład WordPress, Facebook, Wikipedia, czy też aplikacja WhatsApp.

Podsumowanie

Wraz z wprowadzeniem w 5 wersji PHP w pełni funkcjonalnej obiektowości, język ten stał się bardzo popularnym rozwiązaniem w nowoczesnych sklepach online oraz aplikacjach internetowych. PHP cechuje wygoda użytkowania oraz wydajność. Ponadto jest stosunkowo prosty w nauce i z tego względu wielu doświadczonych programistów poleca rozpoczęcie przygody z kodowaniem wykorzystując właśnie język PHP.
Faktem jest, że PHP to dość stary język programowania, jednak nadal popularny, o czym może świadczyć chociażby liczba witryn wykorzystujących PHP. Z tego względu można przypuszczać, że nie zostanie on łatwo zastąpiony i wyparty. Dodatkowo PHP jest językiem, który stale i dynamicznie się rozwija i jest odpowiedzią na rosnące potrzeby technologiczne.