Aplikacje mobilne

Aplikacje na smartfony i tablety

Rynek aplikacji mobilnych staje się coraz większy i z dnia na dzień rozszerza swój zakres. Powstaje coraz więcej różnorodnych aplikacji, które są odpowiedzią na coraz większe potrzeby użytkowników. Stale rośnie także liczba osób, które korzystają na co dzień z aplikacji mobilnych. Branża ta już od pewnego czasu dynamicznie się rozwija i nic nie wskazuje na to, aby wkrótce miało się to zmienić.

Czym jest aplikacja mobilna?

Na początku krótka definicja omawianego zagadnienia. Za aplikację mobilną uznaje się oprogramowanie, którego przeznaczeniem jest wykorzystywanie na urządzeniach mobilnych, czyli przenośnych. Są to przede wszystkim telefony komórkowe, smartfony i tablety.

Do czego wykorzystuje się aplikacje mobilne?

Aplikacje mobilne szturmem zdobyły rynek. Dlaczego tak się stało? Z pewnością jedną z ich największych zalet jest uniwersalność rozumiana jako możliwość zastosowania w wielu przypadkach, dziedzinach. Chyba nie ma już branży, w której nikt nie zauważył i nie wykorzystał potencjału aplikacji mobilnych. Sklepy tworzą aplikacje dla swoich klientów, dzięki czemu mogą oni wygodnie zapoznać się z ofertą i oczywiście zazwyczaj mogą również dokonać zakupu. Często dostępne są też specjalne programy lojalnościowe dedykowane klientom sieci, którzy posiadają aplikację mobilną – tym samym wzrasta liczba użytkowników aplikacji (bo przecież każdy lubi coś zyskać lub oszczędzić), ale wzrastają także zyski sklepu, który przygotowuje specjalnie dla swoich klientów tak wspaniałe oferty. Aplikacje mobilne tworzą również banki czy placówki związane ze służbą zdrowia. Wszystko po to, by ułatwić ludziom dostęp do pewnych usług, a tym samym przedstawiać się w świetle nowoczesnej i dbającej o klientów instytucji. Także tutaj można doszukać się działań marketingowych – funkcjonuje tu prosta zasada: im więcej udogodnień, tym więcej klientów.

Często aplikacje mobilne potrafią naprawdę znacznie ułatwić nam codzienne życie. W ten sposób udostępniane są np. różne udogodnienia dla podróżujących. Korzystając z aplikacji mobilnej można szybko wyznaczyć trasę z punktu A do punktu B i błyskawicznie znaleźć najdogodniejszy sposób na pokonanie tego odcinka. W ten sposób szybko dowiemy się jaka trasa jest najbardziej optymalna, jaki numer autobusu wybrać albo po prostu szybko zamówimy taksówkę. Można znaleźć sporo aplikacji oferujących mapy, także w trybie offline, co jest nieocenioną pomocą w podróżach zagranicznych. Istnieją aplikacje przypominające o codziennych ćwiczeniach czy też generalnie pomagające wdrożyć zdrowy styl życia. Nie wspominając już o grach czy aplikacjach mobilnych związanych z serwisami społecznościowym. Te zyskały już tak dużą popularność, że wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez nich. Rynek oferuje tak wiele różnorodnych rozwiązań, że nie sposób wymienić chociażby wszystkie dziedziny, gdzie aplikacje mobilne znalazły zastosowanie.

Tworzenie aplikacji mobilnych

Aplikacje mobilne tworzone są tak, aby były maksymalnie proste, intuicyjne i jednocześnie funkcjonalne. Ważny jest również wygląd całej aplikacji, jeśli jest ona dedykowana klientom sieci sklepów czy banków to oczywistym wydaje się fakt, że design całej aplikacji powinien jednoznacznie kojarzyć się z tą instytucją. Dlatego na początku realizacji projektu powstaje koncepcja wizualna. Do tego celu wykorzystuje się takie programy graficzne jak chociażby Photoshop. Potem rozpoczyna się proces właściwego tworzenia kodu. I tutaj wybór języka programowania zazwyczaj podyktowany jest tym na jaki system dedykowana jest aplikacja. Dla aplikacji mobilnych na telefony z systemem Android zazwyczaj wybór języka padnie na Javę, dla iOS będzie to Objective-C albo Swift, natomiast w przypadku Windows Phone – HTML, C++ lub C#.

Czy tkwi w tym potencjał?

Z całą pewnością tak. Chociaż tworzenie stron internetowych nadal ma silną i ugruntowaną pozycję na rynku to wyraźnie widać wzrastający trend jakim jest „przerzucanie się” na aplikacje mobilne. Obecnie standardem jest projektowanie stron www jako stron responsywnych i bardzo dobrze, ponieważ wielu użytkowników korzysta z przeglądarek internetowych i to tam wyszukuje potrzebne informacje w Sieci. Dodatkowo nie każdy chce pobierać dodatkowe aplikacje na swoje urządzenia. Jednak mimo wszystko coraz więcej osób przenosi się do świata aplikacji mobilnych. Jeśli ktoś na swoim telefonie regularnie odwiedza stronę sklepu czy banku to często łatwiej jest mu pobrać aplikację, która jest całkowicie dostosowana do tego urządzenia i ułatwia mu pracę.

Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej czasu spędzamy ze smartfonami w ręku, coraz więcej spraw załatwiamy za pomocą telefonu i mamy coraz większe wymagania w tym zakresie. Fakt ten przekłada się na to, że poszukujemy rozwiązań, które maksymalnie ułatwią nam taki tryb funkcjonowania. I właśnie w tym tkwi cały potencjał aplikacji mobilnych – ludzie dążą do wszelkiej możliwej optymalizacji, a aplikacje mobilne są odpowiedzią na te wymagania.

1 osoby skomentowały wpis

  1. Tadek

    Aplikacja mobilna jest bardzo atrakcyjna z perspektywy klienta, mówię to z własnego doświadczenia. Zastanawia mnie tylko jak kosztowne jest jej utworzenie i czy to mam sens jeśli prowadzę niewielki sklep internetowy?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *