Tworzenie strony internetowej to złożone zadanie, które obejmuje projektowanie, wdrażanie różnych rozwiązań, tworzenie treści, a także testowanie witryny. Dlatego w zależności od stopnia skomplikowania danej strony zmienia się czas, jaki jest potrzebny do jej wykonania. Sprawdź, ile trwa zrobienie strony internetowej.
Spis treści:
Ile czasu trwa stworzenie strony internetowej?
Trudno jest jednoznacznie określić, ile czasu zajmuje stworzenie strony www, ponieważ zależy to od sposobu działania danej agencji, potrzeb klienta czy liczby pracowników w agencji. Dlatego przedstawimy szacunkowy czasu w zależności od rodzaju strony internetowej.
- Strona firmowa – może to być np. wizytówka. Zazwyczaj takie strony mają podstawowe funkcjonalności i kilka zakładek. Czas ich wykonania może wynosić od 2 do 4 tygodni.
- Strona z blogiem – małe i średnie firmy chętnie decydują się na takie rozwiązanie. W obrębie witryny mogą znaleźć się blog i interaktywny formularz kontaktowy, a także integracje z Social Mediami. Zazwyczaj potrzeba 3-5 tygodni na zrobienie takiej witryny.
- Rozbudowana strona z wieloma podstronami – wymaga to stworzenia np. kilku zakładek dla każdej usługi oraz landing page. Dodatkowo ważny jest plan strony, potrzeba też większej ilości treści, dlatego czas wykonania może wynosić od 3 do nawet 8 tygodni.
- Strona „szyta na miarę” – proces tworzenia takiej strony może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Szczególnie gdy specjaliści mają zbudować dla Ciebie własny CMS, wdrożyć skomplikowane rozwiązania itp. W przypadku takich stron czas realizacji zazwyczaj jest ustalany indywidualnie.
Ile czasu trwa stworzenie sklepu internetowego?
Chcesz zacząć sprzedawać produkty – cyfrowe lub fizyczne – w Internecie? Potrzebny może okazać się własny sklep internetowy. Przygotuj się na to, że czas wykonania takiego sklepu może wynieść nawet kilka miesięcy. Dotyczy to naprawdę rozbudowanych witryn, które dodatkowo są zoptymalizowane pod kątem Google. Zazwyczaj jednak potrzeba od 4 do 12 tygodni na zrobienie funkcjonalnego sklepu online. W tym czasie specjaliści zajmą się m.in. projektowaniem interfejsu, integracją z systemami płatniczymi, CRM, tworzeniem treści oraz optymalizacją. Choć oczywiście dokładny zakres usług jest określany indywidualnie.
Od czego zależy czas robienia strony www?
W Internecie możesz znaleźć firmy, które gwarantują wykonanie strony internetowej w ciągu 3 dni. Czy warto skorzystać z ich usług? Niekoniecznie, bo może to oznaczać, że witryna nie będzie miała unikatowego wyglądu, nie będzie dopasowana do Twojej identyfikacji wizualnej, a jej funkcjonowanie będzie pozostawiało wiele do życzenia itp. Dlatego większym zaufaniem cieszą się firmy lub freelancerzy, którzy potrzebują nieco więcej czasu na realizację zlecenia. Tym bardziej że na czas zrobienia strony internetowej wpływ ma kilka ważnych czynników.
Stopień rozbudowania strony internetowej
To właśnie stopień rozbudowania witryny ma największy wpływ na czas robienia strony www. Proste strony typu wizytówki czy też landing page są znacznie szybsze do wykonania w porównaniu do witryn z kilkunastoma podstronami lub platform e-commerce. W przypadku tego ostatniego rodzaju witryny konieczne jest jeszcze dodanie systemów płatności i dostaw, a także zintegrowanie z zewnętrznymi systemami.
Pamiętaj, że im więcej podstron na stronie, tym więcej czasu potrzeba na ich zaprojektowanie, wdrożenie poszczególnych rozwiązań i przetestowanie.
Projekt strony www
Zależy Ci na szybkiej realizacji projektu? Możesz wtedy zdecydować się na gotowy szablon strony internetowej, który wymaga jedynie edycji i dopasowania do identyfikacji wizualnej firmy. Jeśli zależy Ci na bardziej unikalnym designie, aby wyróżnić się wśród konkurencji, lepszą opcją będzie projekt graficzny stworzony od podstaw. Może to jednak spowodować wydłużenie czasu robienia strony – nawet o kilka tygodni. Tym bardziej że często wiąże się to z koniecznością nanoszenia poprawek i z dodatkowymi konsultacjami. Dlatego jest to popularniejsze w przypadku bardziej rozbudowanych stron.
Treści na stronie
Samodzielnie dostarczysz treści na stronę czy też ma zająć się tym agencja, która robi dla Ciebie witrynę? To również może wpłynąć na ostateczny czas tworzenia strony – tym bardziej, gdy teksty są pisane przez specjalistów, a nie generowane przy pomocy sztucznej inteligencji.
Content na stronie nie musi odnosić się jedynie do tekstów, ale również do zdjęć lub filmów. Dlatego na ostateczny czas realizacji projektu może wpłynąć także to, czy masz np. gotowe zdjęcia korporacyjne, fotografie przedstawiające wcześniejsze realizacje, zdjęcia produktowe lub filmiki promocyjne.
Integracje i zaawansowane funkcjonalności
Standardowe funkcje typu formularz kontaktowy czy nawet integracja z Google Analytics są stosunkowo szybkie do wdrożenia, więc nie wpływają na czas tworzenia strony www. Inaczej jest w przypadku zaawansowanych funkcjonalności takich jak system rezerwacyjny, system płatności czy dostawy, zintegrowanie strony ze sklepem internetowym lub z zewnętrznymi API. W takim przypadku zajmie to kilka dni czy nawet tygodni.
Optymalizacja strony internetowej
W wielu przypadkach optymalizacja strony internetowej to dodatkowa usługa, na którą możesz się zdecydować już na etapie robienia witryny. Pamiętaj jednak, że może to wpłynąć na wydłużenie tego procesu. Dzięki temu jednak strona będzie się szybciej ładowała, będzie zawierała zoptymalizowane pod SEO meta dane, linkowanie wewnętrzne oraz indywidualnie dobrane słowa kluczowe. Warto zdecydować się na tę opcję, jeśli w przyszłości planujesz kampanię reklamową lub pozycjonowanie strony.
Jakie są etapy tworzenia strony internetowej i ile trwają?
Zazwyczaj robienie stron internetowych opiera się na wypracowanym schemacie. Jakie dokładnie są etapy realizacji tego projektu? Sprawdź to i dowiedz się, ile czasu trwa poszczególny etap tworzenia witryny.
Zaplanowanie działań
Pierwszy etap to planowanie – struktury strony, menu, wyglądu witryny oraz dopasowanie jej do grupy docelowej. Na tym etapie ważna jest ścisła współpraca agencji z klientem – najlepiej przy pomocy briefu. Dzięki temu realizacja kolejnych etapów będzie znacznie szybsza, bo powstanie dokładny plan działania. Dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na planowanie – od kilku dni do nawet kilku tygodni. Pamiętaj, że na tym etapie dowiesz się też, ile kosztuje strona internetowa – jeśli cena nie jest ustalona z góry lub chcesz dodać kilka funkcjonalności.
Projekt strony internetowej
Agencja tworzy projekt graficzny lub też modyfikuje gotowy szablon na podstawie wcześniejszych ustaleń. Kluczowe znaczenie ma to, aby wygląd witryny był zgodny z UX, zwiększał funkcjonalność strony i po prostu był atrakcyjny dla odbiorców.
Podczas realizacji dużych projektów tworzona jest też makieta, która stanowi dokładne odzwierciedlenie strony – rozłożenie treści, obrazków, ikon, formularzy itp. Taką makietę akceptuje klient lub też zostają wprowadzane ewentualne poprawki. W takim przypadku potrzeba więcej czasu na zaprojektowanie i wdrożenie strony – może to potrwać kilka tygodni lub miesięcy. Dużo szybciej realizowane są mniejsze projekty, gdzie nie ma potrzeby tworzenia makiety. Wtedy od razu następuje wdrożenie gotowych rozwiązań – zajmie to kilka dni, max. dwa tygodnie.
Wdrożenie strony www
Skoro projekt już jest gotowy, to kolejnym etapem jest wdrożenie zaplanowanych rozwiązań i dopasowanie witryny do urządzeń mobilnych. Praca rozpoczynana jest od zainstalowania systemu CMS, podpięcia bazy danych, konfiguracji wtyczek czy dodania zdjęć. W tym momencie przenoszony jest też projekt graficzny z makiety i wdrażane są integracje z zewnętrznymi systemami.
Ile czasu może to zająć? To jeden z najbardziej czasochłonnych etapów – szczególnie w przypadku rozbudowanej witryny może to zająć nawet kilka tygodni. Wdrożenie prostej strony powinno być znacznie szybsze – zajmie od 3 dni do tygodnia.
Przygotowanie treści na stronę
Dotyczy to zarówno tekstów, jak i multimediów – logo, zdjęć i ikon. Jeśli przygotowany jest już projekt, to dokładnie wiesz, ile miejsca ma zająć content i czego mają dotyczyć. Dzięki temu dopasowanie contentu staje się znacznie szybsze.
Ile trwa zrobienie strony internetowej? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, możesz samodzielnie napisać teksty lub zlecić to copywriterowi. Specjalista będzie w stanie napisać tekst na jedną podstronę w ciągu 2-3 dni. Następnie web developer zajmie się dodawaniem gotowych treści, na co potrzebnych będzie kolejnych kilka dni lub tygodni – dotyczy to rozbudowanych platform lub sklepów online z wieloma produktami.
Testowanie strony www
Zanim strona będzie gotowa, to pracownicy agencji dokładnie ją przetestują i naprawią ewentualne błędy. Podczas testów powinny być brane pod uwagę poprawne wyświetlanie strony na urządzeniach mobilnych, działanie linków wewnętrznych, zewnętrznych i formularza kontaktowego.
Ile trwa testowanie strony internetowej? Zazwyczaj potrzeba na to kilka dni.
Podsumowanie – Ile trwa zrobienie strony internetowej?
Web developerzy mogą stworzyć prostą stronę internetową już w ciągu ok. 2-4 tygodni. Jednak im bardziej skomplikowany będzie projekt, tym ten czas się wydłuża – nawet do kilku miesięcy. Zależy to od liczby podstron, stopnia skomplikowania witryny, a także projektu strony. Dlatego najlepiej, jeśli skontaktujesz się z wybraną agencją interaktywną, przedstawisz swój budżet, cele biznesowe oraz potrzeby, a dzięki temu dowiesz się, ile trwa zrobienie strony internetowej, która będzie dopasowana do Twojego biznesu.