Jak wybrać dobrą agencję interaktywną?

Agencja interaktywna

W dobie rozwoju technologicznego oraz dynamicznego rozwoju usług reklamowych, powstaje coraz to więcej firm, które kompleksowo zajmują się marketingiem internetowym. Warto jednak pamiętać, że próg wejścia takich firm na rynek jest bardzo niski, a co za tym idzie powstaje wiele podmiotów, które niestety nie grzeszą doświadczeniem ani kompetencjami.

Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób weryfikować agencję interaktywną przed podpisaniem umowy o współpracę. Istnieje kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę na etapie poszukiwania firmy, a także już podczas rozmów.

Staż agencji

Istnieje powiedzenie mówiące, że „doświadczenia nie można kupić”. Wiele w nim prawdy biorąc pod uwagę również rynek marketingu. Agencja marketingowa, która istnieje od wielu lat z pewnością lepiej zna potrzeby branży oraz potrafi dopasować najbardziej odpowiednie formy reklamy dla konkretnych firm – nie w oparciu o przypuszczenia, a wcześniejszym doświadczenie, w przeciwieństwie do wchodzących na rynek-start upów.

Przedstawione realizacje

Agencja interaktywna, która w przejrzysty sposób przedstawia swoje realizacje, z pewnością bardzo zyskuje na wiarygodności. Rozbudowany opis wcześniej wykonanych zleceń, pozwoli klientowi zrozumieć, w jaki sposób działa agencja oraz czy jest w stanie spełnić nasze oczekiwania. Realizacje powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu na stronie internetowej agencji, aby w niezobowiązujący sposób móżna było sprawdzić jakość jej usług. Jeżeli dodatkowo przedstawia ona referencje obecnych lub byłych klientów – możemy powoli uznać, że firma jest rzetelna i profesjonalna.

Zakres usług

Agencje interaktywne wciąż poszerzają wachlarz swoich usług wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów. Warto jednak upewnić się, że nadmierna liczba usług w obszarze „kompleksowej usługi marketingowej” nie jest po prostu zlecana podwykonawcom. Oczywiście, jeśli agencja współpracuje np. ze sprawdzonymi freelancerami, którzy pozostają w stałym kontakcie z agencją oraz których praca jest dobrze weryfikowana, to takie działania nie powinny odbić się na jakości usług agencji interaktywnej.

Bardzo często zdarza się jednak, że agencja to jedynie przykrywka dla sieci podwykonawców, którzy nie wiedzą nawet o współpracy pomiędzy sobą. W dzisiejszych czasach może okazać się to zgubnym podejściem dla klienta, gdyż ścisła współpraca i komunikacja pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin marketingu internetowego umożliwia zachowanie spójności wizerunkowej i reklamowej.

Przy wyborze agencji interaktywnej warto zatem sprawdzić, jak rzeczywiście liczny jest zespół. Wiadomo, że w przypadku mniejszych projektów, mała grupa osób jest w stanie go zrealizować, jednak większe zlecenia wymagają zaangażowania przez dłuższy czas kilku specjalistów z różnych dziedzin. Warto również sprawdzić, czy agencja interaktywna umożliwia kontakt klientowi z każdym z nich.

Opinie o agencji

Szczególnie w przypadku firm działających w ramach internetu, nie powinno stanowić problemu znalezienie opinii o agencji na różnego rodzaju forach lub grupach na portalach społecznościowych. Trzeba oczywiście brać poprawkę na fakt, że sami klienci również mogą być przyczyną braku udanej współpracy, jednak przy większej ilości negatywnych opinii warto zastanowić się nad rzetelnością firmy.

Cena, a jakość

Bardzo rzadko zdarza się, aby ktoś świadomy swoich kompetenecji, liczył sobie bardzo małą kwotę za wykonanie wymagającego zlecenia. Bardzo konkurencyjna stawka oferowana przez małe agencje interaktywne (najczęściej bez portfolio, a czasem nawet bez strony internetowej) mogą świadczyć o niskiej jakości realizacji usług marketingowych.

Z drugiej strony warto pamiętać, że w przypadku wiarygodnych i działających na rynku agencji interaktywnych, stawki mogą być wyższe, jednak zyskuje się większą pewność, że projekty zostaną zrealizowane w sposób staranny i sumienny. Klient jest również świadomy za co dokładnie płaci, gdyż wycena nie obejmuje „kompleksowej obsługi marketingowej”, lecz konkretnych działań i obszarów działania.

 

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *