Czym jest serwer DNS?

Co to jest DNS

Opracowanie szaty graficznej i zaprogramowanie strony oraz wprowadzenie treści to nie wszystko. Pozostają jeszcze inne kwestie, które umożliwiają dostęp do strony w Internecie, jak na przykład podjęcie decyzji o wyborze usługi hostingu albo wykupieniu serwera. Oczywiście jest też sprawa najważniejsza – czyli wybór domeny, która stanie się wizytówką naszej firmy czy innej działalności w sieci.

W czym pomaga DNS?

Nazwa domeny to wybrany przez nasz ciąg znaków: liter oraz cyfr, który wpisany w przeglądarce przekieruje użytkownika Internetu na naszą stronę www. Nazwa ta powinna być łatwa do zapamiętania i przyswojenia dla użytkowników czy klientów. Jednak to co dla nas jest proste i klarowne  jest niezrozumiałe dla sieci komputerowej. Właśnie w tym miejscu wkraczają serwery DNS, bez których komunikacja w Internecie byłaby bardzo trudna. DNS (ang. Domain Name System) – System Nazw Domenowych –  to system serwerów, gdzie przechowywane są dane dotyczące adresów domen. Jego głównym zadaniem jest tłumaczenie nazw domen, czytelnych dla użytkownika, na adresy IP zrozumiałe dla komputera. Działa to w ten sposób, że w momencie kiedy użytkownik wpisze w przeglądarce adres domeny, system wysyła zapytanie do serwera DNS – chce uzyskać od niego adres IP dla wpisanej w przeglądarce domeny. Serwer DNS odsyła adres IP dla podanej domeny, a komputer łączy się z przekazanym adresem IP serwera, pobiera dane i wyświetla użytkownikowi stronę. Chociaż proces wydaje się odrobinę skomplikowany, w rzeczywistości trwa bardzo krótko.

Zmiana DNS

Zdarza się, że następuje konieczność przepięcia domeny na inny serwer, oznacza to zmianę serwera docelowego naszej domeny dla strony internetowej i pozostałych usług, takich jak np. poczta w naszej domenie. W celu realizacji tego zadania konieczna jest zmiana rekordów NS. Są one przypisane do konkretnej domeny i wskazują adres IP danego serwera. Jeśli chodzi  o czas zmiany rekordu NS przez firmę, która udostępnia nam serwer lub jego część, to zwykle nie przekracza on kilkudziesięciu sekund. W tym czasie zmiana trafia do serwera DNS tej firmy, a następnie informacja zostaje rozesłana w sieć, aby mogła dotrzeć do innych serwerów DNS. W celu jak najlepszej obsługi użytkowników i usprawnienia pracy, takich serwerów DNS jest na całym świecie mnóstwo. W związku z tym mogą następować pewne opóźnienia w aktualizacji wpisów, jednak teoretycznie cała sieć serwerów DNS powinna się odświeżać w ciągu 48 godzin i po tym czasie na żadnym komputerze nie powinno być problemów z otwarciem naszej strony www. Jednak pierwsze efekty zmiany serwera mogą być widoczne już po kilkunastu minutach.

Wszelkie działania związane z naszą stroną internetową należy wykonywać bardzo rozważnie, wystarczy bowiem jeden drobny błąd, a nasza strona może przestać odpowiadać. Dla laika opisany proces wydaje się abstrakcją. Dlatego warto zaufać profesjonalistom jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych. Wrocław to miasto gdzie znajdziesz kompleksową agencję interaktywną, która zajmie się wszystkimi kwestiami dotyczącymi Twojej strony www.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *