Planujesz kupić domenę internetową? Poczekaj 10 minut! Tyle wystarczy Ci, aby upewnić się, że domena faktycznie będzie dobrym i korzystnym wyborem. Musisz wiedzieć, że kilka miesięcy lub lat wcześniej ktoś inny mógł prowadzić stronę pod tą domeną, a to oznacza, że może mieć ona historię – pozytywną lub negatywną, która może nawet niekorzystnie wpłynąć na efekty pozycjonowania i renomę marki. Dlatego przekonaj się, jak znaleźć archiwalne strony internetowe i jak sprawdzić historię domeny jeszcze przed jej zakupem.
Spis treści:
Czym jest archiwum stron internetowych?
Archiwum stron www to usługa, która została stworzona do przechowywania kopii zapasowej stron internetowych. Dzięki temu nawet po upływie 10 czy 15 lat mamy możliwość odtworzenia wyglądu oraz treści zawartych na starej stronie. Archiwum może okazać się pomocne także, gdy strona została w międzyczasie zmodyfikowana, a nawet wtedy, gdy już od kilku lat nie jest dostępna.
Informacje zawarte w archiwum stron można wykorzystać na wiele różnych sposobów – do sprawdzenia, czy opłaca się zakupić domenę, ale też do uzyskania dowodów np. w sporze prawnym, gdy doszło do naruszenia praw autorskich. Z perspektywy programisty archiwum może pełnić też ważną funkcję podczas próby odtworzenia witryny, gdy doszło do awarii hostingu lub nagłej utraty danych.
Po co jeszcze niektórzy użytkownicy Internetu szukają odpowiedzi na pytanie – jak znaleźć archiwalne strony internetowe? Także po to, aby prześledzić, jak kształtował się wygląd najpopularniejszych i kultowych już portali. Narzędzia typu Wayback Machine to przy okazji gratka dla web developerów i web designerów, którzy mogą dzięki temu przyjrzeć się, jak zmieniły się trendy w projektowaniu stron internetowych na przestrzeni lat.
Czy każda strona internetowa znajduje się w archiwum?
Istnieje wiele serwisów archiwizujących strony internetowe, ale i tak nie oznacza to, że znajdziesz tam dosłownie wszystkie dotychczas stworzone witryny. Jednym z powodów, przez które nie będzie można odnaleźć stronę w archiwum, jest działanie właściciela witryny. Wystarczy dodać odpowiedni kod do strony, a konkretnie do pliku robots.txt., aby zablokować pojawienie się witryny w archiwum. W przypadku strony na WordPressie i na wielu innych CMS-ach najlepiej zmiany dokonywać bezpośrednio po zalogowaniu się do swojego konta u hostingodawcy, zamiast w CMS-ie.
3 sposoby, jak znaleźć archiwalne strony internetowe?
Mamy do dyspozycji wiele różnych archiwum stron www, przedstawimy kilka tych najpopularniejszych. To właśnie w ten sposób sprawdzisz historię domeny, którą chcesz kupić.
Pierwszą propozycją jest Google, które jest przecież prawdziwą skarbnicą informacji na temat stron internetowych. Zatem, jak sprawdzić historię domeny przy pomocy Google? Możliwości jest całkiem sporo – zacznij od najłatwiejszej, czyli wpisania nazwy domeny bez rozszerzenia .pl w pole wyszukiwania w Google. Oprócz tego dopisz też słowo „opinie” lub „skargi”, aby dowiedzieć się, w jaki sposób była oceniana witryna przez użytkowników. Bardzo negatywne opinie mogą utrudniać SEO PR, a przy tym sprawić, że niektórzy internauci będą negatywnie kojarzyli teraz także Twoją markę.
To dość czasochłonne zajęcie analizy historii domeny, dlatego polecamy skorzystać z narzędzi, które znacznie oszczędzają czas.
Wayback Machine
Dla wielu osób największym archiwum stron internetowych jest Wayback Machine. Zbiór danych na temat stron internetowych znajdziesz tutaj: https://archive.org/web/. Wystarczy, że wkleisz link do swojej strony lub nazwę domeny, którą chcesz zakupić, a następnie klikniesz ENTER. Archiwum ukaże chronologicznie wszystkie kopie strony. Gdy wybierzesz jedną z kopii, po prostu ją kliknij, aby zobaczyć, jak w danym momencie prezentowała się w danym. Wayback Machine umożliwia także prześledzenie wszystkich adresów URL z nazwą domeny, przeanalizowanie mapy witryny oraz przekierowanie i znalezienie błędów serwera.
Warto wykorzystać archiwum stron Wayback Machine także do przejrzenia podstron. Wystarczy, że już po przejściu na archiwalną witrynę klikniesz link prowadzący do podstrony np. oferta.
Wadą narzędzia jest to, że witryna może nie odtworzyć się w pełni np. ze względu na brak wszystkich stylów CSS.
WHOIS
Jak sprawdzić wiek domeny? Właśnie w tym celu możesz wykorzystać Whois.domaintools.com. Przejdź do archiwum stron, wpisz nazwę domeny z rozszerzeniem, aby już po chwili uzyskać kilka przydatnych informacji na temat witryny:
- datę, kiedy została po raz pierwszy zarejestrowana;
- status domeny;
- dane kontaktowe do właściciela domeny – to przydatna informacja, gdy chcesz odkupić domenę.
Pamiętaj, że wiek domeny nie powinien być najważniejszym czynnikiem decyzyjnym – najważniejsza jest reputacja domeny. Wpływają na nią m.in. linki zewnętrzne prowadzące do strony.
Dlaczego warto znaleźć archiwum strony internetowej przed zakupem domeny?
- dowiesz się, czego dotyczyła strona, czy tematyka była zgodna z prawem, czy dawna zawartość strony może w jakikolwiek sposób narazić Twoją markę na negatywny PR;
- jeśli tematyka była dość podobna, dobrym rozwiązaniem może być próba odtworzenia struktury witryny, co będzie dobrym działaniem z perspektywy SEO; w tym celu koniecznie skorzystaj z zakładki SiteMap, która jest dostępna w narzędziu Wayback Machine;
- przy pomocy zaawansowanych narzędzi wykorzystywanych podczas pozycjonowania np. Senuto, możesz dowiedzieć się też, jak kształtowała się widoczność witryny w wyszukiwarkach; podczas analizy sprawdź, czy doszło do drastycznych spadków widoczności, jeśli tak to bardzo niedobra informacja, która może oznaczać, że witryna została wyindeksowana, wyszukiwarka nałożyła na nią karę lub też być może została zainfekowana.