Brak dostępu do strony internetowej – czym jest błąd 403?

Bład 403

Strona internetowa jest znacznie bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać, a jej tworzenie nie należy do najprostszych, dlatego też najlepiej jest to zadanie zlecić profesjonalnej agencji interaktywnej. Niestety nieuniknione jest również występowanie błędów. Wśród najczęściej spotykanych jest błąd 403.

Kiedy występuje, na czym polega i jak sobie z nim poradzić?

Strona internetowa nie działa, czyli co to jest błąd 403?

Błąd 403 pojawia się wówczas, kiedy użytkownik chce uzyskać dostęp np. do strony internetowej, lub innych zasobów, a ten dostęp nie jest możliwy. Błąd 403 można, najprościej mówiąc wyjaśnić w wyrażeniu: zakaz dostępu, wstęp wzbroniony, odmowa. Co ważne w tym przypadku serwer zrozumiał wywołane żądanie, ale po prostu nie może go spełnić.

Błąd 403 może pokazywać się w różnej formie, między innymi w komunikacie:

 • Błąd 403 Forbidden
 • HTTP Error 403 – Forbidden
 • Error 403

Czy po prostu w komunikacie dostęp zabroniony. Zdarza się również, że użytkownik zobaczy błąd 403, razem z grafiką, wizualnie informującą o braku dostępu.

Zakaz wejścia na stronę internetową, czyli przyczyny wystąpienia błędu 403

Przyczyn wystąpienia tego błędu jest naprawdę wiele. Warto dodać również, że większość z nich leżeć będzie po stronie właściciela strony internetowej, ale zdarza się również że powód wystąpienia tego błędu, może także być po stronie użytkownika. Nie sposób jest wymienić je wszystkie, jednak warto przyjrzeć się tym najczęstszym przyczyną, błędu 403.

 • Brak odpowiedniego zezwolenia na dostęp do plików- źle ustawione uprawnienia dostępu do zasobów, a nawet przypadkowa błędna konfiguracja, może spowodować wystąpienie błędu 403 podczas próby wejścia na stronę internetową.
 • Odmowa wynikająca z ochrony danych strony www- błąd 403 pojawi się także, kiedy użytkownik będzie chciał uzyskać dostęp do miejsc, np. chronionych hasłem, czy udostępnionych jedynie dla osób zalogowanych.
 • Błąd lokalizacji – niektóre strony internetowe, czy konkretne miejsca na portalach, nie umożliwią wejścia osobą z innych lokalizacji. Oznacza to, że treść jest ograniczona geograficznie.
 • Strona internetowa nie pojawia się w indeksie- brak strony internetowej w indeksie wyszukiwarki, jest jednoznaczne z wystąpieniem błędu 403, jeśli użytkownik wpisze adres witryny, które nie istnieje, wówczas najczęściej spotka się z komunikatem 403.
 • Problem z plikiem .htaccess – tego typu pliki są charakterystyczne dla serwera www, zmiana zawartości pliku .htaccess może również spowodować wywołanie błędu 403, uniemożliwiając, tym samym dostęp do strony i jej zasobów.

Jak poradzić sobie z błędem 403?

Z pewnością większość z nas przeglądając strony internetowe, natrafiło na komunikat o błędzie 403. Jest on jednym z najczęściej występujących, dlatego nie trudno o jego spotkanie.
Co można wówczas zrobić z perspektywy użytkownika, a co z perspektywy właściciela strony internetowej?

Jakie działania podjąć jako użytkownik, po wystąpieniu komunikatu o błędzie 403?

 • Sprawdź, czy nie popełniłeś błędu w adresie URL – wpisując adres URL nietrudno o pomyłkę, czy literówkę, jeśli wyświetla Ci się error 403, być może wynika on z Twojego błędu.
 • Wyczyszczenie plików pamięci podręcznej – cache oraz ciasteczek-cookies- dane, które zapisują się w plikach cookies, czy pamięci podręcznej, mogą wywoływać błąd 403, a wyczyszczenie pamięci i ciasteczek pomoże w jego eliminacji.
 • Odśwież stronę internetową – może okazać się, że wystąpienie błędu 403 było chwilowe, dlatego zawsze warto po otrzymaniu komunikatu odświeżyć stronę, próbując ponownie ją załadować.
 • Zrestartuj modem – sprawdź, czy inne strony ładują się, jeśli nie być może problem leży po stronie dostępu do internetu. Zanim skontaktujesz się z dostawcą, zrestartuj router.

Co powinien zrobić właściciel strony www?

 • Sprawdź uprawnienia dostępu do plików
 • Wyłącz zainstalowane wtyczki
 • Spróbuj wyłączyć plik .htaccess

Zapobiegaj nie będziesz musieć naprawiać

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, wystąpieniu błędu 403, szczególnie jeśli zależy nam na zaufaniu użytkowników i zainteresowaniu naszą witryną, czy sklepem internetowym, a wystąpienie komunikatu, który blokuje wejście na stronę, skutecznie to utrudnia. Jak sobie radzić z wystąpienie błędu wyjaśniono już w tym artykule, oczywiście nie we wszystkich przypadkach, ponieważ okazać się może, że problem jest dużo bardziej złożony. Aby temu zapobiec, analizuj i kontroluj logi twojego serwera, w tym miejscu znajdą się komunikaty i powody występowania błędów prowadzących do komunikatu 403.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *