Banki zdjęć – jak je wykorzystać?

Ikonka banku zdjęć

Kultura obrazu – to pojęcie coraz częściej pojawia się w odniesieniu do otaczającej nas rzeczywistości. Większość informacji, które do nas docierają, opiera się na obrazie. Dla współczesnych mediów fotografia, film, czy grafika jest głównym źródłem przekazu. Tego też oczekuje społeczeństwo, co doskonale pokazuje niesłabnąca popularność serwisów i aplikacji takich jak Instagram czy Snapchat. Tekst nadal może być bardzo wartościowy, jednak samo to już nie przyciąga odbiorów. Liczy się strona wizualna: obraz, zdjęcie, ilustracja i wideo.

Banki zdjęć, czyli co warto wiedzieć

Powszechna kultura obrazu śmiało wkroczyła we wszystkie obszary naszego życia. Doskonale jest to widoczne w Internecie, mediach, także społecznościowych, oraz w dziedzinie szeroko pojętego marketingu. Obrazy przyciągają uwagę odbiorców, a przecież o to chodzi twórcom. Jednak ciężko byłoby zadbać o aspekt wizualny, gdyby każda osoba, która chce urozmaicić swój przekaz, musiała najpierw zorganizować sprzęt, przestrzeń i aranżacje, aby wykonać profesjonalną sesję zdjęciową. Dlatego tak ogromną popularnością cieszą się banki zdjęć.

Czym są banki zdjęć?

Banki to zdjęć to witryny internetowe działające jak agencje fotograficzne. W bankach zdjęć gromadzone są gotowe produkty, takie jak np. zdjęcia, grafiki, ilustracje czy klipy wideo. Zależnie od rodzaju agencji stockowej pliki udostępniane są bezpłatnie lub po uiszczeniu stosownej opłaty, a sposób i możliwości ich wykorzystania reguluje licencja. Banki zdjęć to serwisy gromadzące ogromną liczbę plików graficznych, których tematyka powiązana jest z przeróżnymi dziedzinami, zjawiskami i otaczającym nas światem. Agencje stockowe współpracują z wieloma fotografami, którzy wykorzystują różne techniki, mają odmienne wizje i spojrzenie, dzięki czemu to, czego z pewnością nigdy nie zabraknie w bankach zdjęć to różnorodność.

Dla kogo są przeznaczone?

Największą zaletą banków zdjęć jest to, że ich ogromne zasoby są dostępne dla wszystkich. Każda osoba, która poszukuje pliku graficznego, z pewnością znajdzie coś dla siebie w jednym z bardzo wielu dostępnych banków. Pliki gromadzone przez agencje stockowe mogą być wykorzystywane do celów marketingowych (zarówno w Sieci, jak i w tradycyjnych formach reklamowych), przez wydawnictwa (książki, podręczniki), przy projektowaniu stron www oraz sklepów internetowych, na potrzeby wzornictwa przemysłowego, ale także dla celów prywatnych (np. blogi, fototapeta, tapeta na pulpit). Sposób i możliwości wykorzystania każdorazowo określa i reguluje licencja.

Banki zdjęć każdego dnia ułatwiają i usprawniają prace grafików i projektantów z całego świata. W zasadzie każde przedsięwzięcie, które realizują, wiąże się z wykorzystaniem obrazu. Bardzo często najprostszy sposób na pozyskanie tego typu materiałów to skorzystanie zasobów banków zdjęć. Niejednokrotnie odpowiednie materiały można znaleźć w bezpłatnych bankach zdjęć, a nawet jeśli konieczny jest zakup gotowego pliku to i tak koszt takiej transakcji jest zazwyczaj mniejszy niż realizacja np. profesjonalnej sesji zdjęciowej. Ponadto korzystając z banków zdjęć można zaoszczędzić wiele czasu, ponieważ agencje stockowe oferują gotowe produkty nadające się od razu do wykorzystania przy realizacji projektu. Kto jeszcze może wykorzystać potencjał agencji stockowych? Z pewnością twórcy stron internetowych oraz autorzy blogów i osoby w inny sposób działające w Internecie.

Jak korzystać z banków zdjęć?

Banki zdjęć przechowują miliony plików, z czego zdecydowana większość to fotografie. Korzystanie z banków zdjęć jest bardzo proste i intuicyjne. Każdy plik, który jest dodawany do zasobów agencji stockowej jest scharakteryzowany za pomocą tagów, które opisują to, co można znaleźć np. na zdjęciu. Na początku należy określić czego szukamy, a następnie wpisać odpowiednie hasło do wyszukiwarki znajdującej się na stronie banku zdjęć. Wiele banków zdjęć udostępnia polskie wersje językowe, co pozwala na wprowadzanie i wyszukiwanie tagów w języku polskim. Jednak nie wszystkie agencje stockowe dają taką możliwość – wtedy należy wpisać odpowiednie słowo w języku angielskim. Tak naprawdę również w bankach zdjęć, które oferują polską wersję językową, warto spróbować wpisać hasło w języku angielskim. Jest duże prawdopodobieństwo, że otrzymamy więcej wyników wyszukiwania i mogą one różnić się od tych wyświetlanych dla polskojęzycznych tagów.

Po wybraniu klipu wideo lub zdjęcia, które spełnia oczekiwania, można przejść do pobierania. Zazwyczaj umożliwia to przycisk pobierz znajdujący się obok zdjęcia. W przypadku agencji stockowych udostępniających darmowe pliki, zwykle można pobrać materiały bez konieczności rejestracji użytkownika na stronie. Wystarczy kilka kliknięć myszką, a plik znajdzie się na naszym komputerze. W przypadku materiałów płatnych wymagana jest rejestracja użytkownika na stronie oraz wykupienie odpowiedniego abonamentu, wybranego pakietu lub wniesienie jednorazowej opłaty. Należy także pamiętać, że każdorazowo prawo autorskie pozostaje u autora, zatem jako kupujący materiał nie mamy prawa odsprzedać go kolejnym podmiotom. Oczywiście przed pobraniem należy zapoznać się z licencją, która warunkuje sposób wykorzystywania danego pliku.

Licencje

Poszczególne banki zdjęć różnią się od siebie. Jednym z ważnych aspektów, na który koniecznie należy zwrócić uwagę, jest rodzaj udzielanej licencji. Najczęściej występujące to:

 • licencja Creative Commons Zero (CC0), która pozwala zrobić z pobranym za darmo plikiem praktycznie wszystko. Nie jest wymagane podawanie źródła czy autora, a materiały mogą być rozpowszechniane, modyfikowane i wykorzystywane w dowolny sposób, również dla celów komercyjnych.
 • licencja Royalty Free (RF), która pozwala na wykorzystywanie zakupionych materiałów bez ograniczeń czasowych i terytorialnych (na obszarach, które określa licencja). Największa zaleta licencji RF to fakt, że nie jest wymagane informowanie o tym w jaki sposób wykorzystywane są pliki i można posłużyć się nimi wielokrotnie, na wielu płaszczyznach działania. Licencja typu Royalty Free nie gwarantuje wyłączności, a to z kolei oznacza, że inni użytkownicy mogą wykorzystywać np. to samo zdjęcie.
 • licencja Rights Managed (RM), która bierze pod uwagę zarówno sposób i formę publikacji, geograficzny obszar korzystania oraz czas trwania licencji. Na podstawie tych czynników ustalana jest cena materiału pochodzącego z banku zdjęć. Wydłużenie okresu czasu korzystania z zakupionych materiałów, czyli rozszerzenie zakresu licencji, wymaga wniesienia kolejnej opłaty. W ramach Right Managed możliwe jest wykupienie licencji na wyłączność.

Popularne banki zdjęć

Darmowe banki zdjęć

Znalezienie darmowego banku zdjęć jest bardzo proste – wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Większość agencji stockowych, udostępniających swoje zasoby za darmo, działa w oparciu o licencję Creative Commons Zero, jednak wybierając odpowiednie zdjęcie, grafikę lub klip wideo należy dokładnie zapoznać się z warunkami korzystania. Poniżej prezentujemy 3 przykłady popularnych banków zdjęć, w których z pewnością można znaleźć sporo interesujących treści. Są to:

 • Pixaby – bank zdjęć dysponujący ogromnymi zasobami i dostępny w polskiej wersji językowej.
 • Unsplash – popularna agencja stockowa, która oferuje materiały bardzo dobrej jakości.
 • New Old Stock – ciekawe miejsce w Sieci oferujące zdjęcia w klimacie retro.

Płatne banki zdjęć

Oczywiście w przypadku banków zdjęć nie brakuje również płatnych rozwiązań. Te oferują nam zazwyczaj jeszcze większy wybór i praktycznie brak ograniczeń w kwestii tematyki czy też motywu przewodniego dostępnych fotografii i innych materiałów. Oznacza to, że w płatnych bankach zdjęć z dużym prawdopodobieństwem można znaleźć plik w pełni odpowiadający naszym potrzebom. Także pod względem jakości. Niektóre popularne agencje stockowe, które udostępniają swoje zasoby za opłatą, to m.in.:

 • Dreamstime – bank zdjęć, gdzie liczy się przede wszystkim jakość. Bank ten cieszy się niesłabnącą popularnością, zarówno wśród fotografów (co stale powiększa jego zasoby), jak i wśród użytkowników.
 • ShutterStock – lider na rynku. Agencja stockowa, która szczególną uwagę przykłada do tego z kim współpracuje i bardzo dba o wysoką jakość zamieszczanych zdjęć.
 • Adobe Stock – Adobe Stock został utworzony na podwalinach serwisu Fotolia, który przejęła firma Adobe. Użytkownicy pracujący z programami takimi jak np. Adobe Photoshop CC albo Adobe Spark mogą bezpośrednio korzystać z zasobów Adobe Stock bez przełączania się pomiędzy kolejnymi programami lub stronami.

Zalety i wady bezpłatnych agencji stockowych

Banki zdjęć cieszą się coraz większą popularnością. W czasach, kiedy obraz odgrywa olbrzymią rolę, a każdemu stale brakuje czasu (np. na wykonywanie zdjęć), nikogo taki stan rzeczy nie dziwi. Nieustannie powstają nowe banki zdjęć, które często rozwijają się w określonym kierunku i oferują materiały spełniające narzucone warunki, np. w kwestii stylu wykonanych zdjęć.

Nowe rozwiązania powstają zarówno w przypadku płatnych, jak i darmowych banków zdjęć. Czy mając możliwość skorzystania z bezpłatnych agencji stockowych warto rozważyć zakup zdjęć? Jakie są wady i zalety bezpłatnych banków zdjęć?
Pierwsza cecha, która często wyróżnia płatne materiały to jakość, która w większości przypadków jest zdecydowanie wyższa. Bezpłatne fotografie czy pliki wideo są często gorszej jakości, co może utrudnić lub wręcz uniemożliwić wykorzystanie ich np. przy wydruku w większym formacie. Darmowe banki zdjęć nigdy nie zapewniają także wyłączności, co w praktyce oznacza, że nie wiemy do jakich celów inne osoby użyją tej samej grafiki, a ponadto popularne obrazy często można potem wielokrotnie spotkać np. na innych stronach czy blogach. W darmowych bankach zdjęć ciężko jest także trafić na obrazy, które przedstawiają modeli (szczególnie w sposób, który umożliwiałby ich identyfikację), ponieważ takie udostępnianie zdjęć wymagałoby zgody modeli na wykorzystanie wizerunku, a zazwyczaj oczekują oni również wynagrodzenia. Darmowe banki zdjęć są często również mniej profesjonalnie wykonane pod kątem technicznym, co często ujawnia się w aspekcie kategoryzacji materiałów. Jednak pomimo pewnych niedogodności zawsze warto spróbować zajrzeć do darmowego banku zdjęć, chyba, że charakter naszej pracy lub projektu wymaga skorzystania z dużo bardziej profesjonalnych rozwiązań – wtedy z pomocą przyjdą płatne agencje stockowe.

3 osoby skomentowały wpis

 1. Monika

  Właśnie tego szukałam, dzięki za wpis!

 2. pp

  Można byłoby się zaskoczyć ile popularnych stron korzysta ze stocka. Jeśli ktoś ma fundusze to zdecydowanie warto zainwestować w lepsze fotki, ale widziałem już wiele stron znanych firm, które jechały na bezpłatnych stockach… Fajny tekst, zwłaszcza dla początkujących, pozdrawiam.

 3. Andrzej

  Super, zawsze miałem problem ze znalezieniem stron, które oferują darmowe zdjęcia, w których kwestia licencji jest transparentna!

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *