8 powodów, dlaczego strony internetowe się nie otwierają

blank

Chcesz przeczytać artykuł, przejrzeć ulubioną stronę lub popularny portal, ale strona się nie otwiera? Jeśli pomimo odświeżania nadal pojawia się ten błąd, to może oznaczać, że nie jest to chwilowy problem. Sprawdź, dlaczego strony internetowe się nie otwierają i dowiedz się, jak poradzić sobie z najczęstszymi kłopotami z ładowaniem się strony.

Problemy z DNS

Dzięki DNS po wpisaniu nazwy domeny zyskujesz dostęp do konkretnej strony. Odpowiada też za przekształcenie czytelnych dla ludzi adresów na adresy IP, które są zrozumiałe dla serwerów. Dlatego jedną z przyczyn niedziałania strony internetowej może być właśnie problem z DNS-em. Czasem wiąże się to z:

  • problemem z serwerem DNS dostawcy usług internetowych – w takim przypadku problemy techniczne prowadzą do braku odpowiedzi na zapytania;
  • błędną konfiguracją rekordów DNS – rekordy DNS są zarządzane przez właściciela domeny, jeśli nie zostaną prawidłowo skonfigurowane, to nie będziesz mógł otworzyć strony www;
  • wygaśnięcie domeny – to jedna z najczęstszych przyczyn, jeśli domena wygaśnie, to serwery DNS przestają działać, a w konsekwencji strona się nie otworzy.

Jak rozwiązać problemy z DNS? Zazwyczaj samodzielna naprawa błędów z DNS jest dość trudna. Dlatego najlepiej, jeśli skontaktujesz się z administratorem sieci lub dostawcą usług DNS, aby sprawdzić poprawność konfiguracji i ewentualnie odnowić domenę, jeśli wygasła.

Problemy z przeglądarką internetową

Dlaczego strony internetowe się nie otwierają? Bardzo często przyczyna leży po stronie przeglądarki internetowej. Szczególnie wtedy, gdy nie zadbasz o regularną aktualizację. Pamiętaj, że zbyt stare wersje, a także niewłaściwe ustawienia mogą prowadzić do problemów z wyświetlaniem strony.

Zwróć również uwagę na poniższe problemy związane z przeglądarką, które mogą przyczyniać się do kłopotów z otwarciem strony www:

  • rozszerzenia – sprawdź, czy nie masz zainstalowanych rozszerzeń, które powodują blokowanie zasobów strony, przez co nie Twoja witryn się nie otwiera;
  • uszkodzone pliki cookies – niekiedy może to powodować problemy z prawidłowym działaniem witryny.

Jak rozwiązać problemy związane z przeglądarką? Zacznij od wyczyszczenia pamięci podręcznej i plików cookies. Następnie dezaktywuj wszystkie rozszerzenia i zaktualizuj przeglądarkę do najnowszej wersji.

Problemy z siecią

Problem z połączeniem z Internetem również może wpływać na kłopoty z otwarciem strony. Niekiedy przyczyną mogą być błędy po stronie dostawcy usług internetowych, a czasem dotyczy to lokalnych ustawień sieciowych.

Problemy z siecią po stronie dostawcy usług internetowych zazwyczaj wynikają z:

  • przerw w dostępie do Internetu – może to być spowodowane awariami lub planowanymi pracami konserwacyjnymi;
  • blokady – w niektórych krajach dochodzi do blokady stron z powodów politycznych, prawnych itp.

Koniecznie sprawdź też, czy przyczyna problemu nie jest związana z:

  • usterką routera – awaria sprzętu, niewłaściwa konfiguracja lub przestarzałe oprogramowanie również mogą powodować problem z otwieraniem strony;
  • złe ustawienie DNS w routerze – powoduje to problemy z surfowaniem po sieci.

Jak poradzić sobie z problemami z siecią? Zacznij od zresetowania routera, włącz kilka różnych stron www i sprawdź, czy pozostałe witryny się otwierają. Wejdź też na stronę dostawcy usług internetowych, aby dowiedzieć się, czy planowane były prace konserwatorskie.

Błędy w kodzie strony

Co jeszcze może prowadzić do kłopotów z otwieraniem się strony? Niekiedy wynika to z błędów programistycznych, które prowadzą do tego, że witryna się nie włącza lub nie działa prawidłowo. Zazwyczaj są to błędy w kodzie HTML, CSS, JavaScript, a także błędy serwerowe w skryptach PHP, Python, Ruby itp.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Możesz zgłosić problem programiście, który pracował nad stroną. Jeśli samodzielnie zajmowałeś się tworzeniem swojej strony, to wykorzystaj narzędzia deweloperskie np. Chrome DevTools. Dzięki nim odkryjesz źródło problemu.

Zbyt długi czas ładowania się strony

Czasami strony internetowe ładują się tak wolno, że przeglądarka „odmawia” ich wyświetlania. W konsekwencji przestaje czekać na odpowiedź z serwera, a Ty nie możesz włączyć witrynę. W innym naszym artykule możesz przeczytać, dlaczego strony internetowe wolno się otwierają.

Skupmy się zatem na najważniejszych powodach, które prowadzą do tego, że strona w ogóle się nie włącza. Dotyczy to:

  • zbyt dużych plików multimedialnych – pamiętaj, że duże obrazy i filmy mogą spowolnić ładowanie się strony;
  • niewydajnych skryptów – skomplikowane lub źle zoptymalizowane skrypty mogą blokować renderowanie witryny;
  • niskiej jakości hostingu – problemy mogą wynikać z małej ilości pamięci RAM lub CPU, co prowadzi do wolnego ładowania się strony.

Jak poradzić sobie ze zbyt długim czasem ładowania się strony? Zacznij od zoptymalizowania multimediów i skryptów. Może sprawdzić się też tzw. lazy loading. Jeśli pomimo tego witryna długo się otwiera, to pomyśl nad zmianą serwera na bardziej wydajny.

Brak certyfikatu SSL

Już znaczna większość stron korzysta z protokołu HTTPS, który jest zalecany przez Google, bo zapewnia bezpieczne połączenie dzięki certyfikatowi SSL. Jeśli jednak witryna nie ma tego certyfikatu, jest on nieprawidłowy lub wygasł, to przeglądarka może blokować dostęp do strony.

W takiej sytuacji przeglądarka będzie zachęcała do wyłączenia strony, choć możesz to zrobić, np. klikając „zaawansowane” i „włącz stronę”. Czy warto to robić? Niekoniecznie. Certyfikat SSL zapewnia szyfrowanie danych przesyłanych między użytkownikiem a serwerem. Dzięki temu Twoje dane są chronione przed kradzieżą.

Jeśli jesteś właścicielem strony internetowej, która nie otwiera się przez brak certyfikatu SSL, koniecznie go wykup i zainstaluj. Możesz to zrobić za pośrednictwem hostingodawcy.

Blokowanie przez antywirusa lub adblocker

Masz zainstalowany program antywirusowy lub adblocker? Takie narzędzia mają chronić Twój komputer oraz wrażliwe dane przed kradzieżą i próbami wyłudzeń. Poza tym eliminują niepożądane reklamy, a tym samym poprawiają komfort podczas korzystania z Internetu. Jednak w niektórych przypadkach mogą nadmiernie blokować dostęp do witryn, które w rzeczywistości są bezpieczne. W konsekwencji strona www może się nie włączyć lub zapewnić jedynie ograniczony dostęp – zostaną zablokowane niektóre skrypty czy też treści multimedialne.

Co zrobić w takiej sytuacji? Dostosuj ustawienia programu antywirusowego to swoich potrzeb – możesz np. ręcznie dodać niektóre strony do listy zaufanych witryn. Ewentualnie wyłącz ręcznie adblocker na danej stronie. Zadbaj także o regularne aktualizowanie adblockera i programu antywirusowego.

Podsumowanie – 8 powodów, dlaczego strony internetowe się nie otwierają

Nie możesz dostać się na stronę internetową? W takiej sytuacji zacznij od sprawdzenia połączenia z Internetem, włącz też witrynę na innej przeglądarce. Jeśli nadal pojawia się problem, włącz kartę incognito i sprawdź, jakie informacje pojawiają się po wpisaniu adresu URL. Możesz tam znaleźć ważną wskazówkę np. czy witryna nie włącza się ze względu na brak certyfikatu SSL. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, a dowiesz się, dlaczego strony internetowe się nie otwierają, a także jak możesz poradzić sobie z tym problemem. Sprawdź też, co zrobić, gdy strona nie otwiera się na telefonie. Przeczytaj o tym na naszym blogu.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *