Podstawowe zasady bezpieczeństwa strony www

Bezpieczeństwo w internecie

Kwestia bezpieczeństwa w Internecie ostatnio najczęściej jest poruszana w kontekście ochrony danych osobowych i RODO, które będzie obowiązywać od maja tego roku.  Mnóstwo także mówi się o bezpieczeństwie użytkowników, którzy nieświadomie mogą wpaść w różne pułapki. I nie chodzi tu tylko o dzieci czy młodzież, ale również osoby dorosłe powinny świadomie korzystać z komputera oraz sieci. Hakerzy internetowi tylko czekają na okazję. Jak zatem dobrze zabezpieczyć stronę internetową przed włamaniami, by zminimalizować ryzyko ataku hakerskiego?

Zabezpieczenia techniczne

W sprawie zapewnienia bezpieczeństwa naszego serwisu www podstawowe znaczenie mają zabezpieczenia techniczne. Bardzo dużo zależy od tego jak strona internetowa zostanie zbudowana i jakie środki bezpieczeństwa zostaną wprowadzone. Zlecając tworzenie strony www profesjonalnej agencji interaktywnej, możesz mieć pewność, że doświadczeni pracownicy zadbają o takie kwestie jak bezpieczeństwo witryny. Jeśli Twój serwis jest oparty na systemie CMS, musisz być szczególnie ostrożny. Z jednej strony CMS, czyli Content Management System, to bardzo wygodne rozwiązanie, bo daje możliwość edycji treści na stronie i nie jest do tego potrzebna specjalistyczna, informatyczna wiedza. Z drugiej strony, nieodpowiednie zabezpieczenie serwisu opartego na CMS może być źródłem problemów.
Na jakie aspekty techniczne należy zwrócić uwagę? Po pierwsze warto zadbać, aby system CMS był zaktualizowany do najnowszej wersji, każda kolejna wersja wprowadza ulepszenia – także w kwestii bezpieczeństwa. Dobrze jest również zastosować certyfikat SSL, który poświadcza wiarygodność witryny oraz jest gwarancją szyfrowania przesyłanych danych. Kolejna kwestia to rezygnacja z korzystania z kont użytkowników o standardowych, typowych nazwach, takich jak admin czy administrator. Najbezpieczniej jest wyłączyć te konta. Warto też zadbać o sam proces logowania. Dobrym pomysłem jest zablokowanie możliwości zalogowania przez administratorów serwisu od frontu strony www. Można także wprowadzić inne ograniczenia, np. maksymalną liczbę prób logowania (po określonej liczbie warto wprowadzić blokadę) albo ustalić w jakich godzinach i z jakich adresów IP administratorzy mogą się zalogować do zaplecza. Z logowaniem związane są oczywiście hasła, te bezpieczne powinny mieć przynajmniej 10 różnych znaków, a dodatkowe zabezpieczenie to uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Pozostają jeszcze inne kwestie, czysto techniczne, jak np. zmiana adresu logowania do zaplecza systemu CMS – pomimo tego, że być może brzmi to skomplikowanie, warto dopytać o tę sprawę specjalistów, dla których tworzenie bezpiecznych stron www to codzienność.

Czy sama technologia zapewni bezpieczeństwo Twojej strony www?

Najlepsza technologia i odpowiednie zabezpieczenie techniczne serwisu to niewątpliwie podstawa. Jednak nie mniej znaczący jest czynnik ludzki, czyli podejście użytkowników oraz administratorów i wyczulenie na pewne kwestie. Jest kilka zasad, których należy przestrzegać i w ten sposób wyrobić sobie dobre nawyki, tak ważne dla bezpieczeństwa w Internecie. Na pewno warto zorganizować szkolenie dla wszystkich użytkowników systemu CMS. Pozwoli to na lepsze zapoznanie się z samym systemem, ale także pomoże w zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa w wirtualnym świecie. Generalnie najlepiej jest ograniczyć liczbę osób, które mają dostęp do najważniejszych elementów serwisu, jak np. zaplecze CMS. Jednak oczywiste jest, że administratorzy muszą być obecni w tworzeniu strony www. Kluczowe są tutaj rola i podejście administratorów. Powinni oni zadbać, aby ich system był zaktualizowany i koniecznie muszą mieć zainstalowany niezawodny program antywirusowy – chociaż to absolutna podstawa dla wszystkich użytkowników Internetu. Administratorzy systemu CMS powinni również zwracać uwagę na instalowane dodatki do CMSa. Najlepiej ograniczyć ich liczbę do niezbędnego minimum, a w przypadku instalacji nowych dodatków należy zwrócić uwagę na źródło ich pochodzenia. Jednak czynnik ludzki w tym przypadku nie opiera się tylko na administratorach systemów CMS. Równie ważne jest podejście użytkowników. Dobrym nawykiem jest cykliczna zmiana haseł (np. do CMSa, komputera) – oczywiście najlepiej na te uznawane za bezpieczne.

 

Bezpieczeństwo Twojego serwisu www to bardzo istotna kwestia, nie tylko dla użytkowników, ale również dla Ciebie. Z pewnością warto wcześniej zadbać o odpowiednią ochronę, niż później martwić się skutkami ataku hakerskiego.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *