WordPress najpopularniejszym CMS-em na świecie

Wordpress logo

Najlepszy CMS 2016

W czerwcu 2016 roku udział systemu WordPress na stronach internetowych na całym świecie wyniósł 47% i tym samym znalazł się ona na pierwszym miejscu rankingu najpopularniejszych CMS’ów. Za nim uplasował się Drupal, jednak jego procentowy udział wyniósł już zaledwie 5%. Można zatem uznać, że WordPress zmiażdżył konkurencje, która – jak się okazało – nie była dla niego dużym zagrożeniem.

Warto przyjrzeć się innym statystykom, z których każda jest cegiełką budującą solidną pozycję tego  oprogramowania. Obecnie aż 22 domeny na 100 w USA kierują do stron, które powstały w oparciu o WordPress. Ciekawostką jest również to, że co 5,7 sekund na świecie publikowany jest nowy blog, dla którego wsparciem jest ten CMS. O dużym zainteresowaniu systemem świadczy także fakt, że miesięcznie aż 450 000 razy w Googlach wyszukiwana jest fraza „WordPress”.

Wordpresowe szaleństwo? Czy może istnieją mocne argumenty, którymi można potwierdzić wyjątkowość tego oprogramowania?

Za co go cenimy?

Żeby zdobyć uznanie trzeba się czymś szczególnym wyróżnić, zaoferować innym coś, czego nie są w stanie zaproponować odrębne jednostki, w tym przypadku inne CMS’y. WordPress jest znany przede wszystkim ze swojej łatwej obsługi. Od jego użytkowników nie wymaga się znajomości PHP, HTML i CSS, natomiast dla programistów, u których projektowanie stron internetowych to codzienność dostarcza doskonały silnik. Używając WordPressa w prosty sposób zainstalujemy motywy, jak też skorzystamy z zaawansowanych wtyczek. Duża ilość funkcji to bez wątpienia jedna z ważniejszych zalet systemu. Kilka tysięcy możliwości udoskonalenia swojej strony internetowej, z których duża większość jest bezpłatna, sprawia, że WordPress pozwala się rozwijać jego użytkownikom. Na uwagę zasługuje również zarządzanie menu. Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzanie modyfikacji stron i kategorii. Decydując się na WordPress, zyskujemy pewność, że nie będziemy mieli problemu z dodawaniem opisów, kategorii i etykiet.

Z drugiej strony patrząc na tworzenie stron www okiem dewelopera wspomniany CMS daje duże możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb oraz stworzenia potencjalnemu użytkownikowi predefiniowanych pól ułatwiających przyszłą obsługę portalu.

WordPress to CMS, który ma doskonały system ochrony, gwarantujący bezpieczeństwo naszych danych. Przy jego pomocy z łatwością wypozycjonujemy stronę i dostosujemy ją do wymagań Google. Z całą pewnością można uznać, że zasłużył on na tak dużą sławę i szerokie grono sympatyków.

WordPress – dlaczego decyduje się na niego coraz większa ilość użytkowników?

WordPress to nowoczesny system zarządzania treścią (CMS – Content Management System), oparty na technologii PHP, wykorzystujący bazę danych MySQL. Początkowo nie zakładano, że może mieć on tak szerokie zastosowanie, jednak ze względu na szereg swoich zalet coraz częściej wykorzystywany jest do stawiania nawet profesjonalnych stron internetowych. W tej chwili nad jego rozwojem pracuje wielu specjalistów, którzy przy wsparciu zwykłych użytkowników cały czas starają się ulepszyć ten system.

Kilka słów o historii

WordPress jest już sprawdzonym systemem CMS, albowiem jego początki sięgają 2001 roku. Pierwotnie był to system blogowy b2/cafe log, który stworzył Michel Valdrighi. Pierwsze oficjalna wersja WordPress pochodzi z 27 maja 2003 roku, jej numer to 0.70, pracował nad nią twórca pierwowzoru tego systemu (M. Valdrighi), Matt Mullenweg oraz Mike Little. Od tego momentu projekt zaczął się rozwijać w niesamowitym tempie, w 2007 roku system otrzymał nagrodę w kategorii Open Source CMS i do dzisiaj jest jednym z najbardziej cenionych systemów zarządzania treścią na świecie.

4 osoby skomentowały wpis

 1. Wiki

  Wiele dobrego czytałam na temat tego CMS-u, wciąż mnie jednak zastanawiają kwestie bezpieczeństwa, jeśli chodzi o WordPress. Czy naprawdę jest się czym martwić?

 2. KarolB

  A ja uważam, że WordPress nie jest taki idealny i moim zdaniem, lepiej sprawdza się na tym polu Joomla, szczególnie jeśli tworzyć bardziej rozbudowane strony.

  • Sławek

   Zgodzę się z Tobą, ja zupełnie nie rozumiem popularności WordPressa, dla mnie zdecydowanie lepsza Joomla.

 3. Miro

  Mam stronę na WP – nie zamienię na nic innego 😉

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *