Yandex- rosyjski odpowiednik Google- czym jest i co ma do zaoferowania?

Yandex - rosyjski odpowiednik Google

Yandex to wyszukiwarka, która z powodzeniem podbiła rynek rosyjski, dlatego też tak często jest porównywana z Google. Yandex to również notowana na giełdzie firma internetowa, która podobnie jak Google, czy Yahoo oprócz wyszukiwania ma do zaoferowania inne usługi internetowe. Rosja, jak również Chiny to jedne z niewielu krajów, których nie zdominowało Google. Jaka jest historia Yandex, co wyróżnia tę rosyjską wyszukiwarkę?

Historia wyszukiwarki Yandex

Wyszukiwarka Yandex.ru powstała w 1997 roku, czyli rok przed powstaniem najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki Google. Założycielem wyszukiwarki jest rosyjski matematyk Arkadi Wolosch. Co ciekawe Yandex została uruchomiona i udostępniona w chwili, gdzie w Rosji jedynie niewielka część społeczeństwa miała możliwość z korzystania z internetu. Za sukcesem tej wyszukiwarki na rynku rosyjskim stoi z pewnością fakt, że jako jedna z niewielu, najlepiej dostosowała swoją strukturę do specyficznego alfabetu i języka rosyjskiego.
Wchodząc na rynek, wyszukiwarka Yandex miała niewielu odbiorców, ponieważ tamtejsza infrastruktura nie pozwalała na szeroki dostęp do internetu, jednak szybko stała się godnym rywalem wyszukiwarki Google na rynku rosyjskim. Od roku 2011 Yandex jest notowana na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, swoje usługi oferuje także dla takich krajów jak Ukraina, Białoruś, Gruzja, Turcja i Kazachstan. O tym, że jest to wyszukiwarka z ogromnym potencjałem, świadczy również fakt, że już w 2008 roku wyprzedziła na rynku europejskim takie wyszukiwarki jak Bing czy Yahoo.

Yandex na wyszukiwarce się nie kończy

Choć początki wyszukiwarki nie należały do najłatwiejszych, późniejszy jej sukces i obecne dalsze dobre funkcjonowanie sprawiły, że twórcy zapragnęli czegoś więcej niż tylko wyszukiwarka. Poszukiwanie nowych zyskownych źródeł dochodu sprawiło, że portfolio produktów oferowanych przez Yandex znacznie się rozszerzyło. Idąc w ślady Google, Yandex zainwestował w takie produkty jak usługa mailingowa, narzędzie do tłumaczeń Yandex Translate, usługa nawigowania, czy dysk w chmurze Yandex Disk. Można by było stwierdzić, że większość z tych usług to kopia Google i będzie w tym oczywiście sporo prawdy, jednak warto zauważyć, że Yandex posiada także oprócz wyżej wymienionych: własny portal nieruchomości, portal rynku pracy, czy portal z rezerwacją taksówek. Warto dodać, że Yandex sprzedał także z zyskiem Facebookowi swój własny portal społecznościowy.

Yandex w Polsce oraz kontrowersje wokół rosyjskiej wyszukiwarki

W roku 2001 Yandex uruchomił swoją polskojęzyczną wersję, jednak była to nieudana próba, która zakończyła się fiaskiem, ostatecznie doprowadzając do całkowitego wycofania się Yandexu z naszego kraju. Obecnie spekuluje się o wielkim powrocie rosyjskiej wyszukiwarki do Polski, jednak wątpliwe jest to, że zdoła ona wyprzeć najpopularniejszą na świecie wyszukiwarkę Google.
Niestety szybki i dość błyskotliwy sukces rosyjskiej wyszukiwarki, wywołał także sporo kontrowersji, mowa o wątpliwościach związanych z Yandex Metrica, narzędziem analitycznym, odpowiednikiem Google Analyticst oraz ochroną wrażliwych danych o użytkownikach, ich zbieraniem i gromadzeniem. Yandex musiał również na stałe wycofać się z rynku Ukraińskiego, w związku z oskarżeniami o gromadzenie cennych danych oraz ich przekazywanie rosyjskim służbą bezpieczeństwa.

Yandex- czy ma szanse zrównać się z Google?

Google od lat jest niekwestionowanym światowym liderem wśród dostępnych wyszukiwarek. Yandex co prawda zdeklasował wyszukiwarkę Google w Rosji, największym państwie na świecie, jednak na innych rynkach radzi sobie znacznie gorzej. Najprawdopodobniej nie zdarzy się tak, że Yandex podbije również inne rynki na świecie, jednak z pewnością jest to jeden z większych konkurentów dla Google.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *