Czym jest cache i jak działa?

Czy kiedykolwiek przeglądając nowe strony internetowe zwróciłeś uwagę na fakt, że przy pierwszej wizycie witryna ładuje się dłużej, niż przy kolejnych odsłonach? Zastanawiałeś się może z czego to wynika? Co wpływa na to, że wchodząc kolejny raz na tę samą stronę, lub nawet przechodząc do kolejnej podstrony, treści ładują się szybciej? To wszystko zasługa pamięci podręcznej, czyli cache. Poniżej znajdziesz kilka informacji na temat tego jak działa cache i jak możesz z niej korzystać na swojej stronie www.

Co to jest cache?

Cache to pamięć podręczna, która przechowuje często wykorzystywane dane. Dzięki temu dostęp do nich jest możliwie najszybszy. Cache powstała w celu usprawnienia pracy komputerów, a właściwie komunikacji pomiędzy procesorem, a nośnikiem pamięci. W ten sposób opracowano rodzaj pamięci, który wyróżnia się wysokimi parametrami wpływającymi na wydajność oraz stosunkowo małą pojemnością – czyli właśnie cache.
Wraz z rozwojem technologii, mechanizm działający w komputerach został przeniesiony i zaimplementowany w rozwiązaniach funkcjonujących w Internecie.
W odniesieniu do Internetu można wyróżnić dwa rodzaje pamięci podręcznej, które pomagają przyspieszyć proces ładowania stron www. Są to:

  • Server side cache – zapis plików pamięci podręcznej po stronie serwera, co przyspiesza odpowiedź strony i minimalizuje użycie zasobów serwera.
  • Client side cache – pamięć podręczna przeglądarki internetowej.

Jak działa cache w przeglądarce?

Pamięć podręczna przeglądarki wykorzystuje lokalną pamięć dysku twardego komputera, aby zapisać w niej pobrane przez użytkownika dane, które są niezbędne do poprawnego wyświetlania strony www. Za każdym razem kiedy użytkownik odwiedza nową stronę internetową, aby ją wyświetlić konieczne jest pobranie wielu plików z serwera. Są to zarówno zdjęcia, grafiki, treści, jak i pliki definiujące wygląd strony. Wykorzystanie pamięci podręcznej polega na zapisywaniu w niej tych plików. Dzięki temu przy kolejnej wizycie w tej samej witrynie nie ma konieczności pobierania ponownie wszystkich plików z serwera, natomiast można je odtworzyć z pamięci podręcznej, co znacznie skraca czas reakcji i szybkość ładowania strony. Ta sama zasada działa, gdy po prostu poruszasz się w obrębie jednej witryny i np. klikniesz na przycisk „wstecz”.

Pliki definiujące strony www i pozwalające na ich poprawne wyświetlanie oczywiście mogą się zmieniać. Dlatego pliki zapisane w pamięci podręcznej cache co jakiś czas są automatycznie usuwane. Można zdefiniować czas, po którym mają być usuwane pliki z cache, a różne typy plików mogą być usuwane z różną częstotliwością, co pozwala zachować aktualność wyświetlanych treści. Do określenia tego jak długo mają być przechowywane pliki w pamięci cache przeglądarki służą nagłówki Expires oraz Cache-Control, które można ustawić w pliku .htaccess. Jeśli nazwa pliku systemowego .htaccess niewiele Ci mówi, zawsze możesz skorzystać z pomocy ekspertów pracujących w Agencji Interaktywnej. Po usunięciu pliku, przy kolejnym otwieraniu strony, oczywiście konieczne jest ponowne pobranie plików z serwera.

Co daje cache?

Wykorzystanie możliwości cache, zarówno po stronie serwera, jak i klienta (przeglądarki), pozwala znacznie zaoszczędzić zasoby serwera. Jednak to co jest ważne, a zarazem widoczne dla użytkownika, to czas ładowania strony internetowej. Korzystanie z pamięci podręcznej podczas wyświetlania witryny, pozwala na dużo szybsze ładowanie strony i treści. Jest to istotna kwestia nie tylko dla użytkowników, którzy są odbiorcami treści, ale również dla właścicieli stron, którym zależy na wysokich wynikach pozycjonowania w wyszukiwarkach. Pamiętaj, że szybkość ładowania strony www również ma tutaj znaczenie.

blank

Cache w WordPress

Proces tworzenia strony internetowej nie kończy się na pracy nad kodem źródłowym i wizualną stroną projektu. To także treści, które zostaną udostępnione oraz wszystkie działania podejmowane w celu optymalizacji witryny – np. pod kątem SEO oraz UX. Jedną ze spraw, która wpływa na obie wymienione kwestie jest szybkość ładowania strony www. Z jednej strony wpływa to na komfort przeglądania witryny przez odbiorcę i zmniejsza współczynnik odrzuceń, z drugiej zaś ma wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Witryny, które ładują się szybciej, są lepiej oceniane przez wyszukiwarki. Każdy element, który wpływa na rozbudowę i urozmaicenie strony, np. zdjęcie, film czy grafika, może dodatkowo spowalniać ładowanie i wyświetlanie witryny. Jak temu zapobiec?

Dla stron, które tworzone są w oparciu o CMS WordPress, aby przyspieszyć ładowanie witryny zalecana jest instalacja odpowiedniej wtyczki – jest to najprostsze, a zarazem bardzo efektywne rozwiązanie.

Wtyczki cache do WordPressa

Jak działa wtyczka cache do WordPress? Analogicznie jak pamięć podręczna dla przeglądarek. Kiedy użytkownik chce wyświetlić stronę konieczne jest pobranie z serwera tworzących ją plików. Jeśli brakuje wtyczki odpowiedzialnej za cache, proces pobierania każdorazowo inicjowany jest od początku. A kiedy odbiorców jest wielu, ładowanie treści może ulec znacznemu wydłużeniu.
Wtyczki typu cache działają w ten sposób, że po załadowaniu strony internetowej zapisują potrzebne pliki i dokumenty HTML tworzące stronę i przechowują je na hostingu. Dzięki temu nie ma konieczności generowania wszystkiego od nowa za każdym razem, gdy Twój odbiorca zechce wyświetlić stronę.
Jak w przypadku każdego rozwiązania usprawniającego pracę i tworzenie stron www w WordPress, także i tutaj dostępnych jest wiele wtyczek, które pomagają rozwiązać kwestię cache. Trzy najpopularniejsze i darmowe wtyczki, które można znaleźć w oficjalnym repozytorium wtyczek WordPress to:

  • W3 Total Cache,
  • WP Fastest Cache,
  • WP Super Cache.

Polecana jest również wtyczka WP rocket, jednak jest to rozwiązanie płatne.
Każda z wtyczek pozwala osiągnąć podobne rezultaty, jeśli chodzi o przyspieszenie ładowania strony internetowej. Zatem wybór zależy w dużej mierze od osobistych preferencji i subiektywnej łatwości użytkowania.

Podsumowanie

Pamięć cache to sprytne rozwiązanie, które doskonale funkcjonuje w Internecie i znacznie ułatwia nam życie, nawet jeśli nie wiesz, że z niej korzystasz. Dzięki pamięci podręcznej czas ładowania stron www, które odwiedzasz po raz kolejny, ulega znacznemu skróceniu. Jest to niezwykle wygodne i wydajne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić nie tylko czas użytkownika, ale również zasoby serwera.

Pamiętaj, że projektowanie i tworzenie stron internetowych to także działania, które prowadzą do optymalizacji witryny i usprawniają jej działanie. Implementacja rozwiązań typu cache to jedno z nich.

1 osoby skomentowały wpis

  1. Miśka

    Wszystkie najważniejsze informacje w pigułce. Dziękuję za wpis:)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *