Jak dodać użytkownika Google Analytics?

Dodawanie konta do Google Analytics

Google Analytics to jedno z bardziej znanych i chętniej wykorzystywanych narzędzi stworzonych przez Google, służące do prowadzenia i analizy danych statycznych dotyczących ruchu na stronach internetowych.

Tak jak w przypadku wielu innych usług od Google, również w przypadku Google Analytics, możemy dołączyć innego użytkownika do naszego konta. Jest, to o tyle wygodne, że w przypadku konieczności udostępnienia naszego konta np. pracownikowi, czy specjaliście, nie musimy i nie powinniśmy przekazywać im danych logowania. Jak zatem dodać nowego użytkownika do konta Google Analytics?

W jakim celu dodawać użytkownika do własnego konta Google Analytics?

Zanim przejdziemy do tego jak to zrobić, zacznijmy od tego po co w zasadzie dodawać użytkownika do naszego konta. Google Analytics to darmowy program, który pozwala na śledzenie niemal każdego użytkownika, odwiedzającego naszą stronę internetową, zebrane na tej podstawie dane, możemy później przeanalizować w postaci szczegółowych i tych bardziej ogólnych raportów. Takie dane są nieocenionym źródłem informacji, które pozwalają na ulepszanie i skuteczne pozycjonowanie strony internetowej.
Posiadanie konta w Google Analytics, jest niezwykle pomocne w prowadzeniu własnej witryny, zdarzyć się może jednak, że pomimo starań, nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z analizą szczegółowych danych i potrzebujemy w tej kwestii pomocy specjalisty. Wówczas, konieczne będzie, umożliwienie skorzystania z danych z naszego konta Google Analytics, to samo w sytuacji, kiedy dane z konta będą potrzebne np. naszemu pracownikowi.

Jak dodać użytkownika do Google Analytics?

Zaloguj się na własne konto Google Analytics: https://www.google.com/analytics
Po zalogowaniu z panelu głównego należy przejść do zakładki: Administracja.

 

Jak dodać użytkownika do Google Analytics?

 

Następnie klikamy w: Zarządzanie dostępem do konta.

 

Zarządzanie dostępem do konta Google Analytics

 

Powinno pojawić się nowe okno z naszymi danymi: imię i nazwisko, oraz adres e-mail. Nasza rola będzie oznaczona jako administrator . Poprzez kliknięcie w przycisk plusa w prawym górnym roku przechodzimy do możliwości dodania użytkownika do naszego konta. Z dwóch możliwości wybieramy właśnie odnośnik: dodaj użytkowników.

 

Dodaj użytkownika do konta Google Analytics

 

Następnie należy uzupełnić, adres e-mail użytkownika, którego zamierzamy dodać. Po poprawnym uzupełnieniu danych, w zależności od tego jakie uprawnienia chcemy przyznać wybieramy spośród dostępnych opcji:

  • administrator – posiada pełną kontrolę na Google Analytics, może dawać i usuwać użytkowników, ma również uprawnienia edytora,
  • edytor – posiada kontrolę nad ustawieniami z poziomu usług, jednak nie może dodawać i usuwać nowych użytkowników,
  • analityk – ma możliwość tworzenia, edytowania i usuwania określonych zasobów związanych z usługą,
  • przeglądający – ta rola umożliwia wyświetlanie ustawień, danych oraz raportów,
  • brak – brak przypisania roli.

 

Nadawanie ról użytkownikowi konta Google Analytics

 

Jeśli adres e-mail jest poprawny i zgadza się również przypisana rola, pozostaje nam jedynie kliknąć w niebieski przycisk dodaj w prawym górnym rogu.

 

Potwierdzenie tworzenia konta Google Analytics

 

Gratulacje, właśnie dodałeś nowego użytkownika do swojego konta w Google Analytics, teraz pozostaje poczekać, aż wybrany użytkownik potwierdzi chęć uczestniczenia w Twoim koncie.

Jak usunąć konto użytkownika z Google Analytics?

Usunięcie użytkownika z konta Google Analytics jest równie proste jak jego dodanie. Należy zalogować się na swoje konto, następnie przejść do zakładki administracja i kolejno zarządzanie dostępem do konta. Jeśli dodawaliśmy już użytkowników, w tym miejscu pojawią się wszyscy, którym udostępniliśmy możliwość korzystania z naszego konta w GA. Chcąc usunąć konkretne konto, należy kliknąć w ikonę trzech pionowych kropek po prawej stronie, a następnie zakładkę usuń dostęp. W nowym oknie pojawi się informacja, o koncie które chcemy usunąć, jeśli jesteśmy zdecydowani klikamy w czerwony przycisk odbierz. Dostęp do konta właśnie został odebrany.

 

Usuwanie użytkownika z Google Analytics?

Odbieranie uprawnień użytkownika Google Analytics?

Podsumowanie

Samo założenie konta w Google Analytics nie jest trudne, równie proste jest także dodanie nowego użytkownika do własnego konta oraz jego usuwanie. Taki sposób udostępniania jest całkowicie bezpieczny i to my jako właściciele, kontrolujemy dostęp do naszego konta. Nawet jeśli potrzebujemy pomocy agencji interaktywnej, specjalisty SEO, czy po prostu naszego pracownika, nigdy nie udostępniajmy swoich danych do logowania, tym bardziej, że mamy możliwość w prosty i szybki sposób dodać użytkownika do naszego konta i nadać mu konkretne uprawnienia.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *