3 znakomite wtyczki WordPress do optymalizacji obrazów

Wtyczki do obrazów

Szybka strona internetowa, to nie tylko korzyść dla odwiedzających ją użytkowników, ale dobrze znany czynnik rankingowy wyszukiwarki Google. Jeśli Twoja witryna otwiera się za długo, niestety nie możesz liczyć na pozytywne opinie ze strony odwiedzających ją użytkowników. Szacuje się, że dobra strona internetowa powinna otworzyć się w ciągu 5 sekund, jeśli tak się nie dzieje, utrata konwersji może wynieść nawet 40%. Jak widać, zatem warto, jest zadbać o szybkość ładowania witryny, tego typu strony są także dużo bardziej doceniane przez Google i tym samym mają większą szansę na uzyskanie wysokich pozycji w wyszukiwarce.

Na szybkość ładowania danej witryny wpływa wiele czynników, jedną z najczęstszych przyczyn jej spowolnienia, są źle zoptymalizowane grafiki, umieszczone na stronie. Dlaczego dobrze zoptymalizowane grafiki korzystnie wpłyną na Twoją witrynę i jak wykorzystać WordPress do ich optymalizacji?

Dlaczego odpowiednia optymalizacja obrazów jest kluczowa?

Optymalizacja obrazów zasadniczo poprawi wydajność Twojej strony. Google nie ukrywa, że jest to jeden z ważniejszych czynników rankingowych, dlatego też obrazy w takiej formie, umieszczane na stronie, wpłyną korzystnie na jej pozycjonowanie. Sklepy E-Commerce szczególnie powinny zadbać o poprawną optymalizację obrazów, których w sklepach internetowych dodaje się naprawdę wiele. To jak szybko otworzy się dana strona, wpływa również pozytywnie na odczucia użytkowników, którzy chętniej zostają na takiej witrynie oraz na nią powracają. W sklepach internetowych bezpośrednio przełożyć się to może na zwiększenie sprzedaży oraz zysków.

Samo stosowanie grafik na stronie internetowej to bardzo dobry zabieg, dzięki temu witryna jest znacznie przyjemniejsza w odbiorze, również lepiej czyta się treści, które są przeplatane zdjęciami, niż sam długi tekst. Natomiast ciężko jest sobie wyobrazić, sprzedaż w sklepie internetowym, bez dodawania odpowiednich plików graficznych, kupując produkty online, to jedyny sposób na zobaczenie jak naprawdę wyglądają. Wniosek jest prosty, strona bez obrazów nie będzie tak atrakcyjna dla użytkowników, dlatego warto je na niej umieszczać, pamiętając przy tym, aby były one odpowiednio zoptymalizowane.
Jak ułatwić sobie to zadanie? Z pomocą przychodzą popularne wtyczki WordPress do optymalizacji grafiki.

3 najlepsze wtyczki do optymalizacji grafiki

Posiadanie strony internetowej na WordPress ma jedną ogromną zaletę, a mianowicie ilość wtyczek, które pozwalają na wprowadzanie zmian, nowych funkcjonalności oraz odpowiednią optymalizację strony internetowej, również pod kątem SEO. W dzisiejszym artykule poruszamy kwestię związane z optymalizowaniem zdjęć i grafik umieszczanych na własnej stronie internetowej, a więc zajmiemy się jedynie pluginami, które sprawdzą się w ich optymalizacji.

Jakie wtyczki do optymalizacji obrazów wybrać?

  • Smush – doceniana i chętnie wybierana wtyczka do optymalizacji obrazów do stron internetowych na WordPress. Przy pomocy Smush skompresujemy obraz tak, aby strata jego jakości była, jak najmniejsza. Doskonale radzi sobie z takimi formatami jak JPG, PNG, oraz GIF. Liczba obrazów, które zoptymalizujemy przy jednym działaniu, wynosi 50, czyli całkiem sporo. Dodatkowo przy pomocy wtyczki wyłapiemy obraz, który negatywnie wpływa na szybkość ładowania się strony. Mamy możliwość również dzięki wtyczce zobaczyć, jak wygląda różnica między zoptymalizowanym obrazem, a tym bez optymalizacji.
  • EWWW Image Optimizer – prosta w obsłudze wtyczka do optymalizacji obrazów. Darmowa wersja tego rozszerzenia pozwala na kompresowanie i optymalizację obrazów w różnych formatach JPG, PNG, jak również GIF, nie narzuca nam również ograniczeń co do rozmiaru pliku. EWWW Image Optimizer proponuje użytkownikom także wersję płatną, która rozszerza funkcjonalność wtyczki. W wersji płatnej można również liczyć na szybsze wsparcie w razie pytań i problemów.
  • WebP Converter for Media – polska wtyczka do stron internetowych na WordPress, umożliwiająca optymalizację obrazów, bez utraty ich jakości, a przyspieszając czas ładowania witryny. Przy pomocy tej wtyczki zastępujemy pliki w formacie JPEG, PNG oraz GIF na format WebP. Wtyczka praktycznie nie wymaga od nas większej obsługi, już po zainstalowaniu grafiki umieszczone na stronie zostają przekształcone w nowy format, co ważne wtyczka nie będzie zmieniała adresów URL obrazów.

Na co zwrócić uwagę instalując wtyczki?

Wybierając wtyczki do naszej strony internetowej na WordPress, zawsze sprawdzajmy, czy dana wtyczka jest na bieżąco aktualizowana, ma dobre opinie i dużą liczbę pobrań, wówczas możemy mieć pewność, że plugin jest sprawdzony i bezpieczny. Pamiętajmy również o aktualizowaniu wszystkich zainstalowanych wtyczek, nawet tych, które nie pracują, dzięki temu możemy uniknąć zagrożeń dla własnej witryny.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *