Czym są własne typy wpisów?

Własne typy wpisów w WordPress to opcja, która pozwala znacznie rozbudować i rozszerzyć funkcjonalność Twojej strony internetowej. W Twojej witrynie istnieją już treści zgrupowane w sekcje, które znajdziesz w menu głównym panelu administracyjnego. Najlepszy przykład to zakładki Wpisy i Strony. Każda z nich znajduje się w menu i gromadzi wszystkie wpisy lub podstrony znajdujące się na Twojej stronie www. Wspomniane zakładki pozwalają nie tylko zarządzać treściami, ale również dodawać nowe, przynależne do tej samej grupy. Więcej informacji na ich temat znajdziesz w rozdziałach Wpisy oraz Strony.

Nie zawsze wbudowane typy wpisów są wystarczające. A nawet jeśli teoretycznie mogą wystarczyć, często dużym ułatwieniem jest utworzenie Własnych typów wpisów. Własne typy wpisów pozwalają grupować treści tego samego typu, podobnie jak Wpisy (1) lub Strony (3). Własnych typów wpisów, czyli takich utworzonych grup dla podobnych treści, może być na Twojej stronie kilka, a nawet kilkanaście – wszystko zależy od Twoich potrzeb i stopnia rozbudowania strony www. Każdy zdefiniowany Własny typ wpisu pojawi się w menu głównym panelu administracyjnego dla Twojego CMS WordPress:

Oczywiście na Twojej stronie internetowej mogą pojawić się Własne typy wpisów, które będą indywidualnie dopasowane do Twoich potrzeb. Jak z pewnością zauważyłeś, zdefiniowane w WordPressie typy wpisów gromadzą treści (wpisy, podstrony), gdzie każdą pozycję charakteryzuje inny tekst, jednak schemat przedstawiania jest ten sam. Dokładnie w ten sposób działają Własne typy wpisów. Z tego powodu jest to idealne rozwiązanie do zaprezentowania na stronie www treści tego samego typu, których schemat przedstawiania będzie ten sam. Może to być np. oferta firmy lub sklepu, gdzie każda usługa (albo produkt) zostanie opisana zgodnie z określonym, powtarzalnym schematem. W powyższym przykładzie jako Własny typ wpisu zdefiniowano Gabinety (2). Po wejściu w tę zakładkę ukazuje się widok, znanej już, tabeli (5):

Każda pozycja w tabeli (6) to w tym przypadku osobny gabinet. Jeśli Własnym typem wpisu na Twojej stronie będzie np. oferta, każda dodana usługa dostanie swoją pozycję w tabeli. Zarządzanie pozycjami znajdującymi się w tabeli odbywa się analogicznie jak w przypadku zakładek Wpisy lub Strony. Aby dodać kolejną pozycję na liście, należy kliknąć na przycisk (4) znajdujący się na górze strony, tuż obok nazwy typu wpisu. Po kliknięciu zostaniesz przekierowany do panelu, który pozwala dodać treść. Generalnie wygląd panelu jest zbliżony do tych, które pozwalają na dodanie nowych Wpisów i Stron. Jednak ze względu na to, że Własne typy wpisów charakteryzuje duża personalizacja schematu wyświetlania zawartości, w panelu edycji mogą pojawić się różne pola, które ułatwią wprowadzanie i formatowanie treści. Wszystko zależne jest od Twoich potrzeb oraz oczekiwań – pola pojawiające się w panelu edycji treści zostaną do tego dostosowane.