Czym są opcje strony?

CMS WordPress jest narzędziem, które pozwala zarządzać stroną internetową na wielu płaszczyznach. Na co dzień prowadząc stronę www, albo blog, z pewnością skupiasz się na tworzeniu i edycji publikowanych treści. Jednak Twoja strona składa się z wielu, czasami niewielkich elementów, które razem tworzą spójną całość. Dobrze jest mieć do nich dostęp i móc edytować pewne opcje. Część z nich znajdziesz w menu głównym panelu administracyjnego w zakładce Opcje (1):

Klikając w zakładkę zostaniesz przeniesiony do panelu Opcje główne:

Panel Opcje główne jest podzielony na dwie zakładki: Ogólne (2) i Sekcja dla zalogowanych (3). W pierwszej zakładce znajdziesz opcje dotyczące logo na Twojej stronie. Możesz wstawić nowe Logo (4), zdefiniować Wysokość logo (5) oraz ustawić Logo jako div (6). Możesz również wybrać Favicon (7) dla swojej strony. Favicon to ikonka, która wyświetla się użytkownikom w przeglądarce w widoku zakładek, tuż obok nazwy Twojej witryny. Powinien być to charakterystyczny obrazek, który jednoznacznie kojarzy się z Twoją stroną, np. logo. Jeśli potrzebujesz Włącz animacje na stronie (8), po zaznaczeniu tej opcji określone elementy na Twojej stronie www będą pojawiać się z animacją. Jeśli chcesz, aby przed załadowaniem całej zawartości strony ukazywała się plansza wgrywania – Włącz loader (9). Możesz również uzupełnić odpowiednie pola dodając Kod Google Analytics (10), Kod Google Maps API (12) lub Dodatkowy kod (11). Jeśli Twoja strona jest rozbudowana i chcesz ułatwić nawigację swoim odbiorcom, Pokaż przycisk “powrót do góry” (13), który pojawi się zawsze w prawym dolnym rogu.
Kolejna zakładka to Sekcja dla zalogowanych (3), gdzie możesz określić jej wygląd. Masz możliwość dodania Grafiki nad formularzem (14) oraz wpisania lub edytowania Tekstu nad formularzem (15).

blank

Po rozwinięciu zakładki Opcje w menu głównym panelu administracyjnego pojawi się sekcja Opcje dodatkowe (16):

blank

Po kliknięciu zostaniesz przekierowany do panelu Opcje dodatkowe:

blank

Opcje dodatkowe zostały podzielone na kilka sekcji. Wśród nich możesz znaleźć zakładki: Sekcja nad nagłówkiem (17), Nagłówek (18), Sekcja przed stopką (19), Stopka (20), Banner/Okruszki (21), Blog (22), Kontakt (23), Serwisy społecznościowe (24), Galeria główna (25) oraz Strona 404 (26). Każda zakładka zawiera w sobie opcje związane z daną częścią Twojej strony. Zazwyczaj znajdziesz w nich ustawienia dotyczące wyglądu, a konkretnie rozmieszczenia poszczególnych elementów w widoku strony. Każdą z sekcji możesz dopasować do swoich potrzeb. Poza możliwością dostosowania wielu elementów wyglądu, niektóre sekcje dają możliwość edycji treści. Nie chodzi tu o właściwą treść pojawiającą się na Twojej stronie www (tę możesz edytować w zakładkach Wpisy i Strony), ale o różnego rodzaju nagłówki czy krótkie, stałe teksty wyświetlane w poszczególnych sekcjach.

Opcje dodatkowe to panel, którego ustawienia pomogą Ci zarządzać wyglądem Twojej strony internetowej. W tym miejscu w każdej chwili możesz zmienić dostępne ustawienia, aby Twoja strona była odpowiedzią na oczekiwania, które przecież także mogą się zmieniać.