Q-commerce jaki to rodzaj handlu i czym się charakteryzuje?

Q commerce jaki to rodzaj handlu i czym się charakteryzuje

Pomimo że na rynku polskim nadal króluje rodzaj handlu Next Day Delivery, czyli tzw. dostawa następnego dnia, okazuje się, że w ostatnim czasie wyraźnie daje znać o sobie zupełnie nowy model e-handlu q-commerce? Czym się charakteryzuje i czy ma szanse wybić się przed tradycyjną formę dostawy?

Co to jest q-commerce?

Quick commerce to model handlu elektronicznego potocznie zwany dostawą na żądanie. Cały proces składania zamówienia odbywa się za pomocą strony internetowej, czy też dedykowanej aplikacji mobilnej. Q-commerce charakteryzuje jak najszybszy czas dostawy, zamówione produkty mają dotrzeć do klienta jak najszybciej nawet w ciągu kilku minut do maksymalnie pół godziny.

Za pośrednictwem handlu quick commerce można kupić różnego rodzaju produkty, takie jak towary spożywcze, chemia, czy nawet produkty gospodarstwa domowego.

Jak to działa?

Q-commerce jest możliwy między innymi dzięki sieci sklepów, a właściwie magazynów kryjących się pod nazwą dark store, czyli “ ciemny sklep”, nazwa może przywodzić na myśl jakieś nielegalne interesy, nic bardziej mylnego, oznacza jedynie to, że do tego typu sklepu nie przychodzą normalni klienci, a kurierzy, którzy później dostarczają towary do składających zamówienie. W dark store kompletowane zostaje zamówienie, wcześniej złożone za pośrednictwem aplikacji mobilnej, czy strony www, a następnie najszybciej jak to możliwe dostarczone pod podany adres.

Q-commerce dwa rodzaje prowadzenia tego typu handlu elektronicznego

Wyróżnić można dwa typy prowadzenia q-commerce:

  • Firmy, które jedynie realizują dostawę- klient zamawia dany produkt przez aplikację, np. w restauracji, czy też sklepie ,następnie kurier odbierze towar i dostarczy go pod wskazany adres.
  • Firmy prowadzące własne magazyny typu dark store- wspomniany już w artykule model opiera się na sieci sklepów, które nie przyjmują klientów jako takich stacjonarnie, a jedynie stanowią punkt pobierania zamówionych produktów, aby dark store funkcjonowało poprawnie, powinno stanowić naprawdę gęstą i skoncentrowaną sieć co będzie gwarancją szybkiej dostawy. Najbardziej charakterystyczny rodzaj dla handlu q-commerce.

Czy q-commerce dorówna tradycyjnej formie dostawy?

Tradycyjna forma dostawy , w ciągu 1-3 dni roboczych to nadal najpopularniejsza forma w handlu elektronicznym. W ciągu trwającej na całym świecie pandemii handel e-commerce stał się nie tylko bardziej popularny, ale także bardzo się zmienił. Jednym z efektów jest właśnie q-commerce, czyli forma handlu elektronicznego, według którego dostawa odbywa się w ciągu kilku minut, nie dłużej jednak niż pół godziny. Czy ten rodzaj handlu wyprze tradycyjną formę dostawy? Raczej nie jest to możliwe, jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć , że tak szybkie dostawy są coraz częstsze i zyskują na popularności, a klienci cenią sobie taką możliwość, z pewnością w ciągu najbliższych lat q-commerce będzie się rozwijał.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *