Użyteczna strona internetowa. Dlaczego warto pamiętać o UX?

User Experience

Co to jest user experience?

User experience, w dosłownym tłumaczeniu “doświadczenie użytkownika”, to całość wrażeń odbieranych przez użytkownika danej strony internetowej. Aktualnie pojęcie to wiąże się mocno z wyrażeniem usability, czyli użytecznością witryny. Serwis zaprojektowany zgodnie z UX powinien prezentować się w sposób atrakcyjny dla odbiorcy, cechować się funkcjonalnością i ergonomicznością, dostarczać użytkownikowi pozytywnych doświadczeń. Korzystanie z takiej strony powinno być intuicyjne, proste i sprawiające przyjemność.

Podstawowe zasady stosowania UX na stronie

Wdrażanie prawidłowych rozwiązań optymalizacyjnych w zakresie user experience powinno zaczynać się już od samego początku, tzn. etapu opracowywania www, jednak gdy serwis lub sklep już istnieje, również nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonać zmian i pewne elementy UX umieścić  na gotowej stronie.

Projektowanie stron internetowych z uwzględnieniem zasad użyteczności i funkcjonalności warto rozpocząć od rzetelnej identyfikacji grupy docelowej serwisu – jej płci i wieku, zainteresowań, określenia, które elementy (zarówno strony, jak i te dotyczące samej firmy) są dla użytkownika ważne itp. Na ich podstawie można opracować wygląd i poszczególne funkcjonalności witryny.

Podczas organizowania i umieszczania treści na stronie, dobrze jest wziąć pod uwagę właściwą hierarchię i przepływ informacji. Warto wiedzieć, czego poszukują klienci/użytkownicy i maksymalnie ułatwić im dotarcie do celu poszukiwań.

Bardzo ważną kwestią jest również przyjazny web design. Interfejs powinien posiadać przejrzystą i jak najbardziej intuicyjną strukturę nawigacyjną, pozwalającą użytkownikowi na szybkie i płynne poruszanie się po witrynie, które docelowo ułatwi znalezienie interesujących go treści.

Wymienione wyżej elementy powinny ze sobą harmonijnie współgrać i działać. Jednakże nie są jedynymi ważnymi składowymi witryny. Cóż bowiem przyjdzie z ciekawego contentu, przyjaznej grafiki i znakomitej nawigacji, gdy witryna będzie się długo ładować, część podstron będzie nieaktywna, a na smartfonie czy tablecie cały interfejs się „rozjedzie”? Chcąc stworzyć stronę użyteczną i funkcjonalną, warto zadbać więc również o wersję mobilną serwisu oraz o krótki czas ładowania serwisu.

Dlaczego UX jest tak ważne?

Poprawnie zorganizowana i atrakcyjna wizualnie strona internetowa może znacząco podnieść poziom zaangażowania internautów. Strona internetowa zaprojektowana z myślą o użytkowniku, skutkuje zwiększeniem czasu spędzonego przez odbiorcę w witrynie, wzrostem współczynnika konwersji, a także wpływa dodatnio na pozytywny odbiór i wizerunek danej firmy lub marki.

Stworzenie strony zgodnej z user experience niesie z sobą jedynie korzyści, dlatego warto poświęcić czas na właściwe zaprojektowanie i zoptymalizowanie witryny zorientowanej na użytkownika.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *