Co to jest hosting?

Hosting

Czym jest hosting?

Hosting to udostępnienie miejsca na działającym bez przerwy komputerze (serwerze), który podłączony jest do internetu. Każda strona internetowa musi posiadać własny serwer, w innym przypadku jej działanie nie byłoby możliwe. Jeśli coś jest nie tak z komputerem-serwerem to wówczas nasza strona online nie będzie prawidłowo działać (lub nie będzie działać w ogóle). W związku z tym tak ważną kwestią jest wybór odpowiedniej oferty hostingowej. Wiele osób kieruje się przede wszystkim ceną, co oczywiście jest błędnym rozwiązaniem. Oczywiście wybór nie będzie najłatwiejszy, albowiem na rynku ofert jest całe mnóstwo, jednak kierując się kilkoma wytycznymi można znaleźć naprawdę dobre rozwiązanie. Jeśli jesteś w temacie laikiem i nie masz bladego pojęcia na ten temat to najprawdopodobniej najlepszą opcją dla Ciebie będzie porada osoby, która siedzi w branży. Podpowie Ci ona, która opcja jest dla Ciebie najkorzystniejsza, tak aby był jak najlepszy stosunek jakości do ceny.

Różnice pomiędzy hostingiem, a serwerem dedykowanym

Coraz więcej osób zastanawia się nam możliwością wyboru serwera dedykowanego zamiast hostingu. Podjecie tej decyzji powinno być przemyślane oraz poparte kilkoma argumentami. Porównanie będzie możliwe, jeśli będziemy wiedzieć jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Hosting to najlepsza opcja dla osób początkujących, które stawiają dopiero pierwsze kroki przy tworzeniu stron internetowych. Nie muszą się oni martwić ustawieniami serwera, ponieważ zajmuje się tym profesjonalna firma. Całość tworzenia strony internetowej opiera się wówczas na wykupieniu domeny, kupieniu hostingu oraz wykonaniu prac programistycznych, aby mieć prywatną stronę. Serwer dedykowany przeznaczony jest natomiast dla osób, które mają już jakieś doświadczenie w branży lub ich celem jest profesjonalne oprogramowanie na zamówienie. Daje on możliwość dysponowania mocą obliczeniową oraz elastycznością konfiguracji serwera. Jest to rozwiązanie dla osób, a dokładniej gigantycznych firm, które nie mogą sobie pozwolić na żadne komplikacje związane z serwerem. Wybierając hosting musisz liczyć się z tym, że moc procesora oraz wielkość RAM będzie niska. W przypadku serwera dedykowanego będzie ona dopasowana do Twoich potrzeb. Oprócz tego w hostingu będziesz miał dzielony adres IP oraz powierzchnię dyskową, w serwerze dedykowanym natomiast wszystko uzależnione będzie od Ciebie. Jeśli zastanawiasz się teraz jaka jest w takim razie wada serwera to odpowiedź jest prosta i na pewno się jej spodziewasz – cena.
Wybierając rozwiązanie dla siebie warto zwrócić uwagę na swoje zapotrzebowanie. Jeśli prowadzisz niewielką firmę, bądź zamierzasz założyć prywatną stronę to bez dwóch zdań hosting będzie wystarczający. Jeśli natomiast Twoja firma się rozkręciła i hosting nie spełnia już Twoich wymagań to wówczas serwer dedykowany okaże się być doskonałym wyborem.

2 osoby skomentowały wpis

  1. OLEK

    Czy darmowy hosting do strony takiej typowo hobbistycznej to dobry pomysł czy lepiej zainwestować?

  2. Adrian

    Przydałoby się nieco więcej na temat zalet i wad hostingu współdzielonego i serwera dedykowanego. Artykuł będzie dobrym wstępem do tematu 🙂

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *