Wrocław miasto innowacji

Innowacje Wrocław IT

Biznes i nauka – wrocławski duet sukcesu

Władze miasta już od dłuższego czasu koncentrują się na łączeniu biznesu z nauką, dlatego też dużą wagę przywiązuje się do wielokierunkowego kształcenia studentów na Politechnice Wrocławskiej. Już podczas studiów mają oni okazję sprawdzić się w swojej dziedzinie i realizować wiele projektów, pokazujących, jak wielki potencjał w nich drzemie. Wrocław został wybrany najlepszym miastem dla projektów R&D przez wiele globalnych i prężnie rozwijających się firm, jak np.  Nokia, Viessmann oraz Red Embedded. Również tutaj mieszczą się siedziby przedsiębiorstw, w których zatrudnienie znaleźli i wciąż mogą znaleźć specjaliści IT. We Wrocławiu powstały też najbardziej znane agencje interaktywne zajmujące się marketingiem w Internecie.

Duży kapitał ludzki dla branży IT

W ponad 40 średnich i dużych spółkach, które działają na terenie Wrocławia i świadczą usługi z zakresu IT, zatrudnionych jest ponad 12 tys. specjalistów z branży informatycznej. Oferują one klientom nie tylko z województwa dolnośląskiego, ale też całego kraju, a nawet z Europy i świata, wsparcie techniczne, jak też tworzą dedykowane oprogramowania dla biznesu. Dlaczego właśnie Wrocław może pochwalić się tak rozwiniętą branżą IT? Według ekspertów to duża dostępność pracowników o wysokich pożądanych kwalifikacjach i odpowiednich umiejętnościach decyduje o tym, iż firmy IT wybierają Wrocław na swoją siedzibę.

Pracownikami IT we Wrocławiu są najczęściej osoby, które ukończyły kierunki informatyczne. Duży odsetek stanowią także inżynierowie oraz absolwenci kierunków technicznych. Wśród wykwalifikowanych zespołów znajdzie się też miejsce dla studentów kierunków biznesowych, a także – chociaż w mniejszym stopniu –  kierunków humanistycznych. Aż 52% pracowników w swojej pracy wykorzystuje język programowania Java, chociaż nie bez znaczenia jest również C++, .NET i Python.

W polskiej Dolinie Krzemowej swoje centra mają firmy IT, które z pewnością budzą respekt nie tylko wśród Polaków, ale na całym świecie. W „stolicy innowacji” spotkać można m.in. Google, IBM czy Data Art. W ich przypadku firma to nowoczesne laboratorium, gdzie nie tylko realizowane są projekty w oparciu o znane technologie, ale przede wszystkim powstają zaawansowane informatycznie metody gwarantujące inteligentne rozwiązania dla biznesu.

Duże zapotrzebowanie na specjalistów przyciąga osoby z całego kraju, dlatego tworzenie stron internetowych oraz aplikacji są oferowane na najwyższym poziomie. Połączenie wiedzy technicznej z umiejętnościami absolwentów uczelni ekonomicznych daje w rezultacie zarówno zaawansowane jak i przemyślane marketingowo usługi.

Serce zaawansowanych technologii

Kiedy w środowisku IT wspomina się o Wrocławiu, jednym z pierwszych skojarzeń jest WPT, czyli Wrocławski Park Technologiczny. Jego pomysłodawcy wytyczyli sobie jeden wiodący cel – wsparcie dla firm, przyczyniające się do kreowania miasta jako miejsca o przemysłowym i naukowym potencjale. To w tym miejscu tworzone są odpowiednie infrastruktury, które zapewniają przedsiębiorstwom właściwe warunki do rozwoju innowacji. Specjaliści pracują tutaj nad nowymi technologiami, próbując efektywnie umiejscowić je we współczesnym środowisku biznesu. Park łączy swoje podmioty przez strony internetowe, dzięki czemu wymieniają się doświadczeniem i uzupełniają swoje kompetencje.

Rozwój i tworzenie nowych innowacji jest ściśle związane z dostępem do odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów o wysokich kompetencjach, jak też środowiskiem z zapleczem naukowym. To wszystko we Wrocławiu jest na wyciągnięcie ręki. Miasto już dowiodło, że potrafi wykorzystać ten potencjał i sukcesywnie dąży do wzmocnienia swojej pozycji na światowym rynku.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *