5 wtyczek, bez których nie może obejść się Twój WordPress

Wtyczki do Wordpressa

WordPress to rozwiązanie, które z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularne. Każdego dnia tworzone są nowe strony oparte na WordPressie. Coraz więcej użytkowników docenia ten intuicyjny CMS i wybiera go jako narzędzie pracy. Wielu Internautów decyduje się na wybór WordPressa ze względu na to, że jest darmowy. Chociaż jest to duża zaleta, to z pewnością nie jedyna. WordPress to przede wszystkim stale rozwijane przedsięwzięcie, w którym swój udział mają sami użytkownicy. W jaki sposób? Na przykład tworząc kolejne wtyczki.

Wtyczki w WordPressie

Wtyczki w WordPressie to rozszerzenia, dodatki, które pozwalają użytkownikom na zoptymalizowanie tego narzędzia oraz dodanie kolejnych funkcji na stronie internetowej. Dzięki wtyczkom możliwe jest rozszerzenie funkcjonalności CMSa i realizacja indywidualnych projektów. Każda z wtyczek oferuje niestandardowe rozwiązania i funkcje, które powalają użytkownikom na optymalizację strony pod kątem ich wymagań lub wymagań branży czy też specyfiki działalności.

Dzięki wtyczkom każda strona może być inna, a każdy pomysł twórcy może zostać zrealizowany. Jednak są wtyczki, bez których wręcz nie można się obejść.

5 wtyczek do WordPressa dla każdego

Chcesz jeszcze lepiej wykorzystywać możliwości WordPressa i osiągać jeszcze lepsze efekty? Koniecznie sprawdź i przetestuj zaprezentowane poniżej wtyczki. Wybrane przez nas propozycje są uniwersalne i przydadzą się na każdej stronie opartej na WordPressie, niezależnie od tematyki witryny czy charakteru działalności.

  • Updraft Backup – tworzenie backupów, czyli kopii zapasowych, to podstawa. Tworząc stronę www, bloga czy sklep należy w pierwszej kolejności zadbać o rozwiązanie, które w razie potrzeby pozwoli nam odzyskać dane. Nie da się ukryć – problemy techniczne się zdarzają. Na to wiele nie poradzimy, jednak możemy uchronić się przed nieprzyjemnymi skutkami tworząc kopie zapasowe. Zalecamy, aby backup umieścić na innym serwerze lub w chmurze.
  • Google Authenticator – kolejna wtyczka, która ma nam zapewnić bezpieczeństwo. Tym razem nie chodzi o dane, ale o zabezpieczenie WordPressa przed niechcianymi próbami zalogowania. W tym celu wykorzystywana jest autoryzacja dwuskładnikowa. WordPress to najpopularniejszy CMS na świecie. Ma to wiele zalet, jednak wiąże się również z tym, że niejednokrotnie WordPress jest celem ataków hakerskich. Google Authenticator pozwoli nam, chociaż częściowo, ustrzec się przed tym.
  • Google Analytics Dashboard Plugin – umożliwia połączenie strony internetowej z Google Analytics, czyli systemem służącym do monitorowania aktywności na stronie www. Co to daje? Dostęp do statystyk dotyczących strony. Czyli informacje na temat tego kto odwiedza witrynę, jak długo odbiorcy pozostają na stronie, jakie treści przeglądają oraz wiele innych. Dzięki takim danym można lepiej dopasować treści na stronie albo ofertę firmy.
  • Contact Form 7 – rozszerzenie, które pozwala dodać do strony www formularz, np. kontaktowy. Dodając taki formularz ułatwiamy odbiorcom i czytelnikom kontakt z nami. Jest to szczególnie istotne dla stron firmowych, ale z pewnością również przydatne na innych witrynach.
  • Yoast SEO – nieskomplikowane narzędzie, które pozwala zadbać o kwestie związane z SEO na naszej stronie. Yoast SEO ułatwia modyfikację tytułów stron i opisów, pomaga analizować treści, umożliwia edycję meta tagów oraz słów kluczowych i pozwala utworzyć mapę XML witryny. Przydatne narzędzie dla każdego, komu zależy na wypromowaniu strony www.

Na co zwrócić uwagę instalując wtyczki?

Podczas modyfikacji lub tworzenia strony www z pewnością warto zapoznać się z wtyczkami. Jest to część systemu WordPress, która jest stale rozwijana, zatem co chwila pojawiają się nowe, jeszcze lepsze i bardziej innowacyjne rozwiązania. Zawsze warto być na bieżąco z nowościami i nowinkami, tym bardziej, że wtyczki mogą pomóc w ulepszaniu strony www.

Na co zwrócić uwagę wybierając wtyczki? Podczas wyszukiwania za pośrednictwem panelu administracyjnego WordPress, każda wtyczka ma swoją ocenę wydaną przez użytkowników – oczywiście im większa liczba gwiazdek i wyższa ocena, tym lepiej. Warto również zerknąć na liczbę aktywnych instalacji. Także tutaj, im więcej użytkowników korzysta z wtyczki, tym lepiej. Jednak to, na co należy zwrócić szczególną uwagę to fakt, że niestety nie wszystkie dostępne wtyczki są na bieżąco aktualizowane. W praktyce oznacza to, że mogą one nie działać poprawnie albo w ogóle nie działać. Dlatego zawsze, przed zainstalowaniem wtyczki, należy upewnić się, czy wybrane przez nas rozszerzenie jest zgodne z wersją WordPressa, na której pracujemy.

1 osoby skomentowały wpis

  1. Patryk

    No i to mi się właśnie podoba w WordPressie; ogrom wtyczek pozwala uprościć umożliwienie działania wielu funkcji i nie trzeba tracić wielu godzin na złożone programowanie , a w tym czasie można zająć się innymi rzeczami, które pozwolą stworzyć fajną stronę. Nawet osoby, które nie są programistami potrafią poradzić sobie z działaniem takich wtyczek po odpowiednim wprowadzeniu co pozwala nadzorować samemu stronę, tak jak robię to zresztą od kilku lat ja i świetnie sobie radzę. Jasne, są inne CMS-y, każdy ma jakieś plusy i minusy, ale to akurat niewątpliwy plus WordPressa. Yoast przykładowo niezastąpiony 😉

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *