Trendy Web Design w 2018 roku

Webdesign w 2018

Trendy w kwestii web designu stale się zmieniają i kształtują, z roku na rok pojawiają się nowe pomysły, rozwiązania i usprawnienia. Jeżeli szukasz firmy, która doskonale odnajduje się w aktualnych trendach i wie jak projektować strony internetowe, Wrocław to miasto, gdzie warto poszukać specjalistów.

Webdesign – co nowego?

Projektowanie stron internetowych to stale rozwijająca się dziedzina, co rusz pojawiają się jakieś innowacje i nowe pomysły. Przytoczone poniżej rozwiązania być może nie są absolutną nowością, ale w tym roku znacznie zyskają na popularności. Zatem, co nowego?

W roku 2018 można się spodziewać, że znacznie częściej będziemy się spotykać z plikami SVG, być może nawet częściej niż z obrazami pikselowymi w formacie JPG, GIF czy też PNG. Format SVG to lekkie obrazy wektorowe, których główną zaletą jest to, że podczas skalowania, które ma miejsce gdy strona jest dopasowywana do ekranu urządzenia mobilnego, obraz nie traci na jakości i pozostaje nadal ostry i wyraźny. Format SVG sprawdza się także przy obrazach 3D oraz animacjach.

W ostatnim czasie wśród nowopowstających stron www królowała stonowana kolorystyka. Teraz powoli zacznie się to zmieniać, a designerzy coraz chętnej będą sięgać po odważniejsze barwy. Często minimalistyczne i zachowawcze rozwiązania  zyskują zupełnie nowe oblicze po dodaniu elementów w zdecydowanym i mocnym kolorze. Barwa to świetne narzędzie, które pozwala urozmaicić wygląd strony www oraz zwrócić uwagę na najbardziej istotne elementy.

Kolejna nowość to kinografika, która stanowi alternatywę dla klasycznych gifów czy animacji. Kinografika to takie animowane zdjęcie, na którym porusza się jedynie fragment obrazu, a pozostały obszar zajmuje statyczna ilustracja. Rozwiązanie to jest bardzo subtelne, stylowe i w żaden sposób nie męczy i nie rozprasza wzroku użytkownika.

W tym roku warto także postawić na odważną i rzucającą się w oczy typografię. Z pewnością warto pochylić się nad rozwiązaniem, którego ideą jest wykorzystanie dużej, pogrubionej, prostej czcionki. To doskonały sposób na zaakcentowanie najważniejszego słowa czy hasła na stronie. Jednocześnie jego prostota sprawia, że użytkownik nie czuje się przytłoczony takim przekazem.

Kontynuacja i wzmocnienie trendów

Niektóre trendy pojawiają się, a potem znikają w mgnieniu oka. Jeśli coś jest bardzo kontrowersyjne i nachalne może szybko znudzić się Internautom. Jednak są pomysły i rozwiązania, które doskonale się sprawdzają i są stale rozwijane. O czym mowa?

Responsywność – to już chyba nawet nie trend, a konieczność. Rozwiązanie masowo wykorzystywane w 2017 r. z pewnością będzie dalej wdrażane. Obecnie ciężko nawet wyobrazić sobie nowopowstałą stronę internetową, która nie będzie dostosowywać się do ekranów o różnych rozmiarach. Użytkownicy urządzeń mobilnych stanowią coraz większą  część użytkowników Internetu w ogóle. Zatem świadome zrezygnowanie z responsywności strony www byłoby bardzo nieprzemyślanym krokiem.

Kolejna idea, która się przyjęła i na dobre zagościła u web designerów to minimalizm. Przekłada się to na przejrzystość i czytelność projektu, a tym samym na wygodę użytkowania. Nadmiar elementów rozprasza użytkownika i wprowadza chaos na stronie internetowej. Już dawno minęły czasy, gdzie na każdym skrawku witryny „coś się działo” – widniały informacje, albo zamieszczony był obrazek. Minimalizm przejawia się w przestrzeni, która pozwala w prosty sposób uwidocznić najważniejsze informacje i siłą rzeczy kieruje wzrok użytkownika na to, co chcemy mu zaprezentować. Często minimalizm charakteryzuje zastosowanie geometrycznych kształtów i układu. To także buduje pewną harmonię, a w dodatku jest wygodne podczas kreowania stron responsywnych.

Nadal będzie się także rozwijał trend związany z zastosowaniem efektu paralaksy, który już pojawiał się w roku 2017. Efekt ten uwidacznia się podczas przewijania strony, kiedy niektóre jej elementy przewijają się szybciej, a inne wolniej. Technika ta bazuje na wykorzystaniu kilku warstw obrazu, które podczas przewijania poruszają się z różną prędkością. Tworzy to efekt głębi na wyświetlanym obrazie i jest bardzo interesującym sposobem na wyróżnienie najważniejszych informacji w sposób subtelny i nienachlany.

Ponadczasowe kierunki projektowania stron

Trendy w dziedzinie web design ulegają ciągłej zmianie i to co było hitem jeszcze jakiś czas temu, dziś już może być całkowicie nieaktualne. Pomimo tego są kwestie ponadczasowe, które zawsze należy stawiać na pierwszym miejscu.

Najważniejsza jest treść. Podstawową funkcją każdej strony internetowej jest przekazanie określonych treści i nie należy o tym zapominać. Czasami rozwiązanie gwarantujące ciekawy efekt wizualny znacząco utrudnia zapoznanie się z tym co zawiera witryna. Tekst zawarty na stronie powinien być rzetelny i aktualny, ponieważ to tego zwykle szuka użytkownik. Nawet najbardziej designerska oprawa nie zatuszuje niedoskonałości w treściach prezentowanych na stronie. Ponadto tekst, a właściwie odpowiednie jego nasycenie słowami kluczowymi, wpływa na pozycjonowanie i widoczność witryny w sieci. Warto o tym pamiętać.

Niezależnie od panującej mody strona internetowa powinna być przede wszystkim przyjazna dla użytkownika. Nie ma znaczenia jakie rozwiązania chcemy wdrożyć, czy odpowiadają najnowszym trendom, czy też są już trochę zapomniane – wszystko powinno się sprowadzać do wygody użytkowania. Oczywiście, efekt wizualny jest istotny, ale nie można go przedkładać nad kwestie praktyczne. Strona www powinna być intuicyjna i łatwa w obsłudze. Jednocześnie zapewniamy, że tę podstawową funkcjonalność da się spokojnie połączyć z obecnie panującymi trendami w kwestii web designu.

Czy podążać za trendami?

Na pytanie: czy warto podążać za trendami? Odpowiadamy – zdecydowanie warto. To pokazuje, że zależy nam na kreowaniu marki i dbamy o szczegóły. Jednak jak we wszystkim, także tutaj, należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Wykorzystanie wszystkich trendów na raz może nie być trafionym pomysłem. Projekt witryny należy także dopasować do charakteru strony i treści jakie prezentuje.

Wygląd naszej strony internetowej świadczy o naszym podejściu do biznesu i stosunku do Internauty. Chaotyczna, nieaktualna i prymitywna strona www nie świadczy dobrze o naszej firmie. Trzeba także pamiętać, że strona z czasem wymaga odświeżenia i to zadanie warto powierzyć osobom doświadczonym w tej dziedzinie. Jeżeli oczekujesz kompleksowej obsługi i doradztwa w kwestii designu strony www, zaoferuje Ci to z pewnością agencja interaktywna. Wrocław to miejsce, gdzie znajdziesz ekspertów zajmujących się projektowaniem stron internetowych.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *